Najam u Hrvatskoj: Dok se ‘leti’ iz stana kada gazda odluči prodati, kupovina će biti imperativ
Jedna od gorućih društvenih tema je pitanje kvalitetnog i priuštivog stanovanja. Cijene stanova su otišle u nebo, one koji su podstanari muči i sigurnost stanovanja. Također, postavlja se i pitanje koliko je potreban stan u određenim fazama života. O tome, ali i o kvaliteti stanogradnje u Hrvatskoj, pričao u novom bauštela.hr podcastu arhitekt i znanstvenik Damir Mance.
Koliko puta se dogodilo da se neki čovjek kao podstanar uselio u stan, a onda ga je stanodavac izbacio jer je odlučio stan dati u dnevni najam zbog priljeva turista. S druge stane, cijene nekretnina su sve skuplje, a povoljan najam stana je sve teže pronaći. O priuštivom stanovanju, kvaliteti stanovanja i potrebama da imate stan, svoje viđenje je Ardijanu Karlu Gashiju u novom bauštela.hr podcastu dao arhitekt i znanstvenik Damir Mance.
Pitanje priuštivog i kvalitetnog stanovanja
Jako se puno priča i o priuštivom stanovanju. Glavna je tema i problem gotovo svih europskih država, a nedavno je i Hrvatska donijela zakon kojim bi se stvari trebale okrenuti na bolje. Među ostalom, i novi GUP u Gradu Zagrebu će zasigurno donijeti poboljšanja. Kako kaže Mance, država inicijativa o priuštivom stanovanju mogao bi biti dobar potez, ali samo ako se napravi dobra formula. Osim pravog omjera cijene i kvalitete, ljudi žele sigurnost najma. Primjerice, ne žele biti potjerani iz svog stana.
– Ova inicijativa koja ide s priuštivim stanovanjem je potencijalni izlaz, ako se napravi neka dobra formula. Jer ja se sjećam, prije nego što sam ja kupovao stan, rekao sam da nikada neću kupiti stan jer si svjestan potreba dok imaš jedno dijete i dok imaš dvoje djece. Nisu iste potrebe pa djeca odu van i ne treba ti više veliki stan. Nego ono, model najma kojeg su imali moji prijatelji u Švicarskoj potpuno prihvatljiv do onog trenutka dok nisi dobio dijete. Ili dok te stanodavac nije izbacio van jer je odlučio prodati stan. Nema status zaštićenog najmoprimca, kad bi se to bolje reguliralo, kad bi imao tu sigurnost, mogao bi se uspostaviti pravi model.
Kvaliteta stanogradnje u Hrvatskoj
U zadnje vrijeme se lako primijeti kako je nova stanogradnja dosta slična. Došlo je do problema u diverzifikaciji arhitekture, a velik broj projekata je srednje ili niske kvalitete, čime Hrvatska zaostaje u koraku za zapadnim zemljama, iako situacija nije tako loša.
– Ne bih rekao da je drugdje toliko bolja situacija, nije toliko tragična. Mi jesmo došli u neki situaciju u kojoj su nama sve kuće postale, kako bi profesore Turator rekao – antracituše. Nemamo kulturu detalja, kao u Oslu i u tim sjevernim gradovima. Te kuće su obične s nekim finim detaljima koje daju toplinu prostoru i osjećaju čovjeku u tom prostoru. Može se sve napraviti, ali ovisi o faktorima. Tu je bitan ulazni faktor, prihodovna strana. Investitori imaju velike želje za obrtajem novca, pa se samim time smanjuje trošak na stvarima na koje možda nije potrebno, rekao nam je Mance.