Za tri hektara četiri milijuna eura: Najskuplji park na sjeveru Hrvatske gradit će lokalni građevinci
Nakon dva mjeseca potrage, Grad Bjelovar obznanio je tko će graditi najskuplji park u povijesti grada, vrijedan gotovo četiri milijuna eura. Riječ je o lokalnoj kompaniji Hidroregulacija, dok će se dio projekta financirati iz europskih sredstava. Novi park obuhvaća površinu od oko tri hektara, odnosno 30.000 kvadratnih metara, te uključuje brojne sadržaje koji su projektirani u skladu s europskim standardima zelene infrastrukture. Riječ je o jednom od samo šest pilot-projekata ovakvog tipa odobrenih u Hrvatskoj. Unutar parka predviđena je izgradnja dvaju nogometnih igrališta – jedno s prirodnom travom, rasvjetom i zaštitnim ogradama – zatim košarkaško igralište, zone za stolni tenis, dječja i seniorska vježbališta, stijena za penjanje visine četiri i duljine deset metara, boćalište, stolovi za šah i piknik-zona s klupama i roštiljima. Poseban naglasak stavljen je na elemente biološke raznolikosti. Park će sadržavati eko-livadu koja se neće kositi radi privlačenja oprašivača, tzv. hotele za kukce, kućice za ptice, šišmiše i ježeve, kao i kišni vrt.

sportsko-rekreacijski park | Grad Bjelovar
Nakon što je u siječnju ove godine raspisana javna nabava, sada je poznato tko će biti izvođač najskupljeg parka u povijesti Bjelovara. Riječ je o bjelovarskoj tvrtki Hidroregulacija, dok vrijednost investicije iznosi 3.978.005,05 eura. Financijska konstrukcija uključuje i sufinanciranje iz europskih sredstava, točnije iz Instrumenta Europske unije putem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, s potporom od nešto više od milijun eura. Izvođenje radova planirano je u razdoblju od 18 mjeseci, počevši od dana kada izvođač bude uveden u posao.
Uz Arenu na 30.000 kvadrata
Novi park smjestit će se uz nogometni stadion, odnosno novu gradsku arenu, o kojoj smo pisali ovdje. Zauzimat će površinu od tri hektara, odnosno 30.000 kvadratnih metara, te će uključivati brojne sadržaje projektirane u skladu s europskim standardima zelene infrastrukture. Riječ je o jednom od samo šest pilot-projekata ovakvog tipa odobrenih u Hrvatskoj.
Gradonačelnik Dario Hrebak istaknuo je da je riječ o velikom i važnom projektu koji će poboljšati kvalitetu života građana na sjeveru grada. Usporedio ga je s Gradskim stadionom, čija je izgradnja stajala 3,5 milijuna eura, naglašavajući da novi park, vrijedan gotovo četiri milijuna eura, pokazuje kako grad ulaže u javne sadržaje dostupne svima.
Posebno je naglasio da je ovo najveći projekt uređenja javnog zelenog prostora još od vremena parka Borik, koji je vjerojatno nastao još u doba bivše vojske. Novi park neće biti samo zelena površina, već cjelovit prostor s rekreativnim, sportskim i ekološkim sadržajima, namijenjen svim generacijama. Grad će uložiti četiri milijuna eura, a park će održavati gradsko komunalno poduzeće Komunalac.
Galerija 7 Fotografija
OtvoriNogomet, košarka, šah, boćanje…
Projekt je opisan kao sportsko-rekreacijski park, i zaista će biti takav. Na sjeverozapadnom dijelu parka planirana je izgradnja dvaju nogometnih igrališta – jedno s prirodnom travom i rasvjetom. Teren će biti ograđen panel-ogradom, dok su iza golova predviđene zaštitne mreže. Uz dužu stranu terena postavit će se dvije kućice za rezervne igrače te kućica za delegata.
Planirano je i uređenje košarkaškog igrališta s podlogom od asfalta sa završnim akrilnim slojem, zatim vježbališta za djecu i odrasle, kao i površina sa stolovima za stolni tenis i šah. U sjevernom dijelu parka definirana je zona boćališta s uređenom okolnom površinom sa stolovima i klupama. Nasuprot vježbališta predviđena je izgradnja stijene za penjanje, duge deset i visoke četiri metra. U središtu obuhvata smještena je livada, odnosno zona za piknik, opremljena stolovima, klupama, ležaljkama i betonskim roštiljima.
Brdašca i kišni vrt
Na južnoj strani parka nalazit će se veliko ograđeno igralište, koje će imati stazice popločane drvenim kockama i različitim zastorima. Na sjevernom i južnom kraju igrališta planirana je izgradnja zakrivljenih brdašaca od nasute zemlje, na kojima će biti instalirani tobogani. Tako će se u prostor parka uklopiti održiva, ekološka rješenja, poput sakupljanja oborinske vode kišnim vrtovima te eko-zona s različitim ekološkim instalacijama – primjerice, hotel za kukce, kućice za ptice i šišmiše. Kišni vrt omogućuje postepenu infiltraciju oborinske vode u neposredno tlo, čime djelomično rasterećuje sustav gradske kanalizacije, o čemu smo pisali ovdje.
Također, idejni projekt uključuje i sadnju novog drvoreda, raznolikog grmlja, ukrasnih trajnica i penjačica. Na ulazima će se postaviti osvijetljeni natpisi s imenom parka, dok će se za određene sadržaje postaviti informativne ploče, poput pravila ponašanja, objašnjenja kišnog vrta te interaktivne dječje igre. Za bicikliste je predviđeno parkiralište s 12 stalaka, popločano betonskim travnim kockama. Pogledajte ovdje kako izgleda jedan od najljepših javnih parkova usred metropole.