Zavjesa je pala, evo kako nakon godina obnove izgleda prva zgrada sagrađena na Cvjetnom trgu
Znate li koja je prva zgrada izgrađena na zagrebačkom Trgu Petra Preradovića, poznatijem kao ‘Cvjetni trg’? Dok trg ima dugu povijest posjećenosti te je zabilježeno kako je ondje od 14. stoljeća postojala crkva, prva od višestambenih zgrada koje ga danas okružuju djelo je Franje Kleina. Kuća Siebenschein podignuta je na trgu početkom 1870-ih godina, ali do danas nije zadržan izvorni izgled pročelja. Kraj višegodišnje obnove i uklanjanje zastora pokazalo je kako je posljednjom obnovom odana počast izgledu zgrade nakon izmjena 1930-ih godina.
Galerija 4 Fotografija
OtvoriCvjetni trg ima svoje početke u dalekoj povijesti Zagreba kada je postojala tadašnja crkva sv. Margarete. Izgled po kakvom trg danas poznajemo ipak je počeo dobivati nešto kasnije, u 19. stoljeću kada je sagrađena prva zgrada na trgu koja ondje stoji i danas, doduše s određenim izmjenama na pročeljima. Dapače, nakon višegodišnje obnove i konačnog skidanja zavjesa na skelama, vidljivo je njeno novo ruho.
Djelo velikog arhitekta
Obnova ove višekatnice nakon više godina konačno se privodi kraju te je tom prilikom uklonjena zavjesa sa skela oko zgrade. Vidljivo je kako je zgrada sačuvala svoj izgled otprije obnove, samo je boja sada puno svježija, u narančasto-rozoj nijansi. Riječ je o kući Siebenschein na adresama Preradovićev trg 3 i Preradovićevoj ulici 2 – djelu Franje Kleina koji je svojevremeno djelovao u građevinskom poduzeću Grahor i Klein.
Ova ‘kuća’, ujedno i prva višekatnica na Cvjetnom trgu kako navodi jutarnji.hr, podignuta je između 1873. i 1874. godine, prema Kleinovog projekta. Zgrada predstavlja klasicistički kubus u stilizaciji romaničkog historicizma. Pritom, njen plasticitet prije svega je postignut korištenjem tradicionalne značajke zagrebačke arhitekture – erkera iliti istaka, a koji vise na pročelju poput ormarića.
Izvornim izgledom, uglovnica je istovremeno napominjala münchensku arhitekturu šezdesetih godina, dok se isto tako doticala sa Schinkelovom berlinskom školom. Münchenska se natuknica prije svega očitovala u skrivanju krova iza snažnog vijenca te barokizirane balustrade ukrašene vezama i lanternama, no do danas zgrada nije zadržala svoje originalne značajke.
U 20. stoljeću modernizirana
Naime, na prijelazu iz 1931. u 1932. modernizirao ju je Ivan Velikonja, a tadašnjim se izmjenama izgubila jedna varijanta historizma. Iako je arhitektonska struka u jednom trenu procijenila da je šteta što zgrada nije kroz povijest očuvala originalno pročelje, vidljivo je kako je i nakon obnove odana počast izgledu koji zgrada ima od izmjena 1930-ih godina.
Franjo Klein, podsjetimo, zaslužan za realizaciju zgrade, bio je jedan od najvažnijih arhitekata u razdoblju ranog i naprednog historicizma kao i općenito jedan od najistaknutijih arhitekata u Zagrebu u 1860-ima i 1870-im godinama. U Zagrebu je između ostalog bio prepoznat po svom radu na Zagrebačkoj sinagogi, sagrađenoj 1867. godine. Također je odgovoran i za crkvu oko koje je nastao Cvjetni trg.
Dok je spomenik na trg stigao tek 1954. godine, a crkva je po Kleinovom nacrtu sagrađena 1866. godine. Crkva je zatim još nekoliko puta obnovljena, a oko nje je kasnije nastao trg. Uređenje trga kroz vrijeme su popratile svojevrsne kontroverze, a uređenje Kleinove zgrade doprinosi unaprjeđenju izgleda prostora trga.
Ovdje pročitajte priču o jednoj od najpoznatijih zgrada na Ilici – prve trgovačke kuće kod Trga bana Jelačića.