Pretraga

Samo u Hrvatskoj: Devastira se obala, na nalazištu stopa dinosaura grade se plaža i šetnica

A- A+

Na sjeverozapadu Istre, u neposrednoj blizini područja koje je zaštićeno zbog nalazišta stopa dinosaura, grade se plaža i šetnica. Izgradnju plaže financira privatni investitor, a šetnicu Grad Umag. Čuvari prirode nezadovoljni su zato što nema Studije utjecaja na okoliš za šetnicu i jer se radovi provode unatoč opasnosti od uništavanja nalazišta.

Umag

Zaštićeno područje u Umagu u blizini kojeg se izvode radovi | Screenshot: Youtube

Između Hotela Kempinski i Savudrije, u tijeku su građevinski radovi na uređenju šetnice Lungomare i plaže Alberi ispod Petram Resorta. Gradi se 1.169 kvadratnih metara betonske plaže koja od mora oduzima 278 m2. U planu je izgradnja dva sunčališta na plaži. Jedno veličine 552 m2 i drugo – VIP sunčalište s oko 100 m2. Tome će biti dodan beach bar s terasom na platou od 300 m2 i sanitarni čvor, piše portal Istra24.

Na ovoj plaži, koja je u koncesiji Petram Resorta, nalazi se 583 m2 šetnice čiju izgradnju financira Grad Umag. Plažu i šetnicu je projektirala zagrebačka projektantica Maja Bručić iz LAD 1 studija, koja ujedno i vrši nadzor, dok radove izvodi tvrtka Koledić iz Budinšćine u Krapinsko-zagorskoj županiji.

Izdvojeni članak

Kraj bespravne gradnje: Uskoro kreće rušenje 14 nelegalnih objekata u Istri

Nema Studije utjecaja na okoliš za šetnicu

Napravljen je elaborat kojim je procijenjeno kako nije potrebna izrada Studije utjecaja na okoliš za šetnicu. Navedeno je kako se sunčališni platoi formiraju ‘obalnim zidom’ izvedenim uz obalnu liniju, ali na stjenovitom dijelu kopna i armirano betonskim zidovima obloženim prirodnim kamenom sa gornje strane platoa. ‘Obalni zidovi’ izvode se od armiranog betona u debljini 30 centimetara.

Kruna obalnog zida posipava se kvarcnim pijeskom kako bi površina na rubu obalnog zida bila protuklizna. Prostor unutar zidova zatrpat će se kamenim nasipom, a završni sloj bit će kameni oblutci. Uz to, elaborat nije uzeo u obzir stope dinosaura koje se nalaze na tamošnjoj stijeni i zbog kojih je ovo područje zaštićeni dio prirode. Gradonačelnik Umaga Vili Bassanese istaknuo je kako nitko do sada nije vodio brigu o zaštiti tog područja.

– Stope dinosaurusa su evidentirane prije gotovo 15 godina, no niti jedno nadležno tijelo nije nikada poduzelo radnje koje bi zaštitile spomenute stope ili samo bar obilježilo područje. Nadalje, pristup nalazištu je do početka realizacije šetnice bio ‘pod okupacijom’ zbog uzurpacije pomorskog dobra od strane stranih državljana, vlasnika čestica u zaleđini. Dakle, jasno je o kakvoj je nebrizi riječ svih onih koji se sad javljaju, kazao je Bassanese za portal Istra24.

Izdvojeni članak

Brojni radovi u Umagu: Radi se na unapređenju prometne infrastrukture

Uprava za zaštitu prirode naredila obustavu radova

Na izjavu gradonačelnika je reagirala i Javna ustanova Natura Histrica demantirajući i osuđujući navode da fosile dinosaura nema tko čuvati. Tvrde kako su upravo oni zaštitili nalazište od nepovratne devastacije čiji su akteri usko povezani s gradom Umagom, uređenjem plaže Alberi i izgradnjom šetnice Lungomare.

Podsjetili su kako su čuvari prirode JU Natura Histrica, u neposrednoj blizini nalazišta Savudrija, 18. listopada prošle godine uočili radove o kojima nisu bili informirani. Odmah je izvođaču izdan nalog o obustavi radova i kontaktirani su Državni inspektorat, Inspekcija zaštite prirode i Uprava za zaštitu prirode pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.

Iz JU Natura Histrica napominju kako je Inspektorat poslao neslužbeni nalaz kako zahvat nema utjecaj na okoliš, dok je Uprava za zaštitu prirode naredila obustavu radova u blizini nalazišta. Mišljenje Upravnog odjela za održivi razvoj Istarske županije je da je za navedeni zahvat potrebna studija utjecaja na okoliš, ali nadležno Ministarstvo nije prihvatilo njihovo mišljenje.

Copy link
Powered by Social Snap