Zaboravljene vodene oaze Učke ponovno oživjele, evo zašto je to važno za cijelu Hrvatsku
Lijepa vijest stigla je iz Parka prirode Učka. U sklopu projekta Still Water Revival – obnavljanje i očuvanje malih slatkovodnih ekosustava krških planina u Mediteranu, obnovljeno je pet krških lokvi. Riječ je o lokvama Rovozna, Gospin dol, lokvi na Poučnoj stazi Stražica – Sapaćica, lokvi na Koritima te lokvi na području Šušnjevice. Ukupna vrijednost radova iznosi 650.000 eura, a projekt je od izuzetne važnosti. Naime, obnovljene lokve predstavljaju vrijedne slatkovodne ekosustave i žarišta bioraznolikosti – jer služe kao staništa brojnim biljnim i životinjskim vrstama.

Lokva PP Učka | Foto: PP Učka
Park prirode Učka u posljednje je tri godine sudjelovao u provedbi projekta Still Water Revival – obnavljanje i očuvanje malih slatkovodnih ekosustava krških planina u Mediteranu. U sklopu projekta obnovljeno je pet krških lokvi na području Parka prirode Učka, u skladu s razvijenim smjernicama i metodologijom obnove. Riječ je o lokvama Rovozna, Gospin dol, lokvi na Poučnoj stazi Stražica – Sapaćica, lokvi na Koritima te lokvi na području Šušnjevice, piše na službenim stranicama Parka prirode.
Cilj ovog značajnog projekta, financiranog od zaklade DIMFE – Donors Initiative for Mediterranean Freshwater Ecosystems, bio je obnova slatkovodnih ekosustava na hrvatskim krškim planinama. Time se podupire očuvanje bioraznolikosti, ali i održavanje tradicionalnih ljudskih aktivnosti na tim prostorima.
Galerija 5 Fotografija
OtvoriObnovljena najveća lokva
Vodena tijela na krškim planinama uglavnom su nastajala ljudskom intervencijom, ponajprije kao izvori vode za ljude i stoku. Istodobno, krške lokve predstavljaju male, ali vrijedne slatkovodne ekosustave – žarišta bioraznolikosti – jer služe kao staništa brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Budući da ovise o redovitom ljudskom održavanju, njihovo dugotrajno zanemarivanje i nepravilno korištenje dovelo je do gotovo potpunog propadanja mnogih od njih.
Posebno se ističe obnova lokve Rovozna, smještene na južnim obroncima Učke, iznad mjesta Sveta Jelena, nedaleko od Mošćeničke Drage. Riječ je o najvećoj lokvi na području Parka prirode Učka, ali i jednom od ključnih ornitoloških staništa ovog kraja. Brojne vrste ptica – kako selica tako i gnjezdarica – upravo na ovoj lokvi nalaze prijeko potrebne izvore vode, hrane i zaklona. Zbog toga se u njezinoj blizini svake godine održava Ornitološki kamp ‘Učka’, tijekom kojega se prikupljaju vrijedni podaci o ptičjoj raznolikosti područja.
Jedna od zahtjevnijih intervencija bila je obnova lokve Gospin dol, koja uključuje i restauraciju suhozidnog elementa uz rub lokve. Ova lokva ima veliku važnost kao pojilište za divljač. Također, istaknuti treba i obnovu lokve na području Šušnjevice, ključnog izvora vode za stoku koja se napasa na tom dijelu Parka. Obnova takvih lokvi izravno doprinosi održivosti stočarstva na Učki, čime se ujedno očuvaju i druga staništa – poput travnjaka i pašnjaka – koja ovise o tradicionalnom načinu korištenja prostora.
Projekt od 650.000 eura
U okviru projekta izrađeni su i važni strateški dokumenti koji će služiti kao temelj za daljnje aktivnosti javnih ustanova koje upravljaju zaštićenim područjima. Među njima se posebno ističu Plan upravljanja malim slatkovodnim ekosustavima Parka prirode Učka, Priručnik za očuvanje lokvi i Smjernice za obnovu lokvi i bunara.
Ukupna vrijednost projekta iznosi gotovo 650.000 eura. Nositelj projekta bila je Udruga Biom, a partneri su bili Park prirode Učka, Udruga 4 Grada Dragodid, Hrvatske šume, Nacionalni park Sjeverni Velebit te Park prirode Biokovo. Uspješnim završetkom ovog projekta, Javna ustanova Park prirode Učka dodatno je učvrstila svoju ulogu u očuvanju bioraznolikosti područja Učke i Ćićarije, usmjerivši se na različite ekosustave i ugrožene vrste čija je prisutnost na ovim prostorima sve nesigurnija. Kao što je spomenuto, obnovljeno je pet lokvi koje nisu važne samo kao žarišta biološke raznolikosti, već i za očuvanje ljudske prisutnosti i djelatnosti u planinskim područjima.
Izvor pokraj tunela Učka
Veliko šminkanje doživljala i stara cijev tunela Učka, o čemu više možete pročitati ovdje. U zoni zaštite izvorišta tunela Učka radovi se izvode na način da se neposredna zona kaptaže osigura od negativnih utjecaja s gradilišta tijekom cijelog izvođenja, uz provedbu redovitih uzorkovanja vode.
Imali smo priliku nakratko vidjeti špilju s izvorom pitke vode koja napaja Opatiju, Ičiće, Lovran i okolna naselja. Učka ima mnogo sličnih kaverni, a jedna od najvećih poznatih duga je više od 200 metara i visoka preko stotinu metara.

Stara cijev tunela Učka | Foto: Bauštela.hr