Pretraga

Val rušenja bespravne gradnje: Od Murtera do Umaga bageri ‘metu’ obalu

A- A+

Nakon što je prošli mjesec krenulo rušenje objekata bespravno sagrađenog kampa u Tisnu na Murteru, muke mještana ne staju. Nastavlja se borba s graditeljima bez dozvole koji su uglavnom turisti, rečeno je iz općine Tisno. Tako je samo u rujnu šibenska policija podigla više kaznenih prijava zbog devastacije, ali nisu krenula nova rušenja. Val rušenja bespravno sagrađenih objekata događa se i u Istri, početkom listopada bageri su imali pune ruke posla na području Vodnjana gdje se Državni inspektorat izdao rješenje za uklanjanje njih čak 114. Sada su najavljena i rušenja u Umagu.

bager | pixabay

Nakon što je prema nalogu Državnog inspektorata prošli mjesec započelo rušenje luksuznog kampa u Tisnu na otoku Murteru, o čemu smo pisali, muke Tišnjana s bespravnom gradnjom ne prestaju. Dok se kod institucija mogu vidjeti pomaci oko problema bespravne gradnje pa je šibenska policija primjerice u rujnu podigla i više kaznenih prijava zbog devastacije, puno je tu još posla.

Kamp u Tisnu

Podsjećamo, još polovicom rujna inspekcija je krenula uklanjati bespravni kamp u Tisnu nakon što je prošle godine doneseno rješenje o uklanjanju. Objekti su niknuli u sklopu projekta modernizacije kampa starog skoro 40 godina, kojeg su novi vlasnici, zagrebačka poduzetnička obitelj Pereković, odlučili modernizirati. U kamp su uložili 6 milijuna eura.

Izdvojeni članak

Bespravna gradnja: Poljske kućice s vodospremom više neće moći biti vile s bazenom

Vlasnik kampa žalio se na rješenje o rušenju, ali bezuspješno. Zatim je uložio žalbe i na iduća tri rješenja o novčanim kaznama jer nije postupio po nalogu inspekcije. Početkom 2024. kampu je ipak konačno ukinuto rješenje o kategorizacije. No, ovaj kamp nije bio jedina bespravna gradnja u Tisnu.

Devastacija obalnog pojasa

Nakon što je krenulo uklanjanje objekata kampa, šibenska je policija prošli mjesec podigla više kaznenih prijava zbog devastacije obalnog pojasa. Neki od primjera bespravne gradnje je terasa bez dozvole na kući usred netaknute prirode, ili jedna kuća nedaleko od Pirovca. U svakom slučaju, mještanima je prekipjelo, navodi vijesti.hrt.hr.

– Dođu stranci, za malu lovu kupu masline blizu mora, grade kuće. Vlasnici većine takvih objekata su stranci, rekao je načelnik općine Tisno Kristijan Jareb.

građevinska inspekcija | foto: screenshot, HRT

Podignute prijave

U suradnji s policijom podignuto je čak osam kaznenih prijava zbog gradnje u zaštićenom obalnom pojasu. A od 2019. godine inspektorat u Šibensko-kninskoj županiji ‘sakupio’ je i 19 kaznenih prijava i 72 optužna prijedloga.

– Država postaje bespravna ako dozvoljava bespravnu izgradnju. U prvom redu što bi trebali učiniti je vratiti one radikalnije mjere koje su bile – da bespravna gradnja postane opet kazneno, krivično djelo, rekao je predsjednik Akademije arhitektonske umjetnosti i znanosti Jerko Rošin.

Pred općinskim je sudom tako podignuta i optužnica protiv dvojice Austrijanaca koji su zbog gradnje bez dozvole zaradili kaznenu prijavu. No kuća koju su sagradili i dalje je trn u oku u uvali na otoku Murteru. Na kraju, osim uklanjanja kampova podignutih ‘bez papira’ na ostala rušenja i dalje se čeka, pa većina uzurpatora i dalje uživa u nezakonitim kvadratima.

Kritično u Istri

Početkom listopada krenulo je rušenje objekata na području Vodnjana koje vlasnici nisu sami uklonili po rješenju Državnog inspektorata, a koji je na ovome području bespravnom gradnjom proglasio njih ukupno 114. Svi su oni rješenje o rušenju dobili prije približno 18 mjeseci, zajedno s rokom za uklanjanje građevine od 15 dana.

Objekte sami nisu uklonili, već se, kako piše jutarnji.hr, većina njih odlučila za ulaganje žalbe na rješenje. Nakon tog poteza tri su puta dobili upozorenja i novčana kazne na koje su se oglušili, a građevinska inspekcija je jasna – žalba ne odgađa rušenje.

Izdvojeni članak

Krenulo rušenje  bespravnih objekata u Istri, bageri ne staju i kreću prema Dalmaciji

Iz Vodnjana bageri su krenuli na sjever na područje Umaga i Savudrije. U sljedeća dva tjedna u planu je rušenje 31 ilegalnog objekta, čiji su vlasnici mahom strani državljani.

– Izdali smo rješenja o uklanjanju. Nekoliko vlasnika uklonilo je samo, a do petka je rok. Ako ne uklone, onda će doći bageri od trgovačkog društva. Dakle, državni inspektorat uklanja bespravne objekte putem trećih osoba. Mogu vam reći da smo ovdje u suradnji s predstavnicima grada Umaga prošli najkritičnije zone na ovom području. Vidjeli smo da se sve ono obistinilo. Dakle, sve one sumnje u bespravnu gradnju, izjavio je glavni državni inspektor Andrija Mikulić za dnevnik.hr.

Slijedi čistka u Dalmaciji

Treba reći i kako je početkom listopada potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, za medije poručio kako borba protiv ilegalnih graditelja neće stati na sjevernom Jadranu.

– Nećemo dozvoliti daljnju bespravnu gradnju, ali smo svjedoci da se to i dalje oko nas događa. U Istri je jako velik broj nezakonito izgrađenih zgrada, a i diljem Dalmacije, na kontinentu je manje. Obalni dio je žrtva takve bespravne gradnje, rekao je Bačić dodavši kako je Vlada uz 70-ak državnih inspektora, ovlastila još 882 komunalna redara koji će biti usmjereni na rješavanje problema bespravne gradnje, rekao je Bačić.

Ruši se i u Splitu, i to na incijativu Grada Splita, pogledajte ovdje crnu listu lokacija.

Copy link
Powered by Social Snap