Pretraga

Na svečanom otvorenju žičare Sljeme bio i gradonačelnik: Donosimo tehničke specifikacije same žičare

A- A+

U srijedu, 23. veljače 2022. godine je napokon svečano otvorena žičara Sljeme. Natječaj za radove na izgradnji nove žičare je raspisan 2018. godine, a sada je napokon otvorena za javnost. Na otvorenju žičare je bio i zagrebački gradonačelnik, koji je dao izjavu za medije.

Žičara Sljeme, foto: Facebook; ZET-Zagrebački električni tramvaj

Nakon dugo iščekivanja, napokon je otvorena i žičara Sljeme. Povodom otvorenja, na Facebook stranici ZET-a su se pohvalili s nekim  Dugačka je čak 5017 metara, a vožnja od polazne postaje u Gračanskom dolju do vidikovca na Sljemenu traje između 16 i 22 minute. U sat vremena može prevesti i do 1500 putnika.

Žičara ima 84 gondole, u kojoj svakoj ima po deset sjedećih mjesta. Gondole su s vanjske strane opremljene nosačem za smještaj skija i sportske opreme. Pristup zoni ukrcaja u gondole se nalazi u prizemlju objekta, gdje su smješteni i šalteri za prodaju karata i sanitarni čvor. Na prvom katu se nalazi spremište kabina i prostor za održavanje gondola. Javna garaža, s više od 200 parkirališnih mjesta se nalazi na dvije podzemne etaže donje postaje.

Kutna građevina je smještena sjeverno od donje postaje, a od nje je udaljena 92 metra. Njena funkcija je omogućiti promjenu smjera trase žičare za oko 28 stupnjeva u odnosu na trasu stare žičare. Na njoj nije predviđen ukrcaj i iskrcaj putnika. Iz tehnoloških razloga putna brzina smanjuje se prilikom promjene smjera na 2 m/s. Međupostaja Brestovac namijenjena je ukrcaju i iskrcaju putnika te smještaju pogonskog stroja žičare Sljeme. Trasa žičare završava na gornjoj postaji koja se također nalaze šalteri za prodaju karata, sanitarni čvorovi, kontrolne sobe i drugi radni prostori žičare.

Izdvojeni članak

Žičara Sljeme dobila suglasnost sanitarne inspekcije, čeka se izdavanje dozvole za rad

Trasa nove žičare je osvijetljena, pokrivena video nadzorom i audio sustavom. Širina koridora je 16 metara, ukupna nagibna duljina iznosi 5017 m, a visinska razlika između donje i gornje postaje je 754 metra. Na trasi žičare izgrađena je Kutna građevina kao i međustanica Brestovac te 29 stupnih mjesta sa 34 stupa, koji su visoki od 6,05 do čak 43,51 metra, ovisno o konfiguraciji terena.

Od tehničkih značajka, bitno je napomenuti i to da se kreće brzinom od 6 m/s, a glavni pogon su dva elektromotora od 600 kW, uz pomoćni pogon dizelskog motora od 229 kW. Žičaru nosi 34 stupova koji su smještenih na 29 stupnih mjesta, a njihova visina ide od 6 do 42 metara.

Na samom otvorenju žičare je bio i zagrebački gradonačelnik, Tomislav Tomašević, koji je dao i izjavu medijima. Između ostalog, rekao je i to da se razmišlja o tome koje će sve aktivnosti odvijati u sklopu same žičare. Bilo je govora i o cijenama karata, na što je gradonačelnik rekao kako smatra da bi bilo u redu kada bi građani Zagreba imali jeftinije karte, s obzirom na to da će svakako morati otplaćivati trošak same žičare.

Copy link
Powered by Social Snap