Mračni njemački bunker postao zelen: Pogledajte ovu grdosiju u Hamburgu
Kultno sklonište od zračnih napada u Hamburgu dobilo je novi i zeleniji izgled. Mračna grdosija ‘Hochbunker’ pretvorila se u zeleni bunker na čijem krovu se izgradio gradski park, a u njegovom sklopu otvoren je i hotel. Datira još iz razdoblja Drugog svjetskog rata, a nalazi se u poznatoj četvrti St. Pauli, točno iza stadiona na kojem utakmice Bundeslige igra istoimena nogometna momčad. Obavijen šetnicom od 560 metara, nekoć je mogao primiti i do 20 tisuća ljudi. Ovu investiciju Grad Hamburg platio je velikih 100 milijuna eura.
Betonski kolos u Hamburgu prije nekoliko mjeseci dobio je vedriji i zeleniji izgled. To mračno i ogromno sklonište je doživjelo pravu renesansu, s prostranim vrtovima koji prekrivaju vrh građevine iz rata, piše theguardian.com. Poznata kao Hochbunker, u prijevodu ‘Visoki bunker’, lokacija je prošla kroz značajan proces restauracije i preuređenja. U sklopu bunkera postoji restoran i hotel, zajedno s gradskim parkom na krovu. Bunker je otvoren za javnost 5. srpnja 2024. godine sa svrhom ponovnog povezivanja zajednice s kultnom građevinom i njezinom složenom poviješću.
Simbol najmračnijeg dijela povijesti
‘Visoki bunker’ snažan je vizualni podsjetnik na najmračnije poglavlje u njemačkoj povijesti. Izgrađen po naređenju Adolfa Hitlera, nakon zračnih napada na Berlin 1940. godine, bio je to jedan od nekoliko kompleksa protivbojnih bunkera dizajniranih za obranu gradova od zračnih napada i pružanje nadzemnog skloništa. Građeni su prisilnim radom u Berlinu, Beču i Hamburgu, ali ovaj je bio jedan od najvećih, navodi archdaily.com.
Njegova betonska konstrukcija bila je projektirana za smještaj do 18.000 osoba, sa širokim ulazima za žene s kolicima i djecu. S dimenzijama 75 puta 75 metara u širinu i 35 metara u visinu, struktura je ostala značajan podsjetnik na njemačku ratnu prošlost staru osam desetljeća.
Obnova bunkera u St. Pauliju koštala je približno 100 milijuna eura, a radove je izvršila njemačka tvrtka Matzen Immobilien KG.
Zelena oaza na krovu bunkera
Na vrhu bunkera nalazi se zelena oaza koja je pokazatelj borbe protiv klimatskih promjena. Iako je prvotno bunker trebao biti srušen, takvi planovi su bili brzo odbačeni jer bi proces oštetio okolne stambene zgrade. U sklopu parka postavljeni su senzori koji će prikupljati podatke o čimbenicima kao što su skladištenje topline i procesi isparavanja.
Pored unutarnjih površina, oko 23.000 stabala i biljaka zasađeno je na bunkeru, stvarajući krovni park veličine 2,5 hektara, koji je besplatan za posjetitelje. Da biste došli do njega, morate se popeti uz ukupno 335 stepenica ili prošetati vijugavom ‘planinskom stazom’ od 560 metara oko vanjske strane, gledajući na grad i stadion. Za one koji to nisu u mogućnosti, postoji i dizalo.
Posađene biljke i stabla u parku uključuju voćke, grmlje, borove, javor te grmove bršljana i ruža. Veće biljke sigurno su usidrene i zaštićene od naleta vjetra, a profesionalna krajobrazna ekipa zadužena je za njihovu brigu. Također je instaliran sustav za navodnjavanje i odvodnju s kontroliranom temperaturom koji upravlja protokom kišnice.
Pogledajte ovu zelenu zgradu u argentinskom Buenos Airesu.