Totalna rekonstrukcija: Provlačenje struje kroz cijelu kuću, utrošeno više od kilometar kablova
Pratimo totalnu rekonstrukciju obiteljske kuće, katnice s podrumom, tavanom i dvorištem. Obitelj u čijem je vlasništvu u njoj mijenja baš sve, osim osnovne konstrukcije. Ušli smo u kuću i snimili početno stanje prije nego li je ijedan majstor započeo posao, a bit ćemo tu i kada sve bude gotovo. U međuvremenu u fazama pratimo sve skupine radova. U ovoj epizodi ‘Totalne rekonstrukcije obiteljske kuće’ to je ugradnja osnovnih strujnih instalacija kroz cijelu kuću – posao koji je električar obavio za približno dva tjedna. Nije bilo lako, u sred posla jedan se zid morao rušiti, a čak dva od knauf sustava napraviti od nule.
Ova obiteljska kuća koja je u procesu totalne rekonstrukcije izgrađena je 1985. godine, a kupljena je u iznimno zapuštenom stanju. Prema zatečenom, zaključak je kako prethodni, prvi vlasnici, o njoj nisu vodili računa barem posljednjih 20 godina.
Ovdje sada četveročlana obitelj sebi pravi moderan i udoban dom. Ušli smo u kuću i snimili početno stanje prije nego li je ijedan majstor započeo posao, a bit ćemo tu i kada sve bude gotovo. U međuvremenu pratimo u fazama sve skupine radova. Već smo popratili raskrčivanje dvorišta i rušenje balkona, kompletnu zamjenu krova, demoliranje stare i ugradnju nove stolarije.
U ovoj epizodi ‘Totalne rekonstrukcije obiteljske kuće’ pratimo pak ugradnju osnovnih strujnih instalacija kroz cijelu kuću koju je električar obavio za približno dva tjedna. Nije bilo lako, u sred posla jedan se zid morao rušiti, a čak dva od knauf sustava napraviti od nule. No, s ishodom je investitor zadovoljan.
Osnovni materijal
Za provlačenje struje kroz kuću od materijala bilo je potrebno: podžbukne razdjelnice, kutije fi60 za 3 moda, 4 moda, 7 moda (obzirom da je investitor izabrao modularni program utičnica), cijevi za UTP kablove i klasični strujni kablovi.
Ukupno je postavljeno nešto više od kilometra strujnih kablova, približno 300 metara u prizemlju, oko 430 metara na katu i tavanu, te ostatak kroz povezne etaže i podrum. Ugrađivane su 3 vrste.
Kablovi
Najprije riječ je o 3×2,5 kablovima za utičnice opće namjene. U ovoj kombinaciji na jedan strujni krug spajane su po četiri utičnice zajedno, odnosno izravno po jedan izravni potrošač kao što je perilica za rublje.
Druga vrsta kablova koja je ugrađena su 3×1,5 kvadrat za rasvjetu. U ovoj kombinaciji na jedan strujni krug, prema starim pravilima struke, spajano je do 6 rasvjetnih tijela. Uz napomenu kako je moglo biti spojeno i puno više obzirom da će investitor imati LED rasvjetu, a da su već spomenuta stara pravila struke bazirana na tradicionalnim žaruljama. No, majstori su nam rekli kako je ovaj princip praktično primjenjivati i danas jer iznenadnim nestancima struje ne bivaju pogođene sve prostorije u objektu.
Na zahtjev investitora ugrađeni su i kablovi za trofaznu struju, 5×2,5 kvadrat, uz napomenu kako se ovaj tip kablova u stambene objekte uglavnom više ne ugrađuje. Nekada su se ugrađivali za termo peći, a danas se to uglavnom čini kada investitor ima planove za spajanje ‘jačih’ potrošača.
Priprema za ‘slabu’ struju
Također u cijeloj su kući provučene cijevi u koje će kada zidovi budu u potpunosti sređeni biti provučeni UTP kablovi, 4x2x0,6. UTP odnosno Ethernet kablovi služe za povezivanje različitih uređaja, najčešće računala sa terminalnom opremom.
UTP kablovi se provlače za takozvanu ‘slabu struju‘, odnosno za informatiku i antenski sustav po sobama, do stolova, televizora da se sve poveže (Internet preko tv-a).
Strujna trasa
Prvi korak za provlačenje struje kroz zidove je bilo planiranje, odnosno ocrtavanje nivoa na kojemu će biti postavljenje utičnice. Posao je obavljen nivelacijskim laserom za određivanje položaja/visine. Nekada se ovaj posao radio tako da se mjerio raspon od glazure prema gore, no laser je bolje rješenje jer podovi nikada nisu ravni.
Majstor nam je objasnio kako se nivo, odnosno put kojim će instalacije prolaziti obilježava tako da utičnice opće namjene idu na 40 centimetara od poda, prekidači za svjetla na 120 centimetara od poda, a ostalo posebno, svaki element za sebe. U ravnini sa trasom strujnih kablova potom su se na ključnim mjestima ocrtale pozicije za modularne kutije.
Štemanje i polaganje kablova
Nakon ovog ‘finog’ posla majstori su u ruke uzeli štemerice i krenulo je bušenje za kutije, a onda i štemanje zidova na pozicijama za kablove. Kablovi su se postavljali u dva reda, odvojeno za jaku i slabu struju. Učinjeno je tako jer prema propisima ove instalacije ne bi trebale ići u isti kanal. Bio je to mukotrpan, višednevni posao. Zatim je krenulo polaganje kablova i gipsanje spojeva.
Ovdje treba reći kako je za vrijeme štemanja zidova investitor radio i pregrađivanje najveće prostorije na katu knauf sustavom kako bi se strujne instalacije mogle i kroz tu konstrukciju provući. Kao i da je u sred posla, zbog daljnjih planova uređenja, neočekivano morao biti srušen i unutarnji zid kupaonice na katu koji je držao okvir vrata. Obzirom da je na njega već bila ugrađena podžbukna razdjelnica ona se morala skidati, pa ponovno postavljati, što nikako nije bila sretna okolnost, ali niti nepremostiva prepreka.
Što slijedi
Za sada su električari završili prvu fazu posla. Dalje se više ne može dok ne budu u potpunosti sređeni zidovi, odnosno doslovno spremni za useljenje. Tada će se vratit, obaviti finu montažu utičnica, prekidača i razdjelnica, te pustiti struju.
U međuvremenu za koji dan na scenu stupaju vodoinstalateri i instalateri podnog grijanja. Popratiti ćemo i sve što će oni raditi. U međuvremenu u nastavku pogledajte video – Totalna rekonstrukcija: Ugradnja više od kilometra osnovnih strujnih kablova kroz cijelu kuću.
Pogledajte ovdje video kako napraviti kupaonicu od nule.