O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

Cijene građevnog materijala ne prestaju rasti | foto: Pexels, Canva
Cijene građevinskog materijala ne prestaju rasti. Već neko vrijeme građevinski materijal neprestano poskupljuje, što se odražava na cijene građevinskih radova. Da trend porasta cijena ne jenjava potvrđuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS), prema kojima je zamijećen mali rast cijena sa travnja na svibanj, te nešto nešto veći skok u odnosu na svibanj prošle godine.
Proizvođačke cijene građevnog materijala na domaćem tržištu u svibnju 2025. u usporedbi s travnjem 2025. više su za 0,2 posto, a u odnosu na isti mjesec u 2024. zabilježen je porast od 3,9 posto. Ovi podaci potvrđuju da cijene materijala u građevinskom sektoru ne prestaju rasti.
K tome, usporede li se proizvođačke cijene građevnog materijala na domaćem tržištu u svibnju 2025. s prošlim godinama, primjerice, s prosjekom 2021. godine, do izražaja još više dolazi veliki skok. Naime, u odnosu na tu godinu cijene su skočile čak za 27,4 posto.
Podaci DZS-a pokazuju i kako su se kroz godine, od 2019. do danas, kretali indeksi cijena građevnog materijala, a indeksi su inače mjera promjena cijena različitih materijala. Služe za praćenje i analizu troškova u građevinskoj industriji, a u posljednjih šest godina gotovo iz mjeseca u mjesec polako su rasli – porast je nekad bio više, a nekad manje primjetan.
Dok je, na primjer, u siječnju prije šest godina (u 2019.) indeks proizvođačkih cijena građevnog materijala na domaćem tržištu iznosio 96,3, godinu kasnije bio je 97,5, pa 97,7 u 2021.. Da bi potom rastao na 104,2 u 2022., skočio na 114,6 u siječnju 2023. pa na 119,3 u prvom mjesecu prošle godine. Početkom ove godine zabilježen je indeks 125,0.

Indeksi cijena u građevinskom sektoru | foto: screenshot DZS
U svibnju ove godine, indeks je iznosio 127,4, a 2019. godine u svibnju je bio 97,1. Najveća promjena ipak se dogodila u intervalu od 2021. do ove godine, kada je prvo s 102,6 u 2021. godini indeks proizvođačkih cijena građevnog materijala na domaćem tržištu porastao na 112,2 do prosinca iduće godine, a onda na 118,3 u 2023., 123,9 u 2024. godini.
Podsjećamo, u rujnu 2022. godine, kada su cijene građevinskog materijala znatno rasle, izvijestili smo kako je u kolovozu te godine građevinski materijal bio najskuplji u prethodnih sedam godina. Tada je poskupljenje u odnosu na isti mjesec godinu prije iznosilo čak 9,9 posto.
Treba podsjetiti kako rast cijena građevinskog materijala posljednjih godina neminovno utječe na baš sve sfere građevinskog sektora, između ostalog uzrokujući rast cijena kvadrata – posebno u stanogradnji. Ove godine i prvi čovjek Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić također se osvrnuo na rast cijena, najavivši moguće ograničenje, budući da trenutna situacija nije dugoročno održiva.
– Ono što smo vidjeli je da je rast cijena cement u Hrvatskoj visok, da je rast cijena stakla. Vidjet ćemo možemo li i u kojoj mjeri povući određene mjere kako bismo omogućili ili ograničili taj rast cijena koji u konačnici doprinosi povećanju cijena nekretnina u Hrvatskoj, rekao je Bačić početkom ove godine. O tome zašto se u Hrvatskoj ruši stambeni fond dok nedostaje novogradnje pročitajte ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Kreće val uređenja plaža na jugu Hrvatske: Ronioci će pod morem imati pune ruke posla
Plaže treba redovito održavati. Novi val radova kojima će se povećati kvaliteta kupališta pred novu turističku sezonu planira se i u Dubrovniku.
10:21 17 h 25.04.2026
Jedna nadbiskupija u Slavoniji ostala je bez 13.000 hektara zemlje, šuma i zgrada. Vlada RH upravo je donijela odluku o zamjenskim kvadratima.
10:19 17 h 25.04.2026
Radi poboljšanja kvalitete prometa, državna cesta DC76 treba alternativu. Nakon odbijanja žalbe koju je podnio ZG-Projekt kreće projektiranje 20 km.
10:18 17 h 25.04.2026
Svugdje u Hrvatskoj fali stanova za mlade: U ovoj županiji traže se i zbog brakova i zbog razvoda
U jednoj županiji u Hrvatskoj stanovi se traže i zbog razvoda i zbog brakova. Koliko jeftinih kvadrata treba za mlade obitelji pokazat će studija.
10:18 17 h 25.04.2026
Povratak građevinskog diva: Tehnika dobila ogroman posao blizu Zagreba, gradit će nove bazene
Novo kupalište u Sisku gradit će se na lokaciji koja je nekima kontroverzna. Milijunsko gradilište bilo bi između starog lječilišta i poznatog jezera.
15:15 1 d 24.04.2026
Novi pothodnik zamijenio bi opasni prelazak preko pruge. Na kobnom prijelazu prije nešto više od godinu dana tragično je stradao 14-godišnjak.
15:10 1 d 24.04.2026
Hrvatska dobiva još jednu obilaznicu: Na trasi će biti 3 rotora i 2 kilometarska vijadukta
U kombinaciji s postojećim i planiranim prometnicama, uključujući autocestu A3, obilaznica će omogućiti učinkovitije povezivanje regionalnih pravaca.
12:40 1 d 24.04.2026