Tvornica RASCO završava drugu fotonaponsku elektranu, samoodrživost podižu na 70 posto
Nova sunčana elektrana RASCO-a vrijedna je 800 tisuća eura, a projekt je s 379 tisuća eura bespovratnih sredstava sufinancirala EU. Očekuje se da će godišnje proizvesti 446.287 kWh obnovljive energije.
RASCO, tvornica komunalne opreme iz Kalinovca u Koprivničko – Križevačkoj županiji, završava svoju najnoviju zelenu investiciju. Riječ je o realizaciji projekta ‘Povećanje korištenja obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti’ čija je vrijednost 800 tisuća eura. Projekt je sufinanciran bespovratnim sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 379 tisuća eura.
Po završetku radova očekuje se ukupna godišnja ušteda od 566.205 kWh isporučene energije. Od toga, nova sunčana elektrana će godišnje proizvesti 446.287 kWh obnovljive energije, zamjenjujući tradicionalne izvore energije, a preostalih 119.918 kWh uštede će se postići kroz mjere energetske učinkovitosti. Sveukupno, očekuje se smanjenje emisije CO2 za 172 tone godišnje, čime će RASCO dati svoj doprinos očuvanju okoliša.
Visoki stupanj samoodrživosti
Najveći udio u troškovima projekta, ali i uštedama u isporučenoj energiji koje će se ostvariti ovim projektom, odnosi se na instalaciju sunčane fotonaponske elektrane snage 324 kWh na krovu proizvodne hale u Kalinovcu. Ovo je druga fotonaponska elektrana u koju je RASCO investirao u posljednjih 5 godina. Zahvaljujući tomu, sada 70% svojih potreba za električnom energijom namiruje iz održive energije sunca.
Kako objašnjava investitor, u hladnijem dijelu godine uštedi energije, konkretno smanjenju potrošnje zemnog plina, doprinositi će novo instalirani sustav rekuperacije otpadne topline. Toplina koja nastaje kao nusprodukt rada kompresora postrojenja za površinsku zaštitu, neće više ostati neiskorištena, već će biti korištena za grijanje radnog prostora uz pomoć novog sustava.
Zelena domaća tvrtka
Iz tvrtke RASCO ističu da su također uložili znatna sredstva u nabavu nekoliko novih, ekološki prihvatljivijih strojeva za obradu metala. Novi strojevi su energetski učinkovitiji i zamijenili su starije modele. Osim toga, nabavljen je i električni viličar koji je zamijenio stari viličar s pogonom na ukapljeni naftni plin. Ova odluka u skladu je s politikom RASCO-a koja se temelji na kontinuiranoj modernizaciji proizvodnog procesa i promicanju održivosti.
RASCO je hrvatska kompanija koja proizvodi opremu za održavanje prometnica, a tijekom 30 godina rada svrstala se među vodeće europske proizvođače opreme za održavanje prometne infrastrukture. Na temelju vlastitih inovativnih razvojnih rješenja, u sjedištu u Kalinovcu, proizvodi tehnološki naprednu i pouzdanu opremu i uređaje – vozila, čistilice, pogonske sustave, složene elektroničke i hidrauličke sustave. Uređaje i opremu izvozi u gotovo 40 zemalja na 5 kontinenata.
Iako većina solarnih elektrana energiju crpi uz pomoć klasičnih solarnih panela, postoje i druge opcije. Koje? Pogledjate ovdje.