Lithium SuperPack NG baterija (LSP NG)
Na bateriju LSP NG mogu se spojiti i najzahtjevnija trošila na plovilu poput bočnih potisnika i sidrenog vitla. To otvara nove perspektive primjene.
16:00 6 d 30.03.2026

Prvonagrađeni rad na natječaju za urbanističko-arhitektonsko rješenje Doma za starije u Dubravi | Foto: DAZ
Grad Zagreb i Društvo arhitekata Zagreba (DAZ) objavili su rezultate javnog i općeg projektnog natječaja za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja Doma za starije Dubrava, o kojem smo već pisali ovdje. Raspisivač natječaja i investitor je Grad Zagreb, dok je natječaj proveo i organizirao DAZ.
Predmet natječaja bio je izrada idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja Doma za starije Dubrava u Zagrebu s naglaskom na arhitektonsko oblikovanje građevine socijalne namjene, suvremenost, ekonomičnost i racionalnost. Cilj natječaja bio je dobivanje funkcionalnog i oblikovnog rješenja novog Doma, kapaciteta 200 korisnika.
Natječaj je proveden temeljem Zakona o javnoj nabavi, Pravilnika Hrvatske komore arhitekata (HKA) i drugih primjenjivih odredbi, kao postupak koji može prethoditi postupku sklapanja ugovora o javnim uslugama u dogovoru s Gradom Zagrebom.
Procijenjena vrijednost ugovora o javnim uslugama, koji se planira naknadno sklopiti na temelju pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave iznosi najviše do 313.551,13 eura neto (bez PDV-a). Obuhvaća izradu cjelovitog projekta (osnovni poslovi), što uključuje izgradnju, okoliš i opremanje (sukladno Pravilniku o standardu usluga HKA). Planirana okvirna sveukupna vrijednost izgradnje je 13.163.047,18 eura bez PDV-a.
Na natječaj koji je trajao od 26. travnja do 3. srpnja 2023. u 16 sati, pristiglo je ukupno 40 radova. Ocjenjivački sud sastavljen od predstavnika DAZ-a Tomislava Petrinjaka, Darka Manestra i Tina Svena Franića te predstavnika Grada Zagreba Ive Bedenko i Borisa Grgurića većinom glasova izabrao je pet radova koje će nagraditi.
Prvu nagradu u neto iznosu od 15.820,56 eura dobio je rad autora Jelene Skorup Juračić, Dražena Juračića, Marije Grković i suradnika Zvonimira Pavkovića. Cjelokupni rad možete vidjeti ovdje.

Prvonagrađeni rad na natječaju za urbanističko-arhitektonsko rješenje Doma za starije u Dubravi | Foto: DAZ
Drugu nagradu u neto iznosu 9.887,85 eura ocjenjivački je sud dodijelio radu autora iz Studija Ploca (Studio Slab d.o.o.) Frane Stančića, Hane Marise Mohar, Ane Horvat, Rine Cote, Karla Lauca i Tomislava Tabaina. Taj rad možete vidjeti ovdje.

Drugonagrađeni rad na natječaju za urbanističko-arhitektonsko rješenje Doma za starije u Dubravi | Foto: DAZ
Treća nagrada u neto svoti od 5.932,71 eura dodijeljena je radu Tonćija Vlahovića. Njegov rad možete vidjeti ovdje.

Trećenagrađeni rad na natječaju za urbanističko-arhitektonsko rješenje Doma za starije u Dubravi | Foto: DAZ
Četvrtu nagradu u neto sumi od 4.746,17 eura dobio je Toni Lončar, čiji rad možete vidjeti ovdje.

Četvrtonagrađeni rad na natječaju za urbanističko-arhitektonsko rješenje Doma za starije u Dubravi | Foto: DAZ
Peta nagrada u neto iznosu od 3.164,11 eura otišla je u ruke Ane Lisonek, Stanislave Odrljin, Damjana Kolundžića i Tee Ivane Medvidović. Njihov rad možete vidjeti ovdje.

Petonagrađeni rad na natječaju za urbanističko-arhitektonsko rješenje Doma za starije u Dubravi | Foto: DAZ
Lithium SuperPack NG baterija (LSP NG)
Na bateriju LSP NG mogu se spojiti i najzahtjevnija trošila na plovilu poput bočnih potisnika i sidrenog vitla. To otvara nove perspektive primjene.
16:00 6 d 30.03.2026
Projekt predviđa produljenje ključnih kolosijeka kako bi se omogućio prihvat vlakova duljine do 500 metara, što je važan korak u modernizaciji pruge.
12:53 8 h 05.04.2026
Pregled projekata najvećih hrvatskih stadiona: Pogled u budućnost Poljuda, Maksimira i Kantride
Realizacija triju najvećih nogometnih projekata u Hrvatskoj nikad nije bila bliža, no još je ostalo puno koraka.
12:37 1 d 04.04.2026
Spremni na sve: Uz granicu na istoku gradi se nova zgrada hitne, imat će 740 kvadrata i dvije etaže
Građevina će biti smještena unutar građevinskog područja naselja Županja, a natječaj za izvođača radova očekuje se iza Uskrsa.
12:34 1 d 04.04.2026
Od čitatelja iz Osijeka dobili smo fotografije kolničke površine novog kružnog toka na ulazu u grad koje ukazuju na loše odrađen posao.
13:33 2 d 03.04.2026
Zagreb otvara novo gradilište uz petlju: 'Horor' pothodnik ide u milijunsku rekonstrukciju
U Zagrebu više od 15 posto stanovnika živi s invaliditetom. Upravo zato Grad kontinuirano ulaže u unapređenje mobilnosti.
13:31 2 d 03.04.2026
Talijanski grad odao počast arhitektici koja je oblikovala poznati kvart, dobila vlastitu ulicu
Grad Milano odao je počast jednoj od najutjecajnijih arhitektica suvremenog doba imenovanjem nove ulice po Zahi Hadid, deset godina nakon njene smrti.
13:31 2 d 03.04.2026
U pitoresknoj općini u srcu Hrvatske, građevinski div za 8 milijuna eura uređuje top hotel
U maloj općini u srcu Hrvatske, poznata domaća tvrtka uređuje hotel s četiri zvjezdice. Posao je ugovoren za 8 milijuna eura.
10:18 2 d 03.04.2026