Pretraga

Novska 2030 – arhitektonski projekt budućnosti za transformaciju jednoga grada

A- A+

Arhitekt Alen Žunić i tim Albatross objavili su veliku urbanu viziju Novske. Riječ je o opsežnoj studiji koja predstavlja nove mogućnosti, kreativne varijante i potencijalne oblike razvoja ovoga grada za nadolazeća desetljeća. Zelene zgrade, suvremeni javni sadržaji i poticanje digitalnog poduzetništva samo su neke su od ‘kockica’ ovog zanimljivog mozaika.

Studija ‘Novska 2030‘ izrazito je inženjerski strukturirana – kreće od cjeline grada, zatim se grana na prijedloge uređenja pojedinih prostornih zona, da bi u konačnici bile razrađene i zasebne ikonične zgrade koje dobivaju svoju jedinstvenu oblikovnu prepoznatljivost.

Alen Žunić, inače docent na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, objašnjava kako bi ovaj smjeli projekt trebao pokazati koje su mogućnosti holističkog pristupa pri planiranju i projektiranju prostora, i to u vrijeme kada su arhitekti sputani lošom urbanističkom legislativom gotovo izgubili entuzijazam rada u velikome mjerilu. Naime, kaže, rijetko koji grad danas ima hrabrosti i dovoljno optimizma potrebnog za promišljanje na ovako velikome mjerilu, no Novska se odvažila pogledati u kompleksnu budućnost.

Cjelovita priča, bez stvaranja novih problema

Urbana vizija Novske nije samo tehnički definirani urbanistički plan (2D), nego i kompleksno projektirana slika grada (3D) . Autor ističe kako možda na prvi pogled djeluje kao prezahtjevna investicija, ali strukturirana je na način da omogućava provedbe u fazama bilo koje od projektiranih zona i programa tijekom narednih deset, ili kasnije i trideset godina.

Žunić kaže kako njegova vizija novog grada predstavlja dugoročno rješenje kao jedni pravi put za razvoj urbanih cjelina bez arhitektonskog nereda.

– Novska 2030. vizija je jednoga grada koji nudi dugoročnu, cjelovitu, zavodljivu i snažnu perspektivu za nadolazeće generacije. Njezina je uloga voditi, usmjeravati i sažimati smjer za svijet urbanoga. Kvalitetnom vizijom svi naredni koraci grada postaju uklopive ‘kockice’ koje se slažu kako bi se došlo do predviđenoga cilja. Ključan cilj takvoga pristupa jest da se umjesto slučajnih intervencija u gradu stvori cjelovita priča, holistička vizija, a ne točkasta anomalija koja postaje novi problem, ističe autor.

Izdvojeni članak

Park Kneževa – urbana oaza koja je fasadne vrtove i stambeno ozelenjivanje dovela u središte Zagreba

Pet operativnih zona i zelenilo

Pogleda li se koncept cijeloga grada vidljiv je oblik slova Y koji poput lijevka povezuje dva buduća gradska pola – na sjeveru trenutni povijesni centar, i planiranu poduzetničku zonu s gaming kampusom na jugu. Uz tako protegnuti ‘Novski Y’ nizali bi se inserti suvremenih javnih i pratećih sadržaja, koji uz one postojeće upotpunjavaju cjelokupnu sliku grada.

Predviđeno je da svaki segment prostora ima dominantan ekosustav — društveni, edukacijski, kreativni, sportsko-rekreacijski, energetski ili zabavno-digitalni. Na kraju je, za potrebe idejnog projektiranja, grad podijeljen u pet operativnih zona. Ovakav tip vizije zamišljen je kao ‘otvoreni poligon’, radni neobavezni dokument koji se kontinuirano može nadopunjavati, a spomenute pojedine zone razrađuju se već po potrebi, no sa osviještenim obzirom prema cjelini.

U prvoj je zoni, u povijesnom središtu grada, ključna intervencija višenamjenski paviljon koji se predviđa kao djelomično ukopani objekt. Princip oblikovanje ove zgrade se kasnije proteže kao premisa cijele vizije – da zeleni krov nadomjesti ono što je oduzeto terenu.

– Trebao bi služiti ne samo korisnicima paviljona već bi bio i ugodan vanjski prostor na usluzi učenicima obližnjeg učeničkog doma i koristio bi kao ekstenzija minimalnog interijera njihove sobe (zelena urbana oaza, tribine), a ujedno bi bio i u funkciji dnevnog boravka za građane (javni dostupni prostor u hladu, atrakcija). Također, realizacijom ovog projekta grad bi urbanistički kompletirao završetak pročelja glavne osi budući da paviljon nastavlja ranije izgubljenu povijesnu građevinsku liniju uz glavnu gradsku prometnicu, pojašnjava autor.

Izdvojeni članak

Petogodišnja Strategija za zeleni Bjelovar – uključuje i ozelenjivanje industrijskih zona

Digitalna poduzetnička zona budućnosti

Na jugu Novske, u poduzetničkoj zoni smješten je već ranije planirani gaming kampus s atraktivnom arenom, a cijeli prostor, obilježen fluidnošću i zahahadidovskim formama, nazvan je Centar budućnosti. Glavni arhitektonski reper nove zone zasigurno je projektirana e-sport arena. Jedan od mogućih ciljeva je razviti e-turizam zbog čega bi potencijalno i količina privremenih smještaja vremenom mogla rasti. U blizini je postavljen i data-centar kao podrška za digitalna pohranjivanja i korištenje velikih količina podataka.

Najistaknutija građevina vizije, u prostoru između dvaju središta koncepta (povijesnog i suvremenog), jest Novska Media Lab, osmišljen na dodiru arhitekture i landscapea. Monovolumen je dizajniran sa sjajnim skladnim linijama i smješten je u zonu nekadašnje industrije na istoku grada. Funkcionalno bi unutar sebe trebao objediniti tri srodna medijska studija (audiovizualni, animacijski, i motion capture studio).

Plan je da Lab stimulira mlade nadarene izvođače, umjetnike i kreativce da uz pomoć osigurane infrastrukture lakše stvaraju svoj sadržaj (Instagram Reels, TikTok ili Youtube) i kasnije ga dovoljno kvalitetno plasiraju na sve popularnije digitalno tržište. Osim poslovno-stvaralačke funkcije objekt bi služio i kao novi hotspot u gradu sa svojim urbanim perivojnim uređenjima oko zgrade, ali i na odignutome krovu. Ponudio bi jedinstvene vizure na okolicu i postao bi mjesto okupljanja za sve građane Novske.

Primjere urbane zelene arhitekture koji su već zaživjeli pronađite ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap