Hrvatska je prepuna restorana koji svojom jedinstvenom arhitekturom privlače pažnju gostiju. Od onih smještenih u bedemima srednjovjekovnih tvrđava pa sve do očaravajućih modernih zdanja. Zbog velikog broja takvih ugostiteljskih objekata, bilo je teško odrediti kriterije za njihovo svrstavanje na popis top deset restorana sa zanimljivom arhitekturom. Važnu ulogu pri odabiru igrale su njihove specifične lokacije i originalne rekonstrukcije prostora bogatih poviješću. Svaki od navedenih objekata ima svoju priču, a nude i nezaboravne gastronomske užitke.
Putujući kroz prekrasne hrvatske krajolike i povijesne gradove, s vremenom ćete sigurno ogladniti. Kako bi bolje upoznali hrvatsku arhitektonsku inovativnost, a usput nešto i pojeli, donosimo popis top deset restorana koji su izgrađeni na zanimljiv i jedinstven način. Na njemu se našla i poneka konoba, a mnogi restorani diljem Hrvatske, iako nisu na popisu, smjestili su se unutar starih gradskih jezgri ili zidina.
10. Noštromo (Split)
Visoko etablirani riblji restoran Noštromo smješten je pokraj crkve Sv. Marije, hotela Belvue i gradske ribarnice u Splitu. Restoran je zbog blizine ribarnice uvijek opskrbljen najsvježijom ribom i morskim plodovima. Interijer je obogaćen drvom hrvatske trešnje, smeđim i crnim granitom te crnim mramorom, ističe restoran-nostromo.hr.
Dodatni ugođaj u unutrašnjosti objekta stvaraju umjetnička djela najcjenjenijih hrvatskih umjetnika koja vise na zidovima. Vlasnik i voditelj restorana, Zlatko Marinović, dobitnik je titule Zlatnog kuhara Hrvatskog kuharskog saveza za 2006. godinu.
9. Vinodol (Zagreb)
Prostor današnjeg zagrebačkog restorana Vinodol, u 19. stoljeću služio je kao konjušnica, odnosno odmorište za konje koji su vukli zaprežne tramvaje i poštanske kočije. Zato su se na ulazu u restoran smjestile skulpture diližanskih konja, djelo kipara Hrvoja Dumančića.
Zgrada restorana nekoć je pripadala dr. Vladimiru Nikoliću, velikom županu Modruško – riječke županije i hrvatskom podbanu. Doktorova kći zvala se Vera te se pretpostavlja da je restoran dobio ime po njezinom rodnom mjestu, Novom Vinodolskom, prema vinodol-zg.hr.
8. SportHouse (Osijek)
SportHouse je osječki restoran koji na jedinstven način spaja ljubav prema hrani i sportu. Na mjestu današnjeg restorana godinama je stajalo zapušteno željezničko odmaralište. Godine 2017., revitalizacijom industrijske baštine, otvoren je gastronomsko – sportsko – kulturni centar. U njemu se nalaze razni poligoni, prostorije za street work out, fitness i košarku te ostale dvoranske sportove. Centar ima i moderno opremljene svlačionice, prenosi sporthouse.hr.
U stalnu ponudu centra spada svakodnevno praćenje utakmica svih sportova, kako domaćih, tako i svjetskih, na čak devet ekrana. Moguća je organizacija grupnog praćenja utakmica ili gledanje filmova na velikom platnu. Uz to, u SportHouseu se održavaju kvizovi, koncerti, kazališne predstave i još puno više.
7. Vuglec Breg (Krapina)
Turističko selo, u sklopu kojeg se nalazi i istoimeni restoran Vuglec Breg, izgrađeno je na temeljima starog zaseoka Vugleci u selu Škarićevo, četiri kilometra od Krapine. Selo se prostire na 12 hektara površine. Autohtone ‘hiže’ i kleti obnovljene su i uređene u originalnom zagorskom stilu. U staroj gospodarskoj zgradi su restoran, vinski podrum te dvorana za poslovne sastanke i seminare.
Gosti na raspolaganju imaju vanjski grijani bazen sa sunčalištem. Otvoreni kamin i terasa sa slamnatim krovom restoranu daju poseban, domaći ugođaj. Pokraj restorana i vinograda napravljena je sjenica s roštiljem i krušnom peći. Na južnim padinama brijega je na oko četiri hektara površine zasađeno otprilike 16 tisuća trsova. Selo se nalazi na oko 300 metara nadmorske visine, izvještava vuglec-breg.hr.
6. Bedem (Varaždin)
Restoran Bedem nalazi se, kako mu i ime govori, tik do sjeverne strane bedema Starog Grada Varaždina. Ovaj restoran vode dva prepoznatljiva kuhara, Anđelko Levanić i Zlatko Novak. Obojica su okićeni titulom državnog prvaka u kuharstvu, medaljama s kulinarskih Olimpijada i Svjetskog kulinarskog kupa, kako stoji na portalu okusi.hr.
Objekt se sastoji od glavnog restoranskog dijela u uređenom podrumskom prostoru, odvojene sale na katu, staklom zatvorene terase s koje se pruža pogled prema bedemima dvorca te dvije otvorene terase na kojima se ne služi hrana, ali se mogu koristiti za organizaciju različitih događanja.
5. Jastožera (Komiža)
Konoba Jastožera smještena je južno od tvrđave s kraja 15. stoljeća koja povezuje dvije litice i stvara prirodni morski bazen za uzgoj jastoga. Sagrađena je 1883. godine u Komiži, na zapadnoj obali otoka Visa i od tada je u vlasništvu komiške obitelji Marinković – Mestrezane. Objekt se koristi kao skladište jastoga, a kompletno je renoviran 2015. godine.
Žive jastoge drže u drvenim kavezima u moru pa gosti sami imaju priliku odabrati jastoge koji će se potom pripremiti i stići za njihov stol. Jedan od načina dolaska do restorana je preko mora. Nude nekoliko vezova gdje gosti mogu usidriti svoje jahte ili male brodove, navodi jastozera.eu.
4. Ambar (Rastoke)
Ispod starih ruševina kultnog Napoleonovog Magazina u Rastokama pokraj Slunja, smjestio se restoran Ambar. Prije otprilike 200 godina, francuski maršal Auguste Frédéric Louis Viesse de Marmont došao je u Slunj s planom uzgoja i prikupljanja poljoprivrednih proizvoda za Napoleonovu vojsku, pripremajući se za napad na Rusiju, objavljuje restaurant-ambar.com.
Marmont je gotovo preko noći sagradio magazin za skladištenje hrane ispod kojeg se danas nalazi restoran. Osim toga, izgradio je poznate mlinove sela Rastoke, gdje se proizvodila pšenica. Restoran je dobio ime po ambaru, starom nazivu za žitnicu koja se koristila za skladištenje žita, pšenice, a ponekad čak i oružja.
3. Restoran Botela Marina (Rijeka)
Moderno uređeni a la carte restoran Botela Marina u Rijeci nudi svojim gostima jedinstveno gastronomsko iskustvo na brodu. Plutajući restoran usidren je na Adamićevom gatu u neposrednoj blizini Korza i autobusnog kolodvora. Uz krmu Marine nalazi se parkiralište za goste.
Marina je svoje prvo druženje s morem imala davne 1936. Izgrađena je u Danskoj, a kuma na porinuću bila je švedska princeza. Od tada pa do 1969., plovila je između luka u Skandinaviji. Zatim je do ‘umirovljenja’ 2005. redovito plovila Jadranskim morem. Godine 2013., cijeli brod je detaljno renoviran, uređeni su smještajni kapaciteti i obnovljen restoran, ističe botel-marina.com.
2. Foša (Zadar)
Zadarski riblji restoran Foša naslonjen je na renesansne gradske bedeme iz 16. stoljeća i nalazi se u istoimenoj lučici. Bedeme je UNESCO uvrstio na svoj popis Svjetske baštine. Restoran je u svojoj arhitekturi i uređenju interijera spoj iskonskih dalmatinskih i suvremenih trendova, prenosi fosa.hr.
Inače, Foša je danas komunalna lučica koja pruža utočište od gradske vreve. Ime joj dolazi od kroatizirane latinske riječi fossa, što je u rimsko doba najčešće označavalo obrambeni jarak ili opkop. U ovom slučaju je opkop nastao kao dio obrambenog sustava koji su činili bedemi i gradska vrata, tadašnji jedini ulaz u Zadar.
1. 360 (Dubrovnik)
Fine dining restoran 360 nalazi se u Dubrovniku. Njegova izuzetna terasa proteže se uz tvrđavu Sv. Ivana te srednjovjekovne zidine uključene u popis UNESCO-ve Svjetske baštine. S terase se pruža ekskluzivni pogled od 360 stupnjeva na Jadransko more te na Stari Grad i njegovu luku, što je razlog za naziv restorana.
Elegantna blagovaonica je kombinacija povijesnih kamenih zidova i dizajnerskih komada dekoracije s pogledom na ostakljenu kuhinju. Restoran drži Michelinovu zvjezdicu od 2018. godine. Unutarnji dio i terasa skladno su opremljeni prirodnim materijalima i dizajnerskim namještajem te odišu elegancijom, piše 360dubrovnik.com.
Pogledajte ovdje top deset najljepših hotela na Jadranu za maksimalno uživanje u ljetovanju.