Gradi se najviša vjetroturbina na svijetu, otpuhat će konkurenciju, bit će viša i od Eiffela
Njemačka će dobiti najvišu vjetroturbinu na svijetu, visoku čak 365 metara. Ovaj ‘div’ bit će za 85 viši od sadašnjeg rekordera, vjetroturbine koja se nalazi u Danskoj. Za 53 metra bit će viša od Eiffelovog tornja, a čak tri puta viša i od Big Bena. Troškovi izgradnje iznosit će do 24 milijuna funti, a otvorenje se očekuje u ljeto 2025. godine. Iako je energija vjetra jedna od ‘zelenijih’ na svijetu, lopatice turbina odgovorne su za smrt nekih ugroženih životinjskih vrsta koje žive na tom području.
Gradi se najviša vjetroturbina na svijetu koja će biti viša od Eiffelovog tornja, piše britanski express.co.uk. Nalazit će se u Njemačkoj na visini od 365 metara, što je 85 metara više od danske vjetroturbine koja je držala rekord.
Viša i od Eiffelovog tornja
Njemačka se sprema otpuhati konkurenciju izgradnjom najviše vjetroturbine na svijetu koja će se uzdizati 365 metara u vis. Do sad je taj rekord držala vjetroturbina u Danskoj koja je visoka 280 metara. Bit će za 53 metra viša od Eiffelovog tornja, a čak tri puta viša od londonskog Big Bena.
Izgradnja ovog ‘diva’ iznosit će do 24 milijuna funti. Može se reći da će biti toliko visok, da čak doseže visinu na kojoj većina komercijalnih zrakoplova leti kad se približavaju pisti. Također, ovaj veliki, ali i ‘visoki’ projekt financira Savezna agencija za disruptivne tehnologije (Sprind), a gradi se u suradnji s inženjerom Giconom iz Dresdena. Što se tiče početka njenog rada, previđen je za ljeto 2025. godine.
Jedna od ‘zelenijih’ tehnologija
Energija vjetra smatra se jednom od najzelenijih tehnologija u svijetu za proizvodnju električne energije. S druge strane, nisu svi ljubitelji vjetroelektrana, tako da postoje stručnjaci koji kažu da energija vjetra ipak nije toliko ‘zelena’.
Uz Dansku, Njemačka je jedan od najvećih proizvođača vjetroturbina i lopatica vjetroturbina. Recimo, Velika Britanija ih najviše uvozi, baš iz spomenutih zemalja. Brzine vjetra obično su veće na nadmorskoj visini, stoga se razmišljalo o proizvodnji sve viših i viših turbina, iako će lopatice ostati standardne duljine od 65 metara. Na tom tragu ‘višeg i višeg’ je i ova turbina koja se gradi u Njemačkoj.
Vjetroturbina kriva za smrt orla
Nedavno je u Velikoj Britaniji istraga zaključila da je rijedak suri orao uginuo nakon ‘udara turbine na vjetar’. Ovaj nesretan slučaj dogodio se u Dumfriesu i Gallowayju u Škotskoj. Smrt lokalne ptice, znane kao Sparky, prvi je zabilježeni incident u kojoj je nastradala spomenuta vrsta orla. Grupa, koja prati i istražuje populaciju surog orla na tom području, otkrila je putem satelita kako se nešto loše dogodilo. Brzo su pronašli tijelo, koje je ležalo 15 metara od baze turbine s odvojenim krilom.
Slična situacija dogodila se i u Hrvatskoj, gdje su prilikom izgradnje vjetroelektrana nastradali šišmiši koji su u velikom broju živjeli na tom dijelu Hrvatske. Prije izgradnje vjetroturbina potrebno je napraviti studiju utjecaja na okoliš, odnosno životinjska staništa, što u nekim primjerima nije bio slučaj.
Danska vjetroelektrana
Prošlo je gotovo dvije godine otkako smo pisali da se skandinavska država Danska pohvalila najvišom vjetroturbinom na svijetu. Kako je već spomenuto, izgradnjom vjetroturbine u Njemačkoj, danski ‘div’ više neće biti najviši na svijetu.
Vjetroturbinu izgradila je tvrtka Vestas, a proizvodi toliko električne energije da može napajati 20 tisuća danskih kućanstava. Vjetroturbina je sa svojih 280 metara, duplo viša od najvišeg hrvatskog nebodera – Dalmatia Towera u Split. Više o svemu tome pročitajte ovdje.