Pretraga

Hoće li ovaj hrvatski otok postat samoodrživ? Planira se solarna elektrana sa strujom za sve i viškom za ‘izvoz’

A- A+

Nakon Obrovca u kojemu se trenutno nalazi najveća solarna elektrana u Hrvatskoj, nova, približno jednake snage planira se graditi na otoku Ugljanu. U tijeku je procjena utjecaja ovog projekta na okoliš, a ako projekt dobije zeleno svijetlo značit će to potpuno opskrbu čak 3.500 kućanstava iz obnovljivog izvora energije. Elektrana bi se trebala nalaziti u uvali Vela Lamjana, povrh brodogradilišta.

elektrana na Ugljanu lokacija

elektrana na Ugljanu lokacija | foto: screen shot Vita projekt

Ministarstvo zaštite okoliš i zelene tranzicije zaprimilo je zahtjev za postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš izgradnje sunčane elektrane na otoku Ugljanu. Lokacija buduće elektrane je u općini Kali, povrh remontnog brodogradilišta u uvali Vela Lamjana čiji je vlasnik tvrtka Nauta Lamjana.

Izdvojeni članak

Otvorena hrvatska bušotina za 140 milijuna eura vrijednu ORC geotermalnu elektrana, najveću u EU

Procijenjena godišnja proizvodnja električne energije iznosi približno 10 milijuna kilovat sati. Što to znači najbolje se može vidjeti kroz usporedbu s trenutno najvećom sunčanom elektranom u Hrvatskoj, onoj u Obrovcu koja je s radom počela lani, a  za koju procjena godišnje proizvodnje iznosi 11,3 milijuna kilovat sati što je dovoljno za opskrbu oko 3.500 kućanstava.

Čista struja za sve

Prema planu, u elektrani na Ugljenu proizvedena električna energija predavat će se u energetsku mrežu, a da bi to bilo ostvarivo bit će potrebno izgraditi i dvije nove trafostanice. Ovdje treba spomenuti i da sam otok prema popisu stanovništva iz 2021. godine broji 5.666 stanovnika, što plastično znači da bi proizvodnja električne energije iz ove elektrane bila dostatna da Ugljan postane samoodrživ uz značajan višak za daljnju distribuciju.

Detalji o zahvatu mogu se iščitati iz Elaborata zaštite okoliša koji je u travnju ove godine izradila tvrtka Vita projekt iz Zagreba. Prema Elaboratu riječ je o sunčanoj elektrani snage 7,07 MW, prilikom čega je ukupna površina obuhvata zahvata oko 8,66 hektara. Površina na kojoj je planirano postavljanje fotonaponskih panela trebala bi iznositi približno 3,07 hektara.

Zahvat obuhvaća postavljanje nosive konstrukcije za montažu fotonaponskih panela, dvije trafostanice, invertera, razvodnih niskonaponskih ormara, električnih i komunikacijskih kabela. Točka spajanja planirane solarne elektrane biti će uspostavljena u planiranoj trafostanici koja bi se nalazila na samoj parceli u istom području obuhvata.

solarna elektrana PMF | Foto: Prirodoslovno-matematički fakultet

Bitno smanjenje emisija CO2

Uzevši u obzir proračunatu, procijenjenu količinu ukupno proizvedene (dio koji se predaje u mrežu i dio koji se predaje u baterije) električne energije za godinu dana od gotovo 9,8 milijuna kWh izračunato je da se sunčana elektrana smanjiti oko 1.500 tona emisije CO2 u zrak, piše 057info.hr.

Kako se navodi u Zahtjevu, pristup sunčanoj elektrani bit će omogućen postojećom lokalnom cestom uz izgradnju interne prometnice u smjeru sjeverozapad-jugoistok, odnosno u smjeru pružanja planirane sunčane elektrane.

U novu školsku godinu 6 škola u Vukovaru ušlo je s vlastitim elektranama, doznajte ovdje detalje.

Copy link
Powered by Social Snap