Šibenik dobiva novu gradsku četvrt na 22 hektara zemljišta uz more
Projekt ‘Batižele’ predstavlja urbanu regeneraciju prostora nekadašnje Tvornice elektroda i ferolegura u blizini povijesne jezgre Šibenika. Obuhvatiti će stambene zgrade, poslovne, javne i turističke sadržaje.
Na prostoru nekadašnje Tvornice elektroda i ferolegura niknut će nova gradska četvrt na 22 hektara zemljišta uz more, u blizini povijesne jezgre Šibenika. Gradit će se stambeno-poslovni, javni i turistički sadržaji.
Projekt ‘Batižele’ predstavljen je na investicijskom sajmu Adriatic Expo – Real Estate & Property Exhibition u Opatiji u sklopu kojega Grad Šibenik i tvrtka Batižele d.o.o. traže ulagače.
Pripremu dokumentacije za razvojni projekt financira Europska banka za obnovu i razvoj, a uskoro slijedi raspisivanje međunarodnog natječaja za ulagače u novu šibensku četvrt. Po raspisivanju natječaja koji će prethodno biti predstavljen Gradskom vijeću Grada Šibenika, u prvom krugu pozivaju se zainteresirani investitori da dostave svoje iskaze interesa i potvrde svoju kvalificiranost.
Idejno rješenje mora biti održivo i podržavati javne vrijednosti
Nina Kursar, direktorica društva Batižele d.o.o. rekla je da je postupak odabira investitora predviđen u dva koraka.
– Odabrani ponuditelji imat će prilike u drugom krugu dostaviti svoje ponude prema jasno utvrđenim evaluacijskim kriterijima, a koji moraju obuhvaćati, uz ostale detalje, i okvirni plan razvoja lokacije. Odabir ponuditelja u oba koraka bit će temeljen na kriterijima koji se uobičajeni u međunarodnoj praksi odabira investitora. Važno nam je odabrati ponuditelja čiji projekt predviđa najviše koristi za grad i njegove stanovnike, a da je istovremeno održiv, pouzdan, provjeren i financijski stabilan. Budući da se projektom namjerava osigurati i dio javnih sadržaja, pri odabiru investitora dodatne bodove ostvarit će oni prijedlozi koji imaju višu razinu javne vrijednosti, kaže Kursar.
Po okončanju natječaja, odabrani investitor i tvrtka Batižele d.o.o. potpisat će Ugovor o partnerstvu. Nakon toga slijedi izrada prijedloga Urbanističkog plana uređenja područja.
Novi stanovi, sadržaji i radna mjesta
Batižele su jedinstven projekt za Republiku Hrvatsku, koja je i u vlasničkoj strukturi projekta. Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Centar za restrukturiranje i prodaju te Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost izravno su uključeni u pripremu projekta te zajedno s konzultantskim timovima, pružaju kontinuiranu podršku njegovoj realizaciji.
Projekt predstavlja urbanu regeneraciju prostora, te je, kako se moglo čuti, iznimno vrijedan za budućnost Šibenika kroz više segmenata. Naime, ovo ulaganje trebalo bi otvori nove perspektive i zapošljavanja, a građani će dobiti nove sadržaje od javnog interesa. Zbog čega će upravo dobrobit Šibenčana, Grada Šibenika kao cjeline i pripadajućeg akvatorija, pri realizaciji biti prioritet. Stoga iz Grada Šibenika ističu kako se od investitora očekuju standardi gradnje i dizajna javnog prostora u skladu s hrvatskim zakonodavstvom, kao i da u realizaciji projekta postignu standardi zelene i održive gradnje.
– Na projektu Batižele radimo već niz godina, što je za projekte poput ovog, i uobičajeno u europskoj i svjetskoj praksi. Prvo je bilo potrebno pravno regulirati status prethodnog pravnog subjekta, a potom novog u društvo kakvo danas poznajemo. Obzirom da se radi o prostoru koji je prethodno korišten u industrijske svrhe, odnosno proizvodnju elektroda i ferolegura, u razdoblju od 10-15 godina poduzet je niz radnji vezanih za provjeru i analizu stanja zemljišta, kao i mora te morskog sedimenta kako bi se dobile kvalitetne informacije, a sve s ciljem smanjenja potencijalnog rizika. Uskoro očekujemo ažurirano izvješće o stanju zemljišta, mora i morskog sedimenta na lokaciji, a koje je izrađeno prema međunarodnim standardima i metodologiji uzorkovanja, obrade i analize dobivenih vrijednosti, objašnjava pak šibenski gradonačelnik Željko Burić.
Novi stambeni prostori gradit će se i na Hvaru, o čemu je riječ doznajte ovdje.