U eksploziji najvećeg cilindričnog akvarija svijeta preživjelo tek 630 riba
Nakon što je u Radison Blue hotelu u samom centru Berlina u petak puknuo najveći cilindrični samostojeći akvarij na svijetu s preko milijun litara vode i preko 1500 riba, najnovije informacije kažu kako je spašeno 630 riba iz podzemnih rezervoara za razmnožavanje, a iz samog akvarija spašeno je tek nešto riba koje su stale u nekoliko kanti.
Ribe su prebačene u berlinski zoološki vrt, centar Sealife te raspodijeljene mrežom specijaliziranih uzgajivača, prenosi Jutarnji s Hine.
Vjeruje se da je do pucanja 16 metara visokog akvarija, promjera 11 metara, načinjenog od pleksiglasa, došlo zbog zamora materijala. Prve informacije ukazivale su na problem s lošim materijalom u gradnji 18 godina starog zdanja, piše DW.
🇩🇪🐠🐟The explosion of the Sea Life Aquarium in Berlin caused a wave of destruction. In the morning, a giant 14-meter aquarium burst in a luxury hotel in Berlin – the so-called “AquaDom”. The huge aquarium was home to over 1500 tropical fish of over 50 different species.
. pic.twitter.com/jwDtCPHKiR— J. Malkova🇷🇺♥️ (@CanadianKitty1) December 16, 2022
Akvarij Sea Life, koji se nalazi u hotelu odmah pored Berlinske katedrale, svojim je pucanjem izazvao oštećenje fasade zgrade i preplavio glavnu ulicu u središtu grada uzrokujući blokadu prometa. Velika količina vode je kroz ulazna vrata hotela prodrla na ulicu i preko odvodnih kanala slila se u kanalizaciju.
Durch die #Spezialkräfte der #Höhenrettung konnten aus dem oberen Konstruktionsbereich des geborstenen Aquariums noch mehrere Dutzend lebende Fische gerettet werden. Aktuell laufen die Pumparbeiten sowie die Beseitigung der Trümmerteile. Übergabe der #Est an @polizeiberlin, @THW pic.twitter.com/IDAm2Bhk5i
— Berliner Feuerwehr (@Berliner_Fw) December 16, 2022
U naletu vode iz puknutog odnosno pucanja stakla akvarija lakše su ozlijeđene dvije osobe, piše DW. Gradonačelnik Berlina Fraziska Giffey komentirao je kako je akvarij bio nedavno obnovljen. Na dan pucanja u Berlinu su temperature bile u minusu i to je jedan od razloga zašto je ribama bilo teže preživjeti. Neke su nađene u lokvama ispod ruševina.