U zagorskom dvorcu niče poseban milijunski ZEZ centar: Kemijski laboratorij i zagonetke Marije Jurić Zagorke
U srcu Zagorja nalazi se grad Donja Stubica, koji broji oko 5.000 stanovnika. Sada će to mjesto postati pravo središte zbivanja jer se gradi nevjerojatan znanstveno-edukativno-zabavni centar Zagorje, skraćeno ZEZ Centar. Riječ je o projektu vrijednom 24 milijuna eura, koji predstavlja nadogradnju dvorca Stubički Golubovec, koji također prolazi kroz veliku obnovu. Novi centar nudit će raznovrsne sadržaje – od zagonetki inspiriranih djelom Marije Jurić Zagorke do kemijskih laboratorija i edukativnih radionica.

ZEZ Centar | Foto: KZZ
Iako broji svega pet tisuća stanovnika, Donja Stubica uskoro će postati dom impresivnog znanstveno-edukativno-zabavnog centra Zagorje, odnosno ZEZ Centra. Projekt se razvija u sklopu obnove dvorca Stubički Golubovec od proljeća 2024. godine, s ciljem inovativnog povezivanja znanosti, kulture i turizma. Riječ je o jedinstvenom interdisciplinarnom prostoru koji će kroz suvremene tehnologije i interaktivne sadržaje približiti znanstvenu i kulturnu baštinu široj publici. Inače, provode se dvije grupe radova – prva se odnosi na cjelovitu obnovu samog dvorca, a druga na njegovu dogradnju i rekonstrukciju.
Dogradnja dvorca
Uz dogradnju dvorca, izvodi se i rekonstrukcija gospodarske zgrade, izgradnja podzemnog spoja, te uređenje prostora za edukaciju i istraživanje. Osim toga, bit će uređen i okoliš s novim pristupnim cestama i parkiralištem. Cijeli kompleks osmišljen je kao energetski učinkovit i klimatski neutralan, a obuhvaćat će 2.109 četvornih metara zatvorenog i 2.809 četvornih metara otvorenog prostora.
Na natječaju za izvođača radova izabrana je zajednica ponuditelja Modulor i Modular Construction, s ponudom vrijednom 8,59 milijuna eura i rokom izvođenja od 18 mjeseci. Stručni nadzor nad radovima obavljat će zajednica ponuditelja Aptis Adria i Struktura (vrijednost 73.750 eura), dok je projektantski nadzor povjeren tvrtki Arhinatura iz Zaboka (vrijednost 80.500 eura).
Projekt u tri faze
Trenutno je u tijeku druga faza – rekonstrukcija i dogradnja, dok je prva faza obuhvatila cjelovitu obnovu dvorca. Ona se financira iz Mehanizma za oporavak i otpornost, Fonda solidarnosti i državnog proračuna, ukupne vrijednosti 11,33 milijuna eura. Nakon toga slijedi završna, treća faza – opremanje prostora najmodernijom multimedijalnom i znanstvenom opremom. Ukupna vrijednost projekta kroz sve faze doseže 29,48 milijuna eura, dok se druga faza financira kroz Integrirani teritorijalni program 2021.-2027., u sklopu ITU mehanizma Grada Zagreba.
U dograđenom dijelu zgrade planiran je glavni ulaz s predvorjem, suvenirnicom i restoranom. Na prvom katu nalazit će se upravni prostori Centra te prostori za coworking i kokreaciju, idealni za susrete znanstvenika, učenika i radionice. U podrumu će biti smještena multimedijalna dvorana, kemijski laboratorij, učionice i tehnički prostori.
Vanjski prostor obogatit će parkiralište sa 74 mjesta, natkriveni prostor za bicikle i mopede, punionice za električna vozila te parkirna mjesta prilagođena osobama s invaliditetom. Povijesni perivoj, koji je dio Parka prirode Medvednica, bit će obnovljen i sadržavat će piknik zonu, dječje igralište i znanstveni park na otvorenom.

ZEZ Centar | Foto: KZZ
Radovi napreduju prema planu
Zamjenica župana Jasna Petek prilikom obilaska gradilišta 16. svibnja 2025. naglasila je kako će ZEZ Centar na atraktivan i pristupačan način popularizirati znanost i doprinijeti očuvanju kulturne baštine, pružajući sadržaj za sve generacije. Pohvalila je izvođače radova koji posao obavljaju u skladu s rokovima i standardima. Kako su istaknuli iz izvođača radova, radovi su u završnoj fazi. Fasada dvorca uskoro će biti potpuno obnovljena, a unutarnje uređenje teče prema planu. Naglasio je kako je izuzetna čast biti dijelom ovako važnog i simboličnog projekta za Krapinsko-zagorsku županiju.
Direktorica Poduzetničkog centra Krapinsko-zagorske županije, Helena Matuša, pojasnila je da će izložbeni dio Centra posjetiteljima približiti radove velikih hrvatskih znanstvenika poput Mohorovičića, Fausta Vrančića i Ivana Vučetića. Tako će, primjerice, publika moći istraživati otiske prstiju ili funkcioniranje torpeda kroz interaktivne sadržaje. Jedan od zanimljivijih izložaka bit će i ‘istraživačka soba’u kojoj će posjetitelji, koristeći metodu otiska prsta, rješavati zagonetku inspiriranu romanom Marije Jurić Zagorke. U zagrebačkom ‘gradu u gradu’ gradit će se milijunski kulturni centar, a više o tome pročitajte ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.