Pretraga

Video: Nakon obilnih kiša očišćeno jezero Trakošćan napunjeno je vodom, opet je sve po starom

A- A+

Nakon 70 godina taloženja sedimenta u Trakošćanskom jezeru, površina jezera bila je znatno smanjenog kapaciteta za prihvat velikih voda u slivu rijeke Bednje. Zbog toga se narušavala kvaliteta vode, što je nanosilo štetu biljnom i životinjskom svijetu jezera. U 2021. godini krenulo je hitno čišćenje kojim je do rujna 2024. izvučeno oko 200 tisuća kubnih metara sedimenta kako bi se spasila bioraznolikost jezera koje je uslijed obilnih kiša iznova napunjeno vodom. Sada je jezero opet puno.

voda ponovno u jezeru Trakošćan | YouTube screenshot, Hrvatske vode

Nakon što su krajem kolovoza 2024. skoro tri godine poslije početka konačno završeni radovi čišćenja Trakošćanskog jezera jezero se uslijed obilnih kiša krenulo puniti vodom, navedeno je iz Hrvatskih voda. Proteklih godina iz jezera je izvađeno 204.656 kubnih metara sraslog sedimenta tako da je sada većeg volumena i nije ugrožena bioraznolikost života u vodi.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Izmuljivanje Trakošćanskog jezera

Desetljeća taloženja sedimenta

Kako se u jezeru čak 70 godina taložio sediment, s vremenom se krenuo smanjivati njegov volumen za prihvat velikih voda u slivu rijeke Bednje, nanoseći tako štetu biljnom i životinjskom svijetu te narušavajući kvalitetu i količinu vode u jezeru. U nešto manje od tri godine nakon početka radova na vađenju sedimenta i obnovi Trakošćanskog jezera, ono je oslobođeno više od 200 tisuća kubnih metara sedimenta u sraslom stanju.

Geodetskim je pak mjerenjima utvrđen volumen rastresitog stanja deponije od oko 238.000 kubnih metara, što je prilično izračunu volumena iskopanog sedimenta s koeficijentom rastresitosti 1,2. Kao što smo pisali, od ukupnih troškova za pothvat čišćenja u iznosu od 4.869.131,07 eura s PDV-om, 3.895.304,86 eura Ugovorom o dodjeli bespovratnih sredstava bilo je definirano prihvatljivim troškovima Ugovorom o dodjeli bespovratnih sredstava.

Sporije starenje jezera

Nadalje, provedbom projekta čišćenja jezera produljuje se ‘životni vijek’ jezera, odnosno usporava prirodni proces starenja vodenog ekosustava (eutrofikacija) i obrastanja jezera. No i bitno povećati volumen akumulacije za prihvat vode, za čak 500.000 kubnih metara.

– Time se osigurava pozitivan utjecaj na biološku raznolikost jezera, ostvarenje popratnih usluga ekosustava koje donose koristi lokalnoj zajednici, turistima i posjetiteljima te lokalnim udruženjima i stanovnicima, ali i doprinosi unaprjeđenju sustava zaštite od štetnog djelovanja voda i smanjenju rizika od poplava. Po završetku obnove jezera očekuje se i vraćanje ribljeg fonda privremeno smještenog u ribnjacima blizu Bjelovara, kao i povratak ostalih biljnih i životinjskih vrsta jezera i obala, navedeno je iz Hrvatskih voda.

Trakošćansko jezero11

ispražnjeno i očišćeno Trakošćansko jezero | Foto: Jakov Tuković

Promjena izvođača radova

Ponavljamo, sediment se u Trakošćanskom jezeru smještenom uz istoimeni dvorac nakupljao desetljećima, a bilo se nakupilo skoro 200 tisuća kubika sedimenta. Prije skoro tri godine, odnosno 2021. godine krenulo je hitno čišćenje, a kompleksne radove popratila je nagla promjena izvođača radova.

Radove je počela izvoditi tvrtka Bagerkrop Roberto, no nakon što su zbog nepoštivanja rokova izgubili posao, kao novi izvođač odabran je Hidroing. Ispočetka, u jezeru je bilo toliko mulja da su se strojevi isprva zaglavljivali u dubokom mulju. Nakon gubitka posla izmuljivanja Trakoščenskog jezera prvoodabrana tvrtka kratko je u znak protesta bagerima blokirala pristupne ceste, a potom je novi izvođač nastavio posao izvlačenja mulja.

Inače, jezero je ukupno dugo oko kilometar i pol, površine oko 17 hektara, a duboko oko 2,5 metara. Od nastanka je imalo dvojaku funkciju – gospodarski značaj i estetski. Povijesno, jezero je bilo i ribnjak i dekorativni element karakterističan za romantičarsku parkovnu arhitekturu. Svojevremeno, jezero je imalo i ulogu mlina, a koristilo se i za pilanu. Više o ovome pročitajte u našoj Bauštelskoj reportaži u kojoj smo popratili proces izmuljivanja Trakošćanskog jezera.

Copy link
Powered by Social Snap