Gost drugog Bauštela.hr podcasta, hrvatski arhitektonski genij Krešimir Rogina, pričao je o projektu izgradnje atletskog stadiona Mladost u Zagrebu kojeg je projektirao zajedno s kolegom arhitektom Vinkom Penezićem. Za taj je stadion voditelj podcasta Ardijan Karlo Gashi tvrdio da je jedini uspjeli stadion u Zagrebu. Rogina se dotaknuo i same problematike sportske arhitekture te pitanja zašto Zagreb ne može sagraditi jedan stadion po mjeri glavnog grada.
Arhitekt Rogina je u Bauštela.hr podcastu rekao da je atletski stadion Mladost zapravo dio originalnog projekta iz 1984. godine, a kasnije se, kada je Dinamo htio ukinuti atletsku stazu koja se tamo nalazi, Hanžekovićev memorijal preselio na nju. Stoga su Rogina i Penezić tamo napravili malo veću tribinu i nadstrešnicu te jednu od prvih tekstilnih struktura. Sam taj tekstil je element nošenja, odnosno proračunava se isto kao i ostali elementi konstrukcije. Rogina je rekao da mu nije jasno što Zagreb želi napraviti s maksimirskim stadionom te da je to više političko pitanje.
– Ljudi misle da je lako napraviti stadion. Ne, sportski objekti su znanost u svakom pogledu. Postoje stručnjaci koji se time bave. Mi smo napravili taj bazen na Mladosti kao 25-godišnjaci. Nikad poslije nas nitko nije zvao da damo svoje mišljenje o bilo čemu u tom području. Isklesali smo taj segment do savršenstva. Tu je jako važna temperatura vode i kubatura jer morate držati temperaturu zraka na 25 do 27 stupnjeva. Zato smo i sakrivali konstrukciju da smanjimo kubaturu, tvrdi Rogina.
Prisjetio se Rogina da je radio i konstrukciju za Svetice, zagrebački kvart pokraj samog stadiona na Maksimiru, i to točno po visinama koje su potrebne. Dobili su jednu vrlo amorsnu, finu i suvremenu mrežastu strukturu koja se točno radila po tim visinama.
Cijelu epizodu podcasta s arhitektom Krešimirom Roginom pogledajte ovdje.