Pretraga

Kupnja novog bojlera: Kombi, kondenzacijski ili protočni pitanje je sad!

A- A+

Kada dođe vrijeme za kupnju novog bojlera, malo koga ta spoznaja oduševljava. Osim što ovi uređaji nisu zanimljivi, također su i skupi. No, proces kupnje može biti olakšan kada se uzme u obzir da kupovina novog bojlera znači priliku za smanjenje režijskih troškova. U hrvatskim kućanstvima najčešće se nalaze kombi i protočni bojleri, ali ih sustižu kondenzacijski modeli upravo zbog velike sposobnosti uštede na energentima.

ugradnja novog bojlera

ugradnja novog bojlera | foto: Freepik

Kada je vrijeme za kupnju novog bojlera za početak treba znati kako su svi novi bojleri visoko energetski učinkoviti. Od 2010. godine, dakle približno već 13 godina, bojleri koji izlaze s proizvodnih traka moraju biti najmanje 88% učinkoviti ili imati ocjenu ‘A’ energetske učinkovitosti. Oznaka energetske učinkovitost ono je na što trebate obratiti pažnju kod odabira modela, bez obzira koji tip bojlera odlučili kupiti.

Izdvojeni članak

Imate problema s bojlerom? Voda je hladna i nakon zagrijavanja? Možda trebate provjeriti rad grijača

Koji je tip bojlera idealan za određeno kućanstvo, u ovom slučaju bez obzira na energetsku učinkovitost, određuje raspored instalacija, brojnost ukućana i njihove životne navike. Nije isto kupovati bojler za potrebe starijeg para ili četveročlane obitelji s dvoje tinejdžera. Također, prilikom kupnje bojlera, obzirom na dugoročnost investicije, treba gledati i u budućnost. Primjerice, hoće li bojler pokrivati zauvijek aktualnu stambenu površinu ili imate planove za proširenje stambenog prostora na tavan ili u podrum.

‘Kombi’ bojler

Kombinirani bojleri, poznati kao ‘kombi’ bojleri najpopularnija su vrsta bojlera. Njihova je prednost da nude zagrijavanje i toplu vodu bez potrebe za spremnicima za vodu ili cilindrima. Dobar su izbor za gotovo svaki dom, a najbolji su za domove u kojima žive mnogočlane obitelji, odnosno više osoba koja istovremeno imaju potrebu za potrošnjom tople vode. Jer se s kombi bojlerom dobiva neograničena količina tople vode i jačina zagrijavanja prostorija kada god je to potrebno.

Kombi bojler može biti plinski ili električni. Kada su u pitanju kombi plinski bojleri treba znati kako se oni od 2005. godine mogu ugraditi samo ako se spajaju na dimnjak. Njegova instalacija nije jednostavna, no bez problema će ju obaviti bilo koji monter grijanja.

kombi bojler

kombi bojler | foto: Vaillant

Kondenzacijski bojler

Kondenzacijski bojleri kao najveći vrlinu imaju visoku energetsku učinkovitost jer zahvaćaju dio topline koja bi pobjegla iz dimnjaka nekondenziranog kotla i ponovno ju koriste. To znači da od iste količine pogonskog goriva nastaje više topline što dugoročno štedi novac na računima za grijanje.

Prema procjenama zbog svog načina rada kondenzacijski bojler može kućanstvu uštedjeti u prosjeku 400 eura godišnje kada je u pitanju grijanje, što nije zanemarivo. To valja imati na umu prilikom određivanja budžeta za kupnju s obzirom da su kondenzacijski bojleri poprilično skupi.

Također treba znati da kondenzacijski bojler nije striktno tip kotla. U tom kontekstu na tržištu su dostupni i kondenzacijski kombinirani bojleri.

kondenzacijski bojler

kondenzacijski bojler | foto: Vaillant

Protočni bojler

Protočni bojleri zagrijavaju vodu uz pomoć električnih spirala ili plinskih grijača, što odmah daje do znanja da ovi uređaju mogu biti električni ili plinski.  No, bez obzira na to, princip rada im je isti. Ovi bojleri griju vodu samo dok prolazi kroz njih što omogućava značajne uštede obzir da se aktiviraju samo u trenutku kada moraju proizvesti toplinu. Ne mogu istovremeno zagrijati velike količine vode, tako da se preporučuju za manja kućanstva u kojima se ne koristi topla voda iz više izvora često.

Nedostatak protočnog bojlera je što se on ne može ugraditi na svaki tip postojećih instalacija. Kuhinjski protočni bojleri mogu biti snage od 3,5, 4,5 i 6 kilovata, i priključuju se na monofazni priključak. Ovisno o jačini bojlera, potreban je odgovarajući osigurač od 20, 25 i 35 ampera. Presjek kabla u tome slučaju mora biti 2,5 milimetra. Kada govorimo o kupaonskim ili centralnim protočnim bojlerima čija je snaga 18 kilovata i više, oni zahtijevaju trofazni priključak s presjekom kabla od 4 milimetra ili 4 kvadrata. Kao i da na svakoj fazi budu osigurači od 32 ampera.

protočni bojler

protočni bojler | foto: Vaillant

Potražiti ovdje upute kako samostalno isprazniti bojler.

Copy link
Powered by Social Snap