Pred sezonu grijanja donosimo savjete kako utopliti stan, a izbjeći rizik trovanja ugljičnim monoksidom
Pred sezonu grijanja i zatvaranja prozora važno je pitanje kako utopliti životni prostor bez izlaganja rizika opasnom plinu ugljičnom monoksidu. Plin je opasan stoga što je bez boje okusa i mirisa, a prema upozorenju Gradske plinare, posebno su izloženi korisnici jedne vrste bojlera. Kakav god bojler imate, vrijedi pravilo redovitog servisiranja, a za dodatnu sigurnost uvijek možete kupiti detektor ugljičnog monoksida koji je vrlo pristupačni alarm s kojim ćete se osjećati sigurnije.
Kako stižu hladniji dani, sve je bliže i sezona grijanja. U tom smislu, odabir bojlera postaje aktualno pitanje. Među razlozima zašto odabrati određenu vrstu najviše su izraženi energetska učinkovitost, ali i opasnost od trovanja ugljičnim monoksidom, prema kojima su neki bojleri bolja opcija.
– Ugljični monoksid je plin bez boje, okusa i mirisa zbog čega se naziva tihi ubojica. U zadnje četiri godine bilo je osam smrtnih slučajeva i 71 trovanje ugljičnim monoksidom, kazao je Velimir Tišma, voditelj Službe za prevenciju PUZ-a, u sklopu konferencije upozorenja za javnost o ovoj opasnosti kojom je grad ukazivao na opasnost specifično atmosferskih bojlera.
Alternativa atmosferskom bojleru
Kao alternativa atmosferskim bojlerima, nameću se kondenzacijski i turbo-bojleri, no druga vrsta zbog neispunjavanja kriterija o energetskoj učinkovitosti ne koristi se niti se proizvodi. U tom smislu, u srpnju 2021. godine objavljen je Poziv za dodjelu sredstava za sufinanciranje nabave, odnosno kupnje kondenzacijskih bojlera, te kupnje i ugradnje kondenzacijskih kotlova u višestambenim i stambeno-poslovnim zgradama, kako bi zamijenili postojeće turbo-bojlere.
Govorimo li o kupnji bojlera, vrlina kondenzacijskih bojlera, karakterizira visoka energetska učinkovitost, stoga što zahvaćaju dio topline koja bi pobjegla iz dimnjaka nekondenziranog kotla i ponovno ju koriste. Smatraju se i sigurnijima – no je li ova tvrdnja opravdana?
Zabrana turbo-plinskih bojlera
Dok se 2018. godine u medijima javila vijest kako će se sukladno sa zahtjevom Europske komisije (EK) zabranjuje uporaba turbo-plinskih bojlera, kako bi se prešlo na kondenzacijsku tehnologiju, komora inženjera naknadno je opovrgnula ovu informaciju. No, potvrdili su kako su kondenzacijski kotlovi, točnije bojleri uistinu energetski učinkovitiji u odnosu na kotlove tipa B1 ili nekondenzacijske kotlove (klasične turbo-plinske bojlere).
Kondenzacijski kotlovi energetski su učinkovitiji, navedeno je iz Komore, i to čak do 17 to jest 20 posto u odnosu na klasične kotlove, zbog čega je povrat investicije u ovakve bojlere od 7 do 10 godina. Može li se kao dodatnim plusom ovakvih bojlera smatrati i manji rizik od trovanja ugljičnim monoksidom? Sezona grijanja sa sobom donosi i ovu opasnost, a riječ je o bezbojnom plinu koji nastaje kao produkt izgaranja tvari što sadrže ugljik bez dovoljne količine kisika u zgraku, što uključuje i plinske bojlere.
– Žrtve monoksida su mlađe osobe, mahom žene, a opasnosti su osobito izloženi podstanari, posebno oni koji dolaze s područja gdje nema kulture plina. Opasnost od trovanja porasla je rekonstrukcijama stanova gdje se ugrađuje PVC/ALU stolarija čime se onemogućuje dotok zraka i ugradnjom kuhinjskih napa koje su sada veće snage nego ranije, rekao je tom prilikom voditelj Službe tehničke podrške Gradske plinare Zagreb.
Upozorenje Gradske plinare
Gradska plinara Zagreb objavom je upozorila građane na opasnost korištenja ovakvih bojlera od rizika trovanja ugljičnim monoksidom. Točnije, u trojnom partnerstvu PU zagrebačke, Gradske plinare Zagreb i Dimnjačarske obrtničke zadruge upozoravali su o opasnosti trovanja i dijelili informativne naljepnice za bojlere.
Za atmosferske bojlere naveli su parametar nedostatka redovitog održavanja tog tipa bojlera zbog čega predstavljaju poseban rizik za korisnike. Upozoravajući na opasnost od trovanja, Duvančić je napomenuo opasnost atmosferskih bojlera i u vidu toga što za izgaranje uzimaju zrak iz prostora u kojem su smješteni.
– Jednom godišnje ovlašteni servis mora izvršiti servis bojlera, a dva puta godišnje područni dimnjačar mora izvršiti kontrolu dimnjaka, stajalo je u upozorenju građanima. I iz servisa plinskih bojlera Veimar neodržavanje bojlera istaknuli su kao najveći problem i najveći razlog stvaranja otrovnih plinova.
– Ljudi i danas koriste atmosferske bojlere, ali ih svakako treba redovito čistiti i održavati. Novi bojleri, kondenzacijski više su digitalizirani pa su u tom smislu sigurniji, jer vam pokazuju postoji li prisutnost štetnih plinova. Isto tako, sam uređaj ima display koji detektira da uređaj treba očistiti, te o tome onda ne trebate brinuti sami, rekli su.
Instalacija kondenzacijskog bojlera
S druge strane, rekli su nam iz servisa Veimar, prelazak na kondenzacijski bojler nije baš tako jednostavan. Spremate li se na ovu promjenu, morate redom ispratiti sve nužne korake.
-Kod kondenzacijskog bojlera mora se pristupiti sanaciji dimnjaka, cijevi su drugačije – ‘pleksi’, a i otvor je drugačiji. Mora biti malo širi zbog ugljičnog monoksida dok su same cijevi nešto uže i više fleksibilne, a i u slučaju ugradnje u zgradi se mora provesti i strojarski test. Za postupak je potrebno izraditi nacrt te se prijaviti zamjenu bojlera i taj se postupak mora slijediti. Ne ispunite li sve korake, iz Plinare vam mogu zatvoriti plin i da ga onda nemate dok ne ispunite potrebne uvjete, objasnili su.
S druge strane, vrlo je opasno ako vam je u zgradi bio urušen dimnjak ili ako je bojler proveden protivno propisima.
– Opasnost je u tom slučaju velika, ali to su druge stvari. U većini slučajeva, nakon potresa dimnjaci su sanirani i postavljeni su kondenzacijski bojleri, rečeno nam je.
Detektor ugljičnog monoksida – da ili ne?
Na kraju, budući da dok je atmosferske bojlere potrebno redovito kontrolirati i održavati elemente plinskog sustava, i najmanje jednom godišnje obavljati servise, kondenzacijski imaju osjetnike koji u slučaju poremećaja blokiraju rad bojlera, pitanje je je li potrebno instalirati i detektor ugljičnog monoksida?
Dok su kondenzacijski bojleri, može se reći sigurniji od atmosferskih za korištenje, opet je za sezone grijanja u stanu detektor ugljičnog monoksida jednostavan i pristupačan način da se osigurate od trovanja. Vrlo brzo će detektirati prisutnost povišene razine ovog plina u vašem domu i biti jasna napomena kada prozračiti stan, a jedan je dovoljan po katu doma i dostupni su u brojnim trgovinama.
Ovdje doznajte koji je top izbor knauf ploče i kako se kreću cijene u trgovinama.