Novosti Probijen je posljednji tunel na pristupnim cestama Pelješkom mostu

Probijen je posljednji tunel na pristupnim cestama Pelješkom mostu

Promo
Filip Bahun baustela.hr

07. studeni 2021.

Probijen je posljednji tunel na pristupnim cestama Pelješkom mostu. Tunel Supava 4. je tunel, a riječ je o jednom od najzahtjevnijih elemenata cijelog projekta.

tunel / izvor: Hrvatske ceste

Tunel Supava dužine je 1290 metara, a prethodi mu tunel Polakovica dužine 1242 metra. Riječ je o najzahtjevnijem dijelu pristupnih cesta, zbog toga što dva tunela spaja most Ston te se iz jednog tunela preko mosta direktno ulazi u drugi tunel. Pristupne ceste Pelješkom mostu, ukupne dužine 30 kilometara, prolaze kroz zahtjevan i nepristupačan teren, a na njima se nalaze 4 tunela. Dio cesta na kojima se nalaze tuneli Polakovica i Supava gradi grčki Avax, dok se tuneli Debeli brijeg i Kamenice nalaze na dionici koju gradi austrijska tvrtka Strabag. Dionica koju gradi Avax osim dva tunela i mosta sadrži i vijadukt Prapratno duljine 212 metara, a trenutno je na njemu završena montaža čelične konstrukcije. Na dionici kod Debelog brijega i Kamenice nalazi se i vijadukt Doli duljine 156 metara te dva mosta – Dumanja jaruga I i Dumanja jaruga II.

Izdvojeni članak

Otpornost Pelješkog mosta na potrese i jake udare vjetrova objasnio je stručnjak koji vodi cijeli projekt

Usprkos relativno kratkoj duljini dionica, zbog nepristupačnog i teškog terena pristupne ceste sadržavati će veliki broj mostova, vijadukata i tunela. Ukupna vrijednost projekta dodjeljena dvjema tvrtkama je oko milijardu kuna.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.