Pretraga

Zagreb širi daljinsko očitavanje vode, daje se još 40 milijuna eura za top tehologiju

A- A+

Što je daljinsko upravljanje očitanja potrošnje vode uskoro bi trebali znati Zagreb i okolica. Sprema se ugradnja ukupno 240 tisuća daljinskih čitača koju provodi Grad Zagreb za čak 40 milijuna eura. Koristi se isključivo LoReWAN tehnologija, koja je certificirana i po svim europskim normama, a za prosudbu učinkovitosti treba još pričekati.

voda | pexels

Slijedi li Zagrepčanima očitavanje vode na daljinu? U javno savjetovanje Grad je pustio nabavu za uređenje i pribavljanje nove opreme za daljinsko očitavanje vodomjera s ugradnjom. Nabava je to vrijedna čak 40 milijuna eura.

Akcija nakon pilot-projekta

Kako stoji u tehničkoj dokumentaciji, nabavlja se LoReWAN uređaj odnosno modul za daljinsko očitavanje vodomjera koji se spaja na vodomjer preko imulskog davača. Prema opisu, oprema mora biti LoReWAN Alliance certificirana, specifikacije minimalno v1.0.2., klase A.

Izdvojeni članak

Kopanju nema kraja: Stižu novi priključci, ugrađivat će se po 20 dnevno, tko plaća 3,5 milijuna eura?

Uređaji će također biti usklađeni s normama europske direktive. Nabava koja se izvodi nastavno na pilot-projekte i ispitivanja funkcionalnosti nekoliko tehnologija za očitavanje vodomjera u realnim uvjetima na odabranim lokacijama u Gradu Zagrebu. LoRaWAN tehnologija je odabrana za prijenos signala, točnije za očitavanje mjerila temeljem kojeg se korisnicima ispostavljaju računi za isporučenu uslugu.

Već se krenulo

U tu svrhu, društvo Vodovod i odvodnja (naručitelj) pristupilo je izradi osnovnog plana za implementiranje predmetne tehnologije za očitavanje vodomjera u upotrebi. Izgradnju LoRaWAN fiksne mreže realizira Grad Zagreb putem podružnice Zagrebačkog holdinga, a izmjene kreću od središnjeg dijela grada. Kasnije će se mrežu proširiti i u ostalim dijelovima Zagreba i okolice.

Radove naručuje javni isporučitelj vodnih usluga na administrativnim područjima Grada Zagreba, Grada Samobora, Grada Svete Nedjelje i Općine Stupnik. U korištenju je već oko 230.000 vodomjera ugrađenih na adresama korisnika. Do planiranog završetka procesa u sustavu bi ukupno trebalo biti 240.000, od čega 220.000 u Gradu Zagrebu i 20.000 uređaja u okolici grada.

vodovod i odvodnja | Foto: Freepik

Dosad je u sustavu ugrađeno otprilike 220.000 vodomjera sa spojem na navoj i oko 10.000 vodomjera s prirubničkim spojem. Od navedene količine vodomjera u upotrebi, okvirno njih 75.000 je opremljeno radio modulima koji koriste WM-Bus tehnologiju, oko 75.000 vodomjera ima ispusni izlaz, a otprilike 80.000 vodomjera je bez impulsnog izlaza.

Prilagodba području

Postoje određene temeljne odrednice načina uvođenja LoRaWAN radio modula u upotrebu na vodomjerima korisnika vodne usluge. Od odredbi vrijedi izdvojiti terminsku i prostornu prilagodbu planskoj izgradnji i pokrivenosti područja Grada Zagreba mrežom. K tome je predviđeno racionalno zadržavanje svih tipova ugrađenih vodomjera u upotrebi uz redovnu revitalizaciju radi održavanja njihove mjeriteljske točnosti dokle to bude moguće.

U konačnici, glavni ciljevi su stopostotna očitanja vodomjera koji komuniciraju putem LoRaWAN mreže, redovno očitanje svaki mjesec, te korištenje radnika za očno očitanje vodomjera svesti na minimum. Predmet nabave su LoWaWAN moduli karakteristika u skladu sa specifikacijom koja je sastavni dio. Moduli će se nabavljati u dvije inačice, a to je za spajanje na vodomjer preko impulsnog davača, ili clip-on spajanjem na vodomjere tipa MOM Corona MWI/MW2 u vlasništvu Naručitelja.

Diljem Hrvatske grade se aglomeracije, a nisu rijetke nedaće poput ‘udaranja’ cijevi zbog nepreciznih nacrta. Čovjek s iskustvom tvrdi, ovo je rješenje.

Copy link
Powered by Social Snap