Pretraga

Hrvatska gradi prvu spalionicu otpada koja će smeće transformirati u energiju, zna se i lokacija

A- A+

Prije dvije godine otvoren Centar za gospodarenje otpadom Bikarac u Šibensko-kninskoj županiji trebao bi postati i lokacija na kojoj će se izgraditi prva hrvatska energana za pretvaranje otpada i mulja u energiju. U tijeku je izrada projektne dokumentacije vrijedne 3 milijuna eura. Postrojenje bi trebalo biti poluga koja će osigurati da do 2035. samo 10% otpada završava na odlagalištima.

proizvodi tornjevi

proizvodi tornjevi | foto: Freepik

Centar za gospodarenje otpadom Bikarac je treći te vrste u Hrvatskoj, a plan je da postane prvi koji će imati energanu, najavio je direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Luka Balen na 11. Međunarodnoj konferenciji o zaštiti okoliša Tehnoeko u Poreču.

Izdvojeni članak

Na Jakuševcu kreću geodetska snimanja i geotehnička bušenja, sanacija će biti dugotrajna i skupa

Istaknuo je kako je država zadnjih par godina osigurala više od 500 milijuna eura bespovratnih sredstva za nabavu razne komunalne opreme, sanaciju odlagališta, izgradnju reciklažnih dvorišta, kompostana, sortirnica i postrojenja za reciklažu građevinskog otpada, te centre za gospodarenje otpadom. A sada je vrijeme za otići korak dalje.

– Fond s tri milijuna eura financira projektnu dokumentaciju za nadogradnju centra za gospodarenje otpadom Bikarac u sklopu kojeg će biti energana, gdje će se otpad i mulj pretvarati u toplinsku i eklektičnu energiju, rekao je Balen, a prenosi tportal.hr.

Luka Balen Tehnoeko

Luka Balen Tehnoeko | foto: Fond za zaštitu okoliša

Bit će to, naglasio je, prvi cjeloviti centar za gospodarenje otpadom koji će uključivati sve sastavnice kružnog gospodarenja, budući da će otpad postati novi izvor energije.

Načelnica Sektora za EU fondove u Fondu, Maja Feketić poručila je pak kako su energane nužne kako bi Hrvatska do 20235. dosegnula EU cilj – da samo 10 posto otpada završava na odlagalištima.

Za CGO Bikarac objasnila je kako ni novo postrojenje energiju trebalo proizvoditi korištenjem goriva iz otpada i prosušenog mulja. Projekt je u fazi priprema studijsko-projektne dokumentacije, koja uključuje izradu studija izvodljivosti i utjecaja zahvata na okoliš.

Prema najavama kompletna dokumentacija za energanu trebala bi biti izrađena do kraja sljedeće godine. Potom će poslužiti kao podloga za povlačenje međunarodnih sredstava za realizaciju.

Doznajte ovdje sve o modernizaciji pročistača otpadnih voda starog više od 40 godina.

Copy link
Powered by Social Snap