Pretraga

Nakon stoljeća zagađenja, šibensku luku zaštitit će milijunsko ulaganje u brodogradilište

A- A+

Slovenska tvrtka Iskra 2019. godine preuzela je upravljanje šibenskim brodogradilištem. U skladu sa ciljevima okretanja prema zelenoj tranziciji, izgradili su fotonaponsku elektranu koja će zadovoljiti veći dio potreba za električnom energijom, kao i napredni sustav odvodnje. S pročistačima i separatorima, sistem odvodnje otpadnih voda trebao bi luku i akvatorij nakon više od stoljeća zaštiti od zagađenja. U dva projekta, brodogradilište je uložilo nešto manje od milijun i pol eura.

sustav odvodnje | Foto: Freepik

Iz Uprave Iskra brodogradilišta Šibenik objavljeni su važni koraci za usmjeravanje prema zelenoj tranziciji. Osim što je brodogradilište izgradilo vlastitu fotonaponsku elektranu koja će zadovoljiti većinu njihovih potreba za električnom energijom, izradili su i napredni sustav odvodnje koji će zaštiti more od zagađenja. Tako će doprinijeti i zaštiti šibenske luke, koja je također usmjerena na postizanje što viših standarda u očuvanju okoliša.

Skoro milijun i pol vrijedni radovi

U skladu sa zahtjevima zelene tranzicije na koji je usmjereno kao jedan od ciljeva u poslovanju, Iskra brodogradilište Šibenik izgradila je vlastitu fotonaponsku elektranu. Nazivne je snage 750 kWh te će zadovoljiti ukupno između 80 ili čak 90 posto njihovih potreba za električnom energijom.

Izdvojeni članak

Šibenik dobiva novu gradsku četvrt na 22 hektara zemljišta uz more

Osim toga, novi napredni trodijelni sustav odvodnje otpadnih voda, koji su također izradili trebao bi s pročistačima, separatorima i elektrokemijskom obradom otpadnih voda more u potpunosti zaštititi od zagađenja. U dva projekta brodogradilište je uložilo oko 1.450.000 eura, prenosi sibenskiportal.hr.

– Ugradnjom vlastite elektrane potpuno ćemo zadovoljiti naše potrebe za električnom energijom, čime ćemo značajno smanjiti ovisnost o vanjskim izvorima. Na ovaj način brodogradilište će postići status zero energy shipyard, što znači da ćemo proizvoditi onoliko energije koliko i trošimo, obznanili su iz Uprave Iskra brodogradilišta Šibenik.

Nakon stoljeća borbe zaštićena luka

Šibensko brodogradilište, nekadašnji NCP, podsjetimo, 2019. godine preuzela je slovenska Iskra. Tvrtka je kupila imovinu prijašnjeg vlasnika i osnovala novo Brodogradilište Iskra. Djelatnost brodogradilišta raširena je na površini od ukupno 110.000 kvadrata, a predstavljaju se kao najveći popravljač brodova na istočnim obalama Jadranskog mora.

Sustav koji se gradi ukupno je dug oko dva kilometra te je potpuno automatiziran i tehnološki učinkovit. Radove je provodilo šibensko poduzeće ‘Čigra’, a provođenim projektima, šibenska luka i akvatorij po prvi put su zaštićeni od zagađenja iz brodogradilišta s kojim se bore već više od stoljeća.

Inače, radi ostvarenja cilja zadovoljavanja europskih standarda, u Lučkoj upravi Šibenik utvrđene su pretpostavke za unaprjeđenje i postizanje što viših standarda očuvanja okoliša. U tom smislu, unutar luke Šibenik organizira se sakupljanje opasnog i neopasnog otpada, kao i maksimalno iskorištavanje sekundarnih sirovina.

U Rijeci prema podacima najveću buku stvara upravo brodogradilište. Što još u tom gradu ometa mir i tišinu u životu građana doznajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap