Pretraga

U ovom gradu u srcu Hrvatske najbrže do građevinske dozvole? Gradonačelnik se pohvalio podatkom

A- A+

U gradu Bjelovaru do građevinske dozvole dolazi se čak tri puta brže u odnosu na hrvatski prosjek, pohvalio se na društvenim mrežama gradonačelnik Dario Hrebak. Građevinska dozvola u tom gradu obično je spremna za manje od 30 dana, a u javno dostupnim podacima navodi se što inače primarno utječe na brže ili sporije vrijeme njenog izdavanja. Iz opisa na stranici e-Građani može se zaključiti da su nadležna tijela u Bjelovaru – organizirana.

Dokumenti | Unsplash

Gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak vrlo je aktivan na društvenim mrežama. Nerijetko objavljuje o novim gradskim projektima, ponajviše o izgradnji Termi Bjelovar koje bi trebale biti najveće u Hrvatskoj, te o izgradnji Arene Bjelovar, novog gradskog nogometnog stadiona. No, nedavno se pratiteljima pohvalio zanimljivim građevinskim podatkom – istaknuo je kako se baš u Bjelovaru najbrže ishodi građevinska dozvola.

Izdvojeni članak

Koliko je gradilišta pred otvaranjem sudeći po građevinskim dozvolama? Moglo bi i bolje

Brži od prosjeka

– Grad Bjelovar je najbrži u Hrvatskoj po brzini izdavanja građevinskih dozvola u kategoriji velikih gradova. U prosjeku se u Hrvatskoj na dozvolu čeka 75 dana. U Bjelovaru se dozvole izdaju tri puta brže, 27 dana. Grad koji najbrže izdaje građevinske dozvole u Hrvatskoj i grad koji ima najmanje poreze u Hrvatskoj!, naveo je ponosno Hrebak u nedavnom Facebook statusu.

Građevinsku dozvolu, stoji na portalu e-Građani, izdaju nadležni gradski ili županijski uredi za graditeljstvo i prostorno uređenje ovisno o mjestu gdje se planira gradnja, odnosno rekonstrukcija objekta. A što određuje hoće li se dozvole izdati prije ili kasnije?

Bjelovar najorganiziraniji?

Prema javno dostupnim informacijama, zahtjev za izdavanje građevinske dozvole informacijama podnosi se u elektroničkom obliku putem sustava eDozvola, ili pak u nadležnom upravnom tijelu. Upravo idući korak procesa dio je u kojemu se može otegnuti ili ubrzati korak.

Naime, dok online sustav ‘eDozvola’ omogućava da se građevinska dozvola izdaje po jedinstvenim procedurama u cijeloj Hrvatskoj, dinamika izdavanja dozvola pak ovisi o organiziranosti županijskih i gradskih nadležnih tijela. Stoga se, barem po podatku koji je objavio gradonačelnik Bjelovara, može zaključiti da su ista tijela u tom gradu – organizirana. O tome se ipak iz ove jednostavne informacije ne može tako olako prosuđivati, ali kako bilo, takva situacija može biti samo pozitivna za Bjelovarčane.

Dokumenti | foto: Pixabay

Devet važnih dokumenata

Napominjemo, zahtjevu za izdavanje građevinske dozvole treba priložiti devet važnih dokumenata. Tu su glavni projekt u elektroničkom obliku, ispis glavnog projekta ovjeren od projektanata i glavnog projektanta, pisano izvješće o kontroli glavnog projekta (ako je izrađen po stranim propisima), potvrda o nostrifikaciji glavnog projekta, dokaz pravnog interesa za izdavanje dozvole, te dokaz da investitor može graditi građevinu za koju je posebnim zakonom propisano tko može biti investitor.

Naravno, zahtjev se ne može podnijeti bez prilaganja procjene utjecaja zahvata na okoliš, a nužno je priložiti i dokaz o vlasništvu građevinskog zemljišta. Iznimno, za zgradu koja mora ispuniti zahtjeve energetske učinkovitosti treba priložiti i elaborat alternativnih sustava opskrbe energijom.

Izdvojeni članak

Imate zemljište i želite graditi kuću? Odvjetnice otkrile što je najvažnije znati, ništa bez jednog papira

Od svih navedenih, dokument glavnog projekta posebno je važan stoga što predstavlja skup međusobno usklađenih projekata kojima se daje tehničko rješenje građevine i dokazuje ispunjavanje temeljnih zahtjeva za gradnju. Dio je ovo procesa koji ima veze s vama kao i institucijama, odnosno uredima s kojima se dogovara ishođenje potrebnih dokumenata.

Provjera glavnog projekta

Inače, građevinska dozvola se izdaje nakon postupka u kojem se provjeravaju uvjeti za njeno izdavanje. U tijeku postupka izdavanja građevinske dozvole utvrđuje se jesu li priloženi potrebni dokumenti, uvjeti, jesu li izdane sve propisane potvrde, te je li glavni projekt u pogledu lokacijskih dozvola izveden u skladu s uvjetima za provedbu zahvata u prostoru.

Provjerava se i je li glavni projekt izradila ovlaštena osoba, kao i je li glavni projekt izrađen tako da se naknadno ne može neovlašteno mijenjati. Treba potvrditi i da je donesen urbanistički plan uređenja.

Prije izdavanja, nadležno tijelo graditeljstva strankama je dužno pružiti mogućnost uvida u spis predmeta, a ako su udovoljeni svi dosad navedeni uvjeti, pripremljen je teren za izdavanje građevinske dozvole. Nadležni ured koji je izdao građevinsku dozvolu, dužan je istu (bez glavnog projekta) dostaviti na znanje potrebnim tijelima za utvrđivanje komunalnog odnosno vodnog doprinosa u skladu s propisima, a spomenute doprinose možete pronaći na internetskim stranicama. Ovdje doznajte je li moguće poljoprivredno zemljište prenamijeniti u građevinsko i koji su izazovi.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap