Žene u građevinarstvu: Žele bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života
Žene u građevinarstvu su plaćene bolje od muškaraca, ali ih ima znatno manje. Nedavno je provedena nova anketa, prema kojoj žene smatraju da postoji potreba za mogućnostima vodstva, ulaganjem u obuku i većom ravnotežom između poslovnog i privatnog života.
Istraživanje koje je proveo Nacionalni centar za graditeljsko obrazovanje i istraživanje (NCCER) je prikupilo mišljenja 770 žena u građevinarstvu u različitim sektorima, ulogama, iskustvima i dobi kako bi identificirali načine za poboljšanje okruženja i putanje karijere. Dok samo 14,8% žena zauzima rukovodeće pozicije u građevinarstvu, 88% ispitanica kaže da su već ili da bi željele biti u rukovodećim položajima tijekom svoje karijere, piše Builder.
Za žene s više od godinu dana radnog iskustva, uvid u jasan put za napredovanje u karijeri najvažniji je čimbenik kada traže nove prilike za posao. Iako 76% razumije što je potrebno za napredovanje u karijeri, istraživanje pokazuje da obuka treba biti pristupačnija ženama koje su možda manje izložene građevinarstvu, ali imaju želju za učenjem.
Plaća je primarni motiv
– Iako je plaća primarni motiv za žene koje ulaze u građevinsku industriju, kada jednom uđu, napredovanje u karijeri postaje razlog zašto ostaju. Obuka je jedan od načina da tvrtke pokažu svoju predanost pružanju prilika za rast svojim zaposlenicima, objasnio je Tim Taylor, direktor istraživanja u NCCER-u.
Unatoč ambicioznosti žena na terenu, 72% anketiranih nikada je ili rijetko imalo ženu menadžericu ili nadređenu. Izvješće navodi nedostatak sponzorstva kao kritičnu prepreku koja sprječava napredovanje žena u karijeri, a žene primaju sponzorstvo upola rjeđe nego mentorstvo.
– Za razliku od mentora koji nude savjete i dijele priče, sponzori aktivno zagovaraju žene, šalju pozive na ključne sastanke i ulažu u njihov uspjeh. Omogućujući izloženost novim prilikama i podržavajući sposobnosti žena, sponzori mogu odigrati ključnu ulogu u ubrzavanju puta žena do vodstva, rekla je Andrea Janzen, osnivačica i izvršna direktorica tvrtke Ambition Theory.
Ravnoteža između poslovnog i privatnog života
Za ispitane žene, ravnoteža između poslovnog i privatnog života i fleksibilne mogućnosti rada nisu značile rad od kuće, iako bi to mogla biti mogućnost za uredske zaposlenice. Izvješće je otkrilo da je 45% žena neugodno, oklijevaju ili samo ponekad traže prilagodbu radnog rasporeda zbog obiteljskih stvari, a gotovo polovica (46%) nema fleksibilne mogućnosti rada u svojoj trenutnoj poziciji.
Uzimajući u obzir uloge u upravljanju gradilištima i obrtničke profesionalce, mogućnosti fleksibilnog rada još su manje, pokazalo je istraživanje. Što se tiče žena u obrtničkim profesionalnim ulogama, 57% navodi da im nije plaćeno slobodno vrijeme, a 25% kaže da su se suočile s disciplinskim postupcima zbog izostanka s posla zbog obiteljskih ili osobnih situacija.
Ispitanici ističu dostupnost radnih opcija koje uravnotežuju potrebe zaposlenika, članove tima i projektne rasporede kao važnu, predlažući prilagođeno radno vrijeme, slobodno vrijeme i opcije za brigu o djeci. Podsjećamo, građevinska industrija je tradicionalno dominantno muška industrija, a u Hrvatskoj je građevinarstvo djelatnost s najvišim udjelom muškaraca od 89,4%. Više o tome pročitajte ovdje.