Sve je popularnija gradnja s ‘niskim ugljičnim otiskom’: Koliko se na njoj zapravo može uštedjeti?
Dok je britanska vlada pod sve većim pritiskom za uvođenjem novih regulacija za podizanje energetskog standarda novogradnje, recentno istraživanje pokazalo je koliko i kojim održivim tehnologijama se najviše može uštedjeti na režijama. Dok je dobrodošlo postavljanje solarnih panela, dizalica topline i izolacije visokog stupnja i zasebno, najbolji učinak energetske učinkovitosti ipak će se postići kombinacijom triju metoda. Takvim pristupom, u samo godinu dana stanari bi mogli uštedjeti i više od 1.300 funti. S druge strane, građevinski sektor nije pretjerano oduševljen.
Prema najnovijim podacima iz Ujedinjenog Kraljevstva, gradnja s niskim ugljičnim otiskom godišnje može uštedjeti do 1.341 funti. Dok se britanska vlada suočava s pritiskom građevinskih tvrtki koje su zainteresirane za što bržu i isplativiju gradnju, novi podaci potiču na uvođenje mjera za obvezom gradnje koja sa solarnim panelima i dizalicama topline dom čuva energiju i ‘reže’ račune, piše theguardian.com.
Traži se viši standard gradnje
Kako je pokazalo novo istraživanje provedeno u Ujedinjenom Kraljevstvu, gradnja koja teži standardu niskog ugljičnog otiska svojim stanarima mogla bi uštedjeti preko tisuću i tristo funti godišnje. Prema izračunu koji uzima u obzir rezultat provedene analize, za trosoban stan u kući koju dijele dvije obitelji, ako je opremljena solarnim panelima, dizalicom topline i izolacijom visokog stupnja, za 25 godina moglo bi se uštedjeti čak 46.612 funti. Iz tog razloga, sve su oči uprte na vladajuće od kojih se očekuju nove regulative po pitanju stanogradnje.
Laburisti su pripremili izgradnju čak 1,5 milijuna novih domova koja se nalazi u središtu njihovog plana o ekonomskom napretku i obnovi. No, za nove je domove i dalje nejasno hoće li biti sagrađeni po najvišem mogućem standardu u smislu očuvanja energije i hoće li općenito sadržavati tehnologije koje potiču smanjenje ugljičnih emisija. Na pragu ove dileme, istraživanje zaklade MCS koja certificira razinu održivosti domova u Ujedinjenom Kraljevstvu pokazalo je kako se na režijama najviše može uštedjeti instalacijom i solarnih panela i dizalice topline.
Vlada pod pritiskom
U međuvremenu, dok se iščekuje odgovor vlade na zahtjeve za višim energetskim standardom novogradnje, važno je govoriti i o tome koliko panela bi trebalo biti propisati kao obaveze za svaki novoizgrađeni dom. Dok se ističe ‘što bi bilo najbolje’ za stanovništvo, stučnjaci su pak u strahu kako bi članovi vodeće stranke u donošenju odluke mogli posustati zbog pritiska građevinskih tvrtki, jer se građevinci bore za što jednostavniju, bržu i jeftiniju gradnju, bez značajnog podizanja energetskog standarda.
– Budući da se u ljudima iznova budi strah od podizanja računa u hladnijim mjesecima, vlada ima priliku osigurati da novi domovi imaju izolaciju koja će zaštititi od visokih cijena režija. Ne bismo u 2025. godini trebali graditi domove koji zahtijevaju naknadne radove i unaprjeđenja, već bi se trebalo gledati unaprijed i investirati nešto više kako bi se za 10 godina pokazala isplativost takve odluke. Novi standardi trebali bi se upražnjiti odmah, bez daljnjeg otezanja, rekao je Cowdrey iz MCS zaklade.
EU je odredila da će do 2029. sve nove zgrade morat imati krovne panele. Više o ovoj odluci pročitajte na poveznici.