Karlovac postavlja fotonaponske elektrane na 14 javnih zgrada, a građani dobivaju svoju elektranu
Grad Karlovac u sklopu projekta SolariKA – Solarizacija ustanova Grada Karlovca, konstruira 14 fotonaponskih elektrana na krovovima javnih zgrada. Riječ je o projektu vrijednom 447.437,86 eura. Paralelno u Karlovcu se osniva jedna od prvih gradskih energetskih zajednica čiji bi vlasnici bili građani.
Projekt Solarizacija ustanova Grada Karlovca je financiran kroz sustav Islanda, Lihtenštajna i Norveške Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora 2014.- 2021. uz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske u okviru programa ‘Energija i klimatske promjene’. Nositelj projekta je Grad Karlovac, a partner na projektu je Energy Farm International Foundation, EFIF iz Norveške.
Povećanje korištenja obnovljivih izvora
Ukupna vrijednost projekta je 447.437,86 eura, a udio bespovratnih sredstava 85 posto, odnosno, 380.322,18 eura, dok Grad izdvaja 67.115,68 eura. Planirano trajanje projekta, započetog 24. svibnja 2022. godine, je 18 mjeseci, odnosni do 24. studenog ove godine. Realizacijom pilot projekata ostvarit će se povećanje korištenja obnovljivih izvora, tj. zelene energije za 456,35 MWh uz smanjenje emisije CO2 od 72,38 t/god.
Projekt SolariKA obuhvaća: dječje vrtiće Dubovac, Mahično, Turanj, Švarča, Gaza, Grabrik i Rakovac, te osnovne škole Grabrik, Mahično, Švarča, Rečica, Dubovac i Turanj, hostel Karlovac u Selcu, školska sportska dvorana Mladost i pripadajuće parkiralište, sportsko-rekreacijski centar Mostanje i Sokolski dom.
Elektrana u vlasništvu građana
Grad Karlovac aktivno se uključio i u provedbu projekta SHAREs u kojem sudjeluje kao 1 od 3 pilot područja u RH i čiji je cilj osnovati jednu od prvih Energetska zajednica građana u RH. Planirano je da će budućoj Energetskoj zajednici Grad pomoći kod osnivanja tako da će preuzeti dio inicijalnih troškova potrebnih za registraciju EZG, kao i osigurati dio sredstava početne investicije potrebnih za postavljanje manje solarne elektrane (do 5 KW) čiji bi vlasnici bili građani Karlovca.
Kako ističu iz Grada Karlovca primarna funkcija EZG je pružanje okolišne, gospodarske ili socijalne koristi, a ne stvaranje financijske dobiti. No, to ne znači da EGZ neće moći sudjelovati u proizvodnji, opskrbi, potrošnji, agregiranju, skladištenju energije, uslugama EnU ili uslugama punjenja za električna vozila ili pružati druge energetske usluge svojim članovima ili vlasnicima udjela.
I Vukovar gradi 12 solarnih elektrana na javnim zgradam, pogledajte ovdje koje uštede se očekuju u sklopu projekta.