Vapaj struke za klasifikacijom projektiranja i gradnje, princip najniže cijene ‘ubija’ kvalitetu
Bez projekta u gradnji se ne može. Pritom, kvalitetna projektna dokumentacija nije samo tehnički vrijedan alat, već potvrđuje vrijednost cjelokupnog projekta. Stručnjaci iz više područja uključeni u graditeljske pothvate smatraju ju ključem uspješne realizacije investicija koji krajnjim korisnicima daje povjerenje u krajnju kvalitetu izgrađenog. Problematičnim se ističe što se u ugovaranju javne nabave ponuditelji odabiru prema kriteriju najpovoljnije ponude, jer su mišljenja da takav kriterij nauštrp cijene riskira kvalitetu.
Kvalitetna projektna dokumentacija nije samo tehnički alat, već je dokument kojim se potvrđuju održivost i vrijednost projekta, a da pritom i investitorima i krajnjim korisnicima daje povjerenje u njegovu kvalitetu. O važnosti uvođenja nacionalne klasifikacije projektiranja i izvođenja govorili su renomirani stručnjaci na konferenciji Hrvatske gospodarske komore ‘Iza fasade, arhitektura i stanovanje o kvaliteti projektiranja’, nazivajući ju ključem uspješne realizacije investicija.
Dotakli su se problema ugovaranja javne nabave prema kriteriju najniže cijene, za što smatraju da srozava kvalitetu projektiranja, a konačno i stanovanja zbog čega su pozvali na standardizaciju dokumentacije.
Najpovoljnija ponuda
Na ovaj problem osvrnula se predsjednica Hrvatske komore arhitekata Rajka Bunjevac ističući kako je na tržištu projektantskih usluga prisutan širok cjenovni raspon ponuda. Zbog toga se često, a posebice u sustavu javne nabave ugovaraju usluge prema kriteriju najniže cijene.
– Rezultat toga najčešće je niska razina kvalitete projekata, što u fazi građenja dovodi do niza problema i dodatnih troškova. Standardizacijom usluga, ujednačava se kvaliteta stručnih usluga, čime naručitelji za optimalnu cijenu dobivaju garantiranu kvalitetu, opseg i sadržaj projekata, rekla je Bunjevac.
Viša vrijednost investicije
– Ono što projektiramo i gradimo danas oblikuje način života naših građana za godine koje dolaze. Kvalitetna dokumentacija, kao sastavni dio uspješnog projektiranja, igra ključnu ulogu u ovom procesu. Precizno izrađena dokumentacija osigurava da se sve faze projekta — od planiranja do izgradnje — odvijaju prema standardima, izložila je podpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj.
Upozorila je kako takva dokumentacija omogućuje transparentnost tijekom izgradnje, smanjuje rizik od nesporazuma, no i osigurava poštivanje budžeta. Naime, kako se kroz suradnju arhitekata, urbanista i investitora može stvoriti stambeni prostor koji zadovoljava potrebe današnjih, ali i budućih generacija, vrijedi imati na umu kako dobro planirano urbano okruženje omogućava integraciju stambenih, poslovnih, rekreativnih, ali i javnih sadržaja. Uz kvalitetnu infrastrukturu, to je značajan faktor i za vrijednost nekretnina i za kvalitetu života stanovnika, istaknula je Čagalj.
– Arhitektura i gradnja u Hrvatskoj suočavaju se s nizom izazova koji utječu na kvalitetu urbanog prostora i rad stručnjaka. Uspješan projekt počinje jasnim projektnim zadatkom i ciljevima, dobrom organizacijom i kvalitetom izvedbe. Nacionalna klasifikacija projektiranja stoga je iznimno važna kako bi se riješio problem niskih cijena arhitektonskih usluga, što izravno utječe na kvalitetu izgrađenog okoliša. Uvođenje klasifikacije omogućilo bi podizanje standarda kvalitete i osiguranje dugoročne održivosti. Kvalitetan projekt će podići vrijednost investicije, nadovezao se Marko Dabrović iz Studija 3LHD.
Kvaliteta stanovanja
Istaknuto je kako bi takve građevine imale i veću tržišnu vrijednost, te bi ostale atraktivne i u promjenjivim uvjetima na tržištu nekretnina. Na konferenciji se govorilo i o drugim parametrima koji isto tako mogu doprinijeti dugovječnosti, sigurnosti i funkcionalnosti.
Lokacija i dobro osmišljeno naselje mogu znatno podići vrijednost nekretnine, za čak od 20 do 50 posto, a što naravno ne ovisi o jedinstvenom faktoru. U okviru novih aktivnosti kojima je cilj podići kvalitetu stanovanja u Hrvatskoj, prema ministru prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branku Bačiću konferencija je stigla u pravo vrijeme.
– Uvjeren sam da ćemo s ta tri zakonska akta pridonijeti boljem i kvalitetnijem načinu i projektiranja i izgradnje pa time učiniti kvalitetnijim prostor i za stanovanje i za rad svima koji koriste taj prostor. Uvjeren sam i da će doprinos ovoga skupa biti pomoć nama kao donositeljima odluka i kreatorima politika da ti dokumenti i na strateškoj i na pojedinačnoj razini budu kvalitetni, rekao je Bačić.
Konferencija je okupila arhitekte, urbaniste i investitore koji su dali uvid u ključne aspekte koji oblikuju kvalitetu projektiranja i dugoročnu uspješnost investicijskih projekata. Između ostalog, isticala je važnost digitalizacije koja je zanemarena, a omogućila bi daleko efikasniji rad.
Više o novim pravilima za usluge arhitekata koji bi trebali podići standard usluga pročitajte ovdje.