Bill Gates ulaže 15 milijardi dolara u projekte koji će sniziti troškove proizvodnje zelenog čelika i zelenog vodika
Utjecaj klimatskih promjena sve je više zainteresirao najbogatije ljude na svijetu, tako nakon Elon Muska i Jeff Bezosa, nekadašnji najbogatiji čovjek svijeta Bill Gates ulaže u projekte čiste energije. Osnivač Microsofta ima u planu uložiti čak 15 milijardi dolara u projekte čiste tehnologije kroz privatno-javni fond, Breakthrough Energy Catalyst, koji je dio grupacije Breakthrough Energy koju je Gates osnova 2015. godine.
Projekti bi se trebali odvijati u SAD-u, Europskoj uniji i Velikoj Britaniji, a krajnji cilj je pomaganje tim zemljama dosezanje nulte emisije CO2 u atmosferu, prenosi Lider Media. Također se spominju i četiri ključna područja ulaganja: izravno hvatanje zraka, zeleni vodik, zrakoplovno gorivo i tehnologije skladištenja energije.
– Na web stranici fonda, BEC se opisuje kao program koji pokazuje kako možemo financirati, proizvoditi i kupovati nova rješenja koja će poduprijeti niskougljično gospodarstvo, navodi CNBC.
Breakthrough Energy Catalyst se nalazi unutar veće grupacije kojom sada želi financirati velike projekte. Gates je do sada prikupio više od 1,5 milijardi američkih dolara od poduzeća i ulagača. Izvršni direktor BE-a, Jonah Goldman, izjavio je za Financial Times da fond u konačnici planira mobilizirati deset puta veći iznos, točnije 15 milijardi dolara. Taj kapital planiraju dobiti kroz filantropske donacije, ulaganja u dionice i ugovorima o kupnji proizvoda.
– Ovo su veliki projekti koji će zahtijevati mnogo kapitala, rekao je Goldman za Financial Times.
Također, zbog navoda će projekti biti usmjereni i na stvaranje tržišta za zelene proizvode, tehnologije i snižavanje troškova proizvodnje za materijale kao što su zeleni čelik i zeleni vodik, fond su podržali grupa ArcelorMittal i proizvođač automobila General Motors. No, još je u rujnu BEC objavio da je osigurao ulaganja i od Microsofta, BlackRocka, American Airlinesa, Boston Consulting Group, Bank of America, a dobio je i potporu od Ministarstva energetike SAD-a i Europske komisije.