Velika sanacija hotela iz 1912. nadomak Plitvičkih jezera, građevinski zahvat koji će vratiti vrijeme
Zgrada starog hotela Ozeblin je pojedinačno zaštićeno kulturno dobro, upisano u registar kulturnih dobara RH, a Općina Donji Lapac nadomak Plitvičkih jezera planira veliku sanaciju zgrade. Riječ je o djelomično podrumljenoj jednokatnoj uglovnici, sa secesijskim stilskim obilježjima, građenoj 1912. godine. Na temelju izrađenog konzervatorskog elaborata i idejnog rješenja, te ishođenih posebnih uvjeta zaštite nepokretnog kulturnog dobra, izrađen je glavni projekt i provedeno javno savjetovanje, a upravo je raspisan natječaj za izvođača radova.

Hotel Ozeblin | foto: screen shot EOJN
Hotel Ozeblin se nalazi se u centru naselja Donji Lapac, na križanju glavnih ulica. Riječ je o jednokatnoj uglovnici, L tlocrtnog oblika, s dvostrešnim krovom i trima krovnim kućicama na uličnoj strani. Na sjevernoj je strani uz zgradu ugrađena dugačka prizemnica, nekadašnja kino dvorana. Uz zapadno pročelje prigrađen je mali katni aneks sa toaletima, a uz sjeverno dvorišno pročelje još jedan prizemni aneks s toaletima.
Zgrada već desetljećima nije u upotrebi, u derutnom je stanju, te nije priključena na javnu infrastrutukturu. Projektom vrijednim 378.435 eura planira se konstruktivna sanacija građevine, hidroizolacija podruma, obnova pročelja i vanjske stolarije te ugradnja gromobrana. Uz napomenu kako se u sklopu ovoga projekta zgrada se ne privodi namjeni, odnosno da ne obuhvaća uređenje njezine unutrašnjosti. No, prema ranijim najavama, svakako bi trebala dobiti namjenu kroz nastavak obnove.

Hotel Ozeblin | foto: screen shot EOJN
Trenutno stanje
Međukatne konstrukcije starog hotela su u lošem stanju. Čelične traverze pruskih svodova u podrumu su znatno oštećene korozijom. Dio stropne konstrukcije prizemlja i kata u zapadnom dijelu zgrade je posve srušen, dok se na ostalim stropovima vide tragovi procurivanja vode, što dovodi u pitanje zdravlje svih drvenih grednika.
U 2023. godini izrađena je nova drvena krovna konstrukcija i krovni pokrov. Zidne plohe i stropovi u interijeru su ožbukani, a na mjestima u prizemlju su dodatno obloženi drvenom lamperijom. Na pojedinim zidovima u interijeru vide se tragovi jednostavnih šablonskih oslika. Podovi u podrumu su betonirani, u prizemlju su uglavnom obloženi keramičkim pločicama, a na katu drvenim daskama.
U ulaznom hodniku i na podestima stubišta u prizemlju i na katu pod je obložen keramitnim pločicama. Od izvorne stolarije sačuvani su samo prozori na katu. Pojedina uklađena drvena vrata na katu su možda izvorna. Sva ostala stolarija je ugrađena naknadno, vjerojatno prije pedesetak ili manje godina.
Obuhvat radova
Projekt podrazumijeva konstruktivnu sanaciju građevine, hidroizolaciju podruma, obnovu pročelja i vanjske stolarije te ugradnju gromobrana. Konstrukcija će biti sanirana nužnim ojačanjima već obnovljenog krovišta, konsolidacijom nosivih zidova i mjestimičnim ojačanjem karbonskim trakama te izradom novih međukatnih konstrukcija.
Hidroizolacija će se osigurati nanošenjem HI premaza na zidove i podove podruma, odnosno podove prizemlja na tlu, te prekidom kapilarne vlage injektiranjem zidova. Izvorni izgled pročelja se obnavlja prema rezultatima sondiranja i prema starim fotografijama zgrade. Nova stolarija se izrađuje prema izvornim prozorima, te prema starim fotografijama i analognim primjerima, uz ugradnju IZO stakala zbog zadovoljavanja suvremenih fizikalnih zahtjeva.
Intervencije u tlocrt
Zadržava se osnovna tlocrtna dispozicija zgrade i svi otvori na uličnim pročeljima. Projektom se predviđa da se neizvorni (naknadno probijeni otvori) na dvorišnim pročeljima i u interijeru mogu zazidati (otvori označeni u nacrtima). Uklanjaju se svi tanki pregradni zidovi od drva te pregradni zidovi od opeke (debljine pola opeke). Nekim budućim projektom unutarnjeg uređenja treba se osmisliti tlocrtna organizacija građevine koja će odgovarati novoj namjeni, no ujedno biti usklađena s izvornom tlocrtnom dispozicijom.
Sve međukatne konstrukcije su dotrajale i zamijenjuju se novima. Iznad podruma su ugrađuju novi pruski svodovi od čeličnih profila i segmetnih AB ploča. Iznad prizemlja i kata ugrađuju se novi drveni grednici od laminiranog drva i sprežu sa sa AB tlačnim pločama usidrenim u nosive zidove. U podrumu te u prostorijama u prizemlju ispod kojih se ne nalazi podrum, izrađuju se nove AB podne ploče. U dijelovima podruma gdje su svodovi preniski (prije svega velika prostorija ispod južnog krila zgrade) pokušat će iskopati tlo i spustiti razina poda za 30-ak centimetara.

Hotel Ozeblin | foto: screen shot EOJN
Novo pročelje i stolarija
Vanjski gabariti građevine ostaju nepromijenjeni. Uređuju se pročelja zgrade i ugrađuje se nova vanjska stolarija. Uklanja se sva recentna žbuka. Izvorne žbukane dekoracije se obnavljaju prema starim fotografijama, odnosno prema prijedlogu prezentacije iz konzervatorskog elaborata. Kameni pilastri, volute i ploča balkona se restauriraju. Pročelja se bojaju prema najstarijem pronađenom uzorku – u tonu između bež boje i svijetle pastelne boje breskve. Istaknuti okviri otvora i kvadratni ukrasi bojaju se u bijelo.
Planira se uklanjanje sve žbuke na pročeljima i u interijeru, pregled zidova, čišćenje i zapunjavanje reški te injektiranje pukotina prema potrebi. Na kritičnim mjestima na zidovima, utvrđenim proračunom, planira se ugradnja karbonskih traka na zidove ispod žbuke radi osiguravanja otpornosti na potres. Neizvorni otvor u kojemu su smještena vrata sobe na katu u uglu zgrade, bit će zazidan iz statičkih i funkcionalnih razloga.
Završne obloge i izolacija
Obija se kompletna žbuka na zgradi. Na pročelja se ponovo nanosi žbuka na bazi hidrauličnog vapna (NHL) u dva sloja podložni i završni, glatki. U žbuci se izvode dekoracije na pročeljima – jednostavni okviri otvora na katu, okviri s klesanacima u prizemlju, kavdratne dekoracije, trake ispod potkrovnog vijenca, potkrovi vijenci i vjenci na atikama te dekorativne pasice na atici na jugoistočnom pročelju, prema shemama.
Pročelja se bojaju silikatnom bojom, istaknuti okviri i kvadratne dekoracije u bijelo, a preostale površine u ton boje između bež boje i svijetle pastelne boje breskve. U podrumu se izvodi nova hidroizolacija – mineralnim HI premazima na podovima i zidovima, te linijskim injektiranjem zidova zbog prekida kapilarne vlage. Hidroizolacijski premaz se nanosi i na AB podne ploče u prizemlju ispod kojih nema podruma.
Neožbukani rustikalni kamen u podnožju zidova se mehanički čisti i ispire vodom pod kontroliranim tlakom, a reške se mehanički čiste i ponovo zapunjavaju mortom. Kameni pilastri, volute i balkonska ploča se konstruktivno saniraju i restauriraju. Završno se bojaju kao i ostatak ožbukanog pročelja.

Hotel Ozeblin | foto: screen shot EOJN
Doznajte ovdje koja su Top 10 gradilišta novih hotela u Hrvatskoj.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.