Za četiri godine država izmjerila i popisala 380.000 katastarskih čestica, 80% građana surađuje
Uređeni katastarski i zemljišnoknjižni podaci za nekretnine u građevinskim područjima u skraćenom roku i bez dodatnih troškova za vlasnike, glavne su prednosti koje građanima donosi provedba Višegodišnjeg programa katastarskih izmjera građevinskih područja. Program se provodi na temelju godišnjih programa koje na prijedlog Državne geodetske uprave donosi Vlada Republike Hrvatske, a do sada je obuhvatio gotovo 380.000 katastarskih čestica.
Višegodišnji programa katastarskih izmjera građevinskih područja najznačajniji je projekt u području zemljišne administracije, a provodi ga Državna geodetska uprava od 2021. do 2030. godine kroz izmjeru oko 600.000 hektara građevinskih zemljišta diljem Hrvatske.
Do sada je izmjerom obuhvaćeno 126 katastarskih općina u 73 jedinice lokalne samouprave, što predstavlja gotovo 380.000 katastarskih čestica. U postupke katastarske izmjere i izradu elaborata katastarske izmjere uključeno je 49 gospodarskih subjekta s ukupno 566 geodetskih i pravnih stručnjaka.
Velik interes građana
Iz Državne geodetske uprave izvještavaju kako je interes građana je iznimno velik. Više od 80 % vlasnika odazvalo se obilježavanju granica svojih parcela, dok je gotovo 95 % potpisalo suglasnost s podacima u elaboratu izmjere. Nakon dostave tih podataka sudu, sudovi su, u 85 % slučajeva, na temelju njih sastavili zemljišnoknjižne uloške.
– Program je pokazao svoju učinkovitost – naime, proces katastarskih izmjera i obnove zemljišnih knjiga, koji je ranije trajao do sedam godina, smanjen je na prosječno 1,5 do 2 godine. Taj napredak ostvaren je kroz integraciju informacijskih sustava, zakonske promjene i aktivnu suradnju građana, kažu iz Državne geodetske uprave.
Kako izgleda proces katastarske izmjere?
Svake se godine donosi godišnji program u kojem su navedene katastarske općine obuhvaćene izmjerom. Na tim područjima, građani na svoju kućnu adresu dobivaju poziv Državne geodetske uprave sa svim potrebnim informacijama.
Sudjelovanje građana ključno je za točnost. Važno je geodetima pokazati granice zemljišta, a dokumentacija poput kupoprodajnih i ugovora o nasljeđivanju može pomoći u dokazivanju vlasništva.
Nakon prikupljanja podataka i izrade elaborata, sve stranke pozivaju se na predočavanje gdje mogu izraziti eventualno neslaganje. Općinski sudovi zatim osnivaju nove zemljišne knjige. Ažurni podaci katastra i zemljišne knjige dostupni su na portalu Uređena zemlja.
Strateški značaj za građane i gospodarstvo
Cilj Višegodišnjeg programa je osigurati točne i ažurne podatke u katastru i zemljišnim knjigama, usklađene sa stvarnim stanjem na terenu, a što će jamčiti pravnu sigurnost u prometu nekretninama te biti podloga za gospodarski razvoj općina i gradova, prostorno planiranje i održivo upravljanje prostorom.
Vrijednost Programa je 401 milijun eura iz državnog proračuna RH te tako predstavlja stratešku investiciju Republike Hrvatske koja osigurava povrat kroz jačanje konkurentnosti gospodarstva, poboljšanje poslovnog okruženja i učinkovitosti javne uprave.
Ističe se kako višegodišnji program katastarskih izmjera izravno koristi građanima i poduzetnicima, prije svega kroz točno evidentirane vlasničke podatke bez dodatnih troškova, čime se povećava vrijednost njihove imovine i olakšava pravni promet. Isto tako, lokalna i regionalna samouprava, brže će i učinkovitije moći realizirati razvojne i infrastrukturne projekte, kao i one financirane fondovima Europske unije.
Doznajte ovdje sve o digitalizaciji katastra.