Krov koji štedi novac: Pravi odabir smanjit će troškove kroz godine i olakšati izgradnju
Odluka o tome kakav će krov biti rijetko pada za stolom. Donosi se na gradilištu i jedna kriva odluka može koštati višestruko više.
11:00 4 h 18.05.2026

Sisak dobiva novo kupalište | foto: Sisačko-moslavačka, renderi
U kolovozu ove godine, Sisačko-moslavačka županija pohvalila se pokretanjem investicije u zdravstveni i wellness turizam razvojem lječilišta u Topuskom. Smatraju da bi tim projektom znatno podigli kvalitetu zdravstveno-rekreacijske ponude i destinaciju pozicionirali kao središte te vrste turizma u Hrvatskoj.
Čini se da su zapeli nametnuti se kao top mjesto za kupališni turizam jer planiraju graditi i 16 milijuna eura vrijedno lječilište Jodno. Donosimo detalje.
U kolovozu smo izvijestili o vrlo zanimljivom projektu koji se tada našao u prethodnom savjetovanju u javnoj nabavi. Radi se o novom top kupalištu Jodno koje bi se gradilo na oko 45 minuta od Zagreba u Sisku, pored zgrada kupališta. Vraćamo mu se jer je sada i službeno otvoren natječaj za izvođača projekta ‘teškog’ oko 16 milijuna eura.
Kako smo naveli, radi se o novogradnji u moru prijeko potrebne potresne obnove u sisačko-petrinjskoj zoni. Zgrada bi imala izduženi poligonalni oblik te bi bila ‘zatvorena’ u približnim dimenzijama od 165×75 metara. Ukupno, gradila bi se na 11.132 četvorna metra.
Trebalo bi se graditi sjeverno od postojećeg kompleksa lječilišta koje inače nosi status kulturnog dobra. Na lokaciji je jezero Ciglarska bara, što otvara mogućnost povezivanja budućeg objekta toplom vezom sa starom zgradom, ali i pješačkom vezom s rekreacijskom zonom.
Nova zgrada kupališta imala bi ulaz na jugoistočnom uglu, povezano s glavnim parkiralištem. Sekundarni ulaz predviđen je na sjevernoj strani, u smjeru jezera.
Pisali smo da bi se u prizemlju nalazio rehabilitacijski blok s bazenskom dvoranom. Tu bi bili veliki rekreacijski te mali hidroterapijski bazen za djecu i medicinske tretmane, a uz njih polivalentna dvorana sa sadržajima poput fizikalne terapije, fitnessa i korektivne gimnastike.

Sisak dobiva novo kupalište | foto: Sisačko-moslavačka, renderi
Na katu bi pak bili wellness i spa centar s nekoliko sauna, prostorima za masažu, relax zonom i uredi. Uz navedeno, arhitektonsko rješenje predviđa unutarnje atrije koji bi u prostor pustili prirodno svjetlo i zelene površine da bi se postigla ugodna mikroklima i ambijent za korisnike.
Bazeni bi bili povezani sa sunčalištem i terasom okruženom stablima, a prostor je dizajniran za cjelogodišnju uporabu. Svi sadržaji ‘vrtjeli’ bi se oko monolitne armiranobetonske konstrukcije.
Inače, istočno od postojećeg objekta nalazi se industrijska zona s postrojenjem za gospodarenje otpadom, dok se zapadno prostire zona mješovite izgradnje s komercijalnim i trgovačko-proizvodnim sadržajima. Dok će zainteresirani gospodarski subjekti moći slati svoje ponude do 6. listopada, izgradnja bi prema informacijama u javnoj nabavi mogla potrajati oko dvije godine.

Sisak dobiva novo kupalište | foto: Sisačko-moslavačka, renderi
Napominjemo, ovo nije jedini posao kupališnog i wellness turizma u županiji. U 2024. aktualno je bilo uređenje više od tisuću kvadrata vodene površine s raznim atrakcijama, rekreativnim bazenima i sedam hidromasažnih bazena s mogućnošću korištenja termalne vode u sklopu kompleksa Topusko.
Na stranicama lječilišta navedeno je da je za provedbu 40 milijuna eura vrijednog projekta predviđeno razdoblje od ožujka 2022. do 2026. godine. U sklopu projekta proveli bi se energetska obnova, rekonstrukcija i dogradnja Hotela Toplica sa Zdravstveno-rekreacijskim centrom.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Krov koji štedi novac: Pravi odabir smanjit će troškove kroz godine i olakšati izgradnju
Odluka o tome kakav će krov biti rijetko pada za stolom. Donosi se na gradilištu i jedna kriva odluka može koštati višestruko više.
11:00 4 h 18.05.2026
Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 4 d 14.05.2026
Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 5 d 13.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 5 d 13.05.2026
Helikopteri stižu iznad Srđa! Kreće montaža zaštitnih barijera iznad Dubrovnika
Zbog učestalih odrona i nekoliko teških nesreća na području od 150 metara predviđeno je postavljanje fleksibilnih barijera i zaštitnih sustava.
15:02 35.483333333333 min 18.05.2026
Nakon 60 godina modernizira se brana u srcu Gorskog kotara: Pristupni tunel u kritičnom stanju
Posebno kritično stanje zabilježeno je u pristupnom tunelu, injekcijskoj galeriji i prostoru slapišta, gdje su instalacije izvan upotrebe.
12:42 2 h 18.05.2026
Ne riješite li je se, kapilarna vlaga s vremenom će vam 'pojesti' građevinu. Više je razloga zašto se javlja, a nije ograničena samo na stare zgrade.
09:07 1 d 17.05.2026
Provjera sigurnosti i protočnosti prometa na čvorovima zagrebačke obilaznice briga su Hrvatskih autocesta. Uz proširenje trase, kreće i analiza.
09:06 1 d 17.05.2026