Pretraga

U Šibeniku se godinama uređuje centar za gospodarenje otpadom, od smeća će se dobivati energija?

A- A+

U Šibensko-kninskoj događaju se pomaci u vidu gospodarenja ‘smećem’ na području županije. Prije više od desetljeća, krenula je priča o uređenju Centra za gospodarenje otpadom koji je danas na visokoj razini, no još je tu neostvarenih planova. Najveći kojim bi se otpad trebao pretvoriti u izvor energije u samim je povojima, dok su vrlo blizu radovi na dodatnom uređenju postojećih postrojenja. Sprema se unaprjeđenje od 3,45 milijuna eura – evo kakvo.

proizvodni tornjevi | Freepik

Centar za gospodarenje otpadom (CGO) Bikarac smješten u Šibensko-kninskoj županiji posljednjih godina prolazi kroz ozbiljnu transformaciju, da bi se smećem u županiji što održivije gospodarilo. Projekt uređenja podijeljen u nekoliko faza centar bi trebao pretvoriti u sustav gospodarenja otpadom u skladu s najvišim globalnim standardima. No, napredak ne dolazi preko noći.

Izdvojeni članak

Pogledajte kako izgleda ludi neboder u Malmu čiji se stanari griju na otpad

Počeci uz pomoć EU novca

Na stranicama Grada Šibenika stoji da su stanovnici Šibensko-kninske županije dobili dugoročno kvalitetno rješenje za održiv sustav gospodarenja otpadom u skladu s najvišim standardima EU, kad je u probni rad pušten RCGO Bikarac, 21. prosinca 2021. godine.

Dalje je navedeno kako je kroz sve tri faze realizacije projekt uspostave RCGO Bikarac predvidio  – sanaciju i zatvaranje starog odlagališta na Bikarcu, izgradnju nove sanitarne plohe usklađene sa standardima europske zajednice, te sanaciju i zatvaranje svih manjih odlagališta u Šibensko-kninskoj županiji.

smeće | Pexels

Predviđena je i izgradnja pretovarnih stanica na području Pirovca i Biskuplja, te organizacija prikupljanja i odvoza otpada na području županije. A i organizacija za odvojeno prikupljanje papira za 30.000 kućanstava u županiji, kao i promociju i uspostavu.

Prva faza završila je 2011. godine, a financirana je sredstvima EU. Za realizaciju projekta dodijeljeno je 6 od ukupno nešto manje od 9 milijuna eura, a ostatak je pokrio Grad te Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Za provedene radove potpisano je ukupno šest ugovora, a nakon u planu je provedba još dvije faze.

Izdvojeni članak

Počelo je! Zatvaranje Jakuševca nikad bliže, Centar za gospodarenje otpadom na važnoj prekretnici

Još radova ‘iza ugla’

Novi, 3,45 milijuna eura ‘teški’ radovi, trebali bi se izvesti u skladu s 2018. izmijenjenom i dopunjenom građevinskom dozvolom iz 2010. godine, prema projektu izrađenom u 2017.. Radovi su podijeljeni u dva dijela, kako bi se za svaki mogla ishoditi zasebna uporabna dozvola.

U prvom dijelu planira se oblikovanje tijela odlagališta, spajanje plinskih zdenaca sa stanicom, izgradnja sustava za oborinske vode i pokrivanje otpada završnim slojevima. Također se sprema gradnja plohe za mljevenje građevinskog materijala i krajobrazno uređenje terena.

Drugi dio zahvata uključuje uređenje odlagališnog bazena na plohi 1, izgradnju brtvenog sustava, sustava za odvodnju procjednih voda, te njihovo povezivanje s uređajem za pročišćivanje. Završni radovi uključuju izgradnju plinskih zdenaca, sustava aktivnog otplinjavanja, prekrivnog sloja i rekultivaciju.

Kad se izvedu ti radovi, uslijedit će i treća faza, odnosno dodatna modernizacija odlagališta. U toj fazi planirana je izgradnja postrojenja za mehaničko-biološku obradu (MBO) otpada.

Iz smeća – energija

Najnoviji korak u razvoju centra odnosi se na pripremu projektne dokumentacije vrijedne 3 milijuna eura, kojom bi Bikarac postao prva hrvatska energana za pretvaranje otpada i mulja u energiju. U međuvremenu se priprema teren za dovođenje energane, o čemu smo pisali.

Od početne sanacije smetlišta do izgradnje energane, projekt Bikarac trebao bi predstavljati sveobuhvatan primjer kako planski riješiti problem otpada. . Koliko se godišnje otpada akumulira ‘na crno’ pročitajte ovdje.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap