Pretraga

Tri zagrebačka fakulteta ponovno pod istim krovom: Najskuplja obrazovna investicija, a po kvadratu najpovoljnija

A- A+

Nakon 24 mjeseca obnove uslijed posljedica potresa, Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu vratio se u svoju staru zgradu na adresi Fra Andrije Kačića-Miošića 26. U novouređenom prostoru sada su ponovno smješteni i Arhitektonski te Geodetski fakultet. Obnovljena zgrada sada je sigurnija i energetski učinkovitija, a iako je riječ o jednoj od najskupljih obrazovnih investicija, po kvadratu spada među najpovoljnije. S druge strane, studenti, koji su tijekom obnove pohađali nastavu u zamjenskim prostorima, s oduševljenjem su dočekali povratak u moderno opremljene dvorane.

AGG Zagreb | Foto: Srednja.hr

Trebalo je pune dvije godine da se obnovi zgrada na adresi Fra Andrije Kačića Miošića 26. No, Arhitektonski fakultet, Građevinski fakultet i Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (AGG) sada su ponovno pod jednim krovom i pred njima je svijetla budućnost. Od 11. ožujka nastava se ponovno održava u novoobnovljenoj zgradi, a 5. svibnja svečano su otvoreni obnovljeni prostori, o čemu je reportažu imao sestrinski portal srednja.hr.

Totalna rekonstrukcija

Posebno zadovoljan obnovom bio je dekan Građevinskog fakulteta, prof. dr. sc. Domagoj Damjanović. Istaknuo je kako je zgrada, izvorno izgrađena 30-ih godina prošlog stoljeća, prošla kroz temeljitu i sveobuhvatnu rekonstrukciju. Sada je ne samo energetski učinkovitija, već i statički sigurnija. Podsjetimo, zgrada je teško stradala u potresu 2020. godine, no nakon provedene obnove može podnijeti i buduće seizmičke udare.

– Praktički sve što vidite je novo. Brutalistička zgrada prošla je kroz radikalnu rekonstrukciju – svi slojevi podova i stropova su zamijenjeni, izvedena je nova nosiva konstrukcija. Dizani su potpuno novi zidovi, zasebno utemeljeni, ojačani stupnjacima, povezani međukatnim konstrukcijama kroz sve etaže. Ugrađena su nova evakuacijska stubišta, podignuti su standardi zaštite od požara, buke i okolišnog utjecaja, rekao je dekan Damjanović.

AGG Zagreb | Foto: Srednja.hr

Najveća investicija

Obnova zgrade AGG-a vrijedna je čak 40 milijuna eura, što je čini najvećom pojedinačnom investicijom u obnovu jedne obrazovne zgrade pod ingerencijom Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. No, dekan pritom iznosi i zanimljiv podatak – o povoljnosti investicije.

– Naša zgrada je pojedinačno najveća investicija jer je i površinom najveća – ima 24 tisuće kvadrata. Ukupna vrijednost radova bez PDV-a iznosi oko 35 milijuna eura. No, gledajući po kvadratu, to je zapravo jedna od povoljnijih investicija u Zagrebu. Jasno, kod useljenja uvijek se pojave sitnice koje treba doraditi, ali u globalu smo jako zadovoljni onime što je ostvareno u ove dvije godine. Iako, projekt je inicijalno trebao kraće trajati, zaključio je Damjanović.

AGG Zagreb | Foto: Srednja.hr

Napokon u svom ‘domu’

Tijekom obnove, studenti preddiplomskih studija privremeno su boravili u zgradi na Žitnjaku, zajedno sa studentima Fakulteta strojarstva i brodogradnje (FSB), dok su studenti diplomskih studija nastavu pohađali na lokaciji na Svetom Duhu. Sveukupno je bilo potrebno organizirati prostor za oko 3.000 studenata s tri fakulteta, što je bio logistički izazov.

Iako je useljavanje još uvijek u tijeku, studentima je drago što se ponovno nalaze u svom prostoru. Među njima je i Tea Mrgan, potpredsjednica Studentskog zbora Građevinskog fakulteta i studentica pete godine diplomskog studija konstrukcija. Ona se još uvijek sjeća kako je fakultet izgledao prije razornog potresa 22. ožujka 2020. godine.

– Prvi dojam je da je sve vrlo čisto i sterilno. Došli smo pogledati zgradu dok još nije bilo plakata ni ukrasa. No, radimo na tome da joj vratimo dušu. Pomalo je nostalgično – dugo nas nije bilo ovdje. Sve je novo, svježe, a i ljudi djeluju veselije. Mislim da tada nismo bili svjesni što zapravo možemo izgubiti, podijelila je Tea.

Jedna njezina kolegica pohvalila je novo uređenje prizemlja, gdje studenti provode najviše vremena: udobni stolci, klupe, prostrani zajednički prostori. Menza i kafić su estetski ugodno uređeni, a vanjski prostor omogućuje ugodan boravak. Dva mlađa studenta istaknula su kako su sretni što su napustili zamjenski prostor na Žitnjaku, koji je bio skučen, bez prozora i daleko od centra grada – nova lokacija im je puno privlačnija.

AGG Zagreb | Foto: Srednja.hr

Potres kao praktična nastava

Iako je potres bio traumatično iskustvo koje nitko ne želi ponoviti, iz te su se katastrofe izvukle i neke pozitivne lekcije. Dok je obnova trajala, studenti građevine imali su priliku pratiti radove na zgradi kroz terensku nastavu. Zanimljivo, projekt obnove nisu izradili profesori s Građevinskog fakulteta. Uz to, dekan Damjanović posebno je ponosan na doprinos fakulteta u pružanju pomoći nakon potresa.

– Prva inicijativa za osnivanje timova za pregled oštećenja potekla je upravo s našeg fakulteta. Naši su djelatnici organizirali sustav, osmislili zapisnike, a kasnije i digitalne obrasce. Nakon zagrebačkog potresa pregledano je 25 tisuća zgrada, a nakon petrinjskog gotovo 50 tisuća, naglasio je Damjanović. Pogledajte ovdje kako izgleda obnovljeni KB Merkur u Zagrebu.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap