Krenula je obnova legendarnih zagrebačkih stuba: 162 stepenice za 1,5 milijuna eura
Započela je obnova legendarnih Schlosserovih stuba. Ove stube, sastoje se od 162 stepenice, a ime su dobile prema liječniku i botaničaru Josipu Schlosseru. Kako je riječ o vrlo frekventnom pješačkom prolazu, stube su se godinama istrošile, tako da je bila potrebna velika obnova. Vrijednost radova iznosi 1,5 milijuna eura, a trajat će otprilike osam mjeseci. Schlosserove stube su povijesno i kulturno dobro, tako da će njihova obnova biti izvršena pod konzervatorskim nadzorom.
Kultne zagrebačke Schlosserove stube danas kreću u obnovu, javljaju iz Gradske uprave. Stube koje povezuju gornjogradski kvart Šalatu s donjim dijelom grada, ime su dobile prema poznatom hrvatskom prirodoslovcu i liječniku Josipu Kalasanciju Schlosseru, a uskoro će dobiti novi izgled.
Radovi od 1.5 milijuna eura
Rekonstrukcija omiljenog pješačkog prolaza od 162 stepenice i važnog dijela povijesne urbane cjeline Zagreba koštat će 1,5 milijuna eura. Nije samo riječ o očuvanju kulturne i povijesne baštine, već i o razvoju infrastrukture koju koriste građani Zagreba.
– Ovaj projekt pokazuje našu posvećenost očuvanju povijesne baštine Zagreba, ali i unapređenju infrastrukture koju svakodnevno koriste naši građani. Schlosserove stube nisu samo pješački prolaz – one su dio identiteta našega grada, i uvjeren sam da će nakon rekonstrukcije zasjati u punom sjaju, izjavio je Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba.
Radovi s konzervatorskim nadzorom
Sanacija stuba osigurat će bolju funkcionalnost prolaza, pri čemu će se paziti da se zadrži njegova povijesna i kulturna vrijednost. Schlosserove stube upisane su u registar kulturnih dobara Rekonstrukcija Schlosserovih stuba osigurat će bolju funkcionalnost ovog frekventnog prolaza, pri čemu će se zadržati njegova povijesna i kulturna vrijednost. Inače, Schlosserove stube spadaju u registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a radovi će se izvoditi u koordinaciji s konzervatorskim nadzorom Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode.
Rekonstrukcijom će se zamijeniti svi dotrajali elementi, uključujući stube, podeste, pergole i klupe. Predviđena je i sanacija konstrukcije, kao i nove drenaže i odvodnje te sanacija nagnutog zida koji se proteže na 20 metara. Obnovom će se očuvati autentičnost stuba, dok će se istovremeno poboljšati i njihova sigurnost i dugotrajnost. Sve će biti u skladu s najvišim standardima zaštite kulturnog dobra, odnosno baštine.
Za vrijeme razdoblja rekonstrukcije, koja će trajati osam mjeseci, Schlosserove stube bit će zatvorene za pješački promet. Nakon sanacije bit će sigurnije, ljepše, ali i funkcionalnije, što će sigurno razveseliti sve građane Zagreba.
Tko je bio Josip Schlosser?
Josip Schlosser bio je botaničar i liječnik koji je poznat po djelu nastalog u suradnji s prijateljem Ljudevitom Farkašom Vukotinovićem, a to je ‘Flora Croatica’. Živio je tijekom 19. stoljeća, a svoje prve stupnjeve obrazovanja završio je u rodnoj Moravskoj, u Češkoj. Nakon toga, počeo se sve više zanimati za prirodne znanosti, a onda je upisao i studij medicine u Beču.
U svojoj karijeri, bio je asistent čuvenog botaničara Jacquina, a radio je u Slavoniji kao kućni liječnik kod grofa Pejačevića, a potom i kao liječnik u Varaždinskim toplicama. Bio je poznat, ne samo kao sjajan liječnik, već i kao vrsni botaničar i zoolog. Kako je najviše djelovao u Hrvatskoj i kako je njoj posvetio svoja najpoznatija djela, danas ga mnogi smatraju ocem botanika u Hrvata.
Radovi na Strossmayerovom šetalištu
Pisali smo kako uskoro počinju i radovi na Strossmayerovom šetalištu. Obnova je ugovorena, a radovi su vrijedni 2,6 milijuna eura. Nakon dugog postupka javne nabave i nekoliko izmjena natječajne dokumentacije, radove će izvoditi firma Sitolor iz Slavonskog Broda.
Radovi bi trebali trajati oko 9 mjeseci, a obuhvatit će rekonstrukciju zida, novi pločnik stubište i rasvjetu. Otvaranje gradilišta uskoro se očekuje, a više o svemu tome pročitajte ovdje.