Predstavljen projekt ‘Informacijski sustav prostornog uređenja’: Uloženo je 17,5 milijuna eura
Održana je završna konferencija projekta ‘Informacijski sustav prostornog uređenja ISPU i njegovi moduli’, putem kojeg će građani moći u digitalnom formatu predavati zahtjeve za ishođenje dozvola za gradnju i uporabu građevina, kao i pratiti sve promjene u prostornim planovima. U pitanju je projekt vrijedan 17,5 milijuna eura.
U Hotelu International u Zagrebu održana je završna konferencija projekta ‘Informacijski sustav prostornog uređenja ISPU i njegovi moduli’ vrijednog 17,5 milijuna eura, čiji se razvoj u najvećem postotku financira sredstvima europskih fondova, točnije iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.
Građani putem ISPU sustava mogu predati zahtjeve za ishođenje dozvola za gradnju i uporabu građevina, kao i pratiti sve promjene u prostornim planovima, dobiti informacije o potencijalnim lokacijama gradnje i pristupiti bazi podataka o energetskim certifikatima. O prednostima informacijskog sustava kao i izvorima financiranja te daljnjim planovima razvoja govorio je Alen Grabar, načelnik sektora za razvoj ISPU-a Ministarstva.
Nadogradnja osam e-usluga
Naglasio je kako se u sklopu projekta financirala nadogradnja osam e-usluga: GEOportal, ISPU-lokator, eNekretnine, eKatalog, ePlanovi, eDozvola, eArhiv i eEnergetski certifikat te uvođenje dvije nove: eProstorna inspekcija i eGrađevinski dnevnik.
Ujedno, u sklopu projekata održano je i niz edukacija za korisnike diljem Republike Hrvatske, a najnovijom suvremenom opremom opremljeni su i svi lokalni uredi i županijski zavodi koji se bave poslovima prostornog planiranja i graditeljstva. Predstavljajući rezultate ISPU projekta državna tajnica Dunja Magaš istaknula je kako Ministarstvo kontinuirano provodi aktivnosti u svrhu ubrzanog razvoja digitalizacije usluga koje javna uprava pruža svojim građanima.
– Cilj nam je administrativno rasteretiti građane te postići veću učinkovitost i ekonomičnost u radu javne uprave. Digitalizacija stoga ima ključnu ulogu u svim politikama pa je tako nezaobilazna i u sektorima graditeljstva i prostornoga uređenja, dodala je Magaš.
Sustav dnevno koristi oko 50 tisuća korisnika, dok GEO portal, koji je ujedno i sabirnica svih e-usluga, bilježi 110 milijuna pregleda po mjesecu. Državni tajnik iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, Nikola Modrušan, rekao je da digitalni napredak mijenja naše društvo i gospodarstvo te da je nezaobilazan dio današnjeg doba. Modrušan je istaknuo i da kako bi digitalizacija postigla svoju svrhu, da je potrebno da svaka e-usluga pronađe put do korisnika kojem je namijenjena.
Važnost eGrađevinskog dnevnika
Predsjednica Hrvatske komore inženjera građevinarstva Nina Dražin Lovrec čestitala je svima koji su sudjelovali u razvoju ovog projekta te dodala kako je izrada ovog digitalnog sustava od velike je važnosti svim članovima komore koji ga koriste u svakodnevnom radu.
Posebno je naglasila važnost nove e-usluge eGrađevinski dnevnik kojom su od početka ove godine sva gradilišta u Republici Hrvatskoj u potpunosti digitalizirana. Ukupna vrijednost projekta razvoja ISPU-a iz OPKK iznosi 17,5 milijuna eura, dok će se njegov daljnji razvoj do 2026. godine nastaviti sredstvima Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
ISPU kroz brojeve:
- eKatalog – 7.535 prostornih planova
- eGrađevinski dnevnik – 3.500 digitalnih građevinskih dnevnika otvoreno je u prvih 6 mjeseci 2023. godine
- eEnergetski certifikat – 300.000 energetskih certifikata
- eNekretnine – 1,5 milijuna kupoprodajnih ugovora prometa nekretnina
- eArhiva – 2,2 milijuna dozvola o gradnji (za razdoblje od 1968-2015)
- 2,6 milijuna digitalno potpisanih dokumenata
- eDozvola – 948.217 dozvola, 3,5 milijuna dokumenata, 1.500 prijava na dan, 200 predanih zahtjeva po danu