Pulska cementara u ozbiljnom problemu, u zrak ispušta 96% više štetnih čestica nego je prihvatljivo
Tvornica Calucem industrijski je pogon sa stogodišnjom tradicijom u Puli, no, čini se, i opasan zagađivač zraka. Na području Mjesnog odbora Stoja gdje djeluje tvornica, nakon pritužbi građana izmjerena je visoka razina onečišćenja zraka koja prema smjernicama svjetske zdravstvene organizacije šteti zdravlju. Stručnjak predlaže hitno djelovanje i trajni monitoring kvalitete zraka na zahvaćenom području.
Tvornica cementa Calucem u Puli nepovratno onečišćuje zrak. Stanovnici Mjesnog odbora Stoja u kojemu djeluje tvornica prosvjedovali su zbog onečišćenja zraka, da bi rezultati mjerne stanice na području mjesnog odbora potvrdile njihove sumnje. Otkriven je zabrinjavajuć podatak da je oko tvornice cementa u zraku 96 posto više štetnih čestica nego je prihvatljivo.
Izmjena okolišne dozvole
Na inicijativu Grada Pule 7.siječnja u Komunalnoj palači održan je sastanak o stanju s Tvornicom cementa Calucem vezano za onečišćenje zraka. Na sastanku je odlučeno kako će Grad Pula kod resornog Ministarstva okoliša i zelene tranzicije pokrenuti inicijativu za izmjenom okolišne dozvole za tvornicu. Odlučeno je da će se mijenjati okolišna dozvola jer su podaci pokazali kako su prekoračenja nedopuštenih čestica veća u Puli nego u ostalim dijelovima Hrvatske.
– Predstavnici tvornice i sami su rekli da će ulagati u tvornicu u narednom razdoblju milijun eura, a mi kao Grad naručit ćemo od Nastavnog zavoda za javno zdravstvo biološki monitoring. Smatramo da smo kao Grad napravili sve što je u našoj mogućnosti, a sada slijedi sastanak u Ministarstvu, rekao je na sastanku gradonačelnik Pule Filip Zoričić, naglasivši da je sastanak u Ministarstvu već zatražio.
Osim Zoročića, sastanku su prisustvovali predstavnici Calucema, Istarske županije, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, kao i predstavnici mjesnih odbora Stoja i Sv. Polikarp – Sisplac. Prisustvovala je i stručnjakinja za zaštitu okoliša Koviljka Aškić.
Degradirana kvaliteta zraka
Inače, tvornica posluje skoro sto godina, od 1926. godine. Industrijskim pogonom koji je pokrenut davnih dana paljenjem dvije peći za proizvodnju cementa danas upravlja tvrtka Calucem iz Pule. Danas druga po svijetu po količini proizvednoga aluminatnog cementa, a nalazi se na prostoru Mjesnog odbora Stoja.
U kolovozu 2024. godine, nakon učestalih pritužbi građana po pitanju onečišćenja zraka, dostupni podaci s mjerne stanice za praćenje kvalitete traka pokazali su značajnu degradaciju kvalitete. Dok se prema smjernicama svjetske zdravstvene organizacije (WHO) prema aktualnim standardima smatra da srednji dnevni limit za sumpor dioksid do 40 miligrama po kubiku ne šteti zdravlju, zabilježeni podaci pokazivali su znatno veću izloženost.
Na mjernoj stanici kod Mjesnog odbora Stoja u razdoblju od 15. lipnja do 15. srpnja maksimalna izmjerena 5-minutna vrijednost iznosila je 478 miligrama po kubiku, iliti 96 posto odstupanja od preporuke WHO. Vrijedi napomenuti da svako povećanje izloženosti za daljnjih 10 miligrama po kubiku povećava vjerojatnost hospitalizacije zbog astme za jedan posto, što znači da je u Puli ta izloženost bila skoro 10 posto veća za stanovnike mjesnog odbora.
Struka rekla svoje
Vezano za problematiku, svoj sud dao je i stručnjak, inženjer kemije Nenad Benčić na lokaciji Pula predložio je trajno mjerenje kvalitete zraka, kao i na svim ispustima tvornice Calucem. Benčić smatra da bi se također trebalo pokrenuti novu studiju utjecaja na okoliš te postupka izmjene okolišne dozvole koja će spriječiti negativan utjecaj Calucemovih operacija na kvalitetu zraka u neposrednoj blizini.
Neophodnim koracima smatra se i hitno uvođenje kvalitetnog sustava za kontrolu i obradu ispusta na svim pećima te zamjena ugljena kao pogonskog goriva kvalitetnijim. Umjesto ugljena, trebalo bi koristiti kvalitetnije gorivo manjeg utjecaja na okoliš, poput prirodnog plina.
Još jedan problem buka
Osim zagađenja zraka, problem stvara i prekomjerna buka. Noćna buka u zoni mješovite, pretežito stambene namjene ne bi smjela premašivati 45 decibela. Na stanici je prosječna izmjerena noćna buka iznosila 60.6 decibela.
– Zbog izmjerenih vrijednosti i zaštite zdravlja okolnog stanovništva koja nam je svakako prioritet, ova tema zaslužuje dodatnu pažnju i neodgodivu reakciju, kazao je Zoričić.
Najavljeno je kako će predstavnici tvrtke Calucem biti dužni predstaviti plan modernizacije tvornice, uključujući konkretne aktivnosti, ciljevima i rokovima realizacije. U rujnu je tvornica obećala plinifikaciju svih peći do 2030., a još nam predstoji vidjeti koji će biti rezultat inicijative za izmjenu okolišne dozvole.
S kakvom sve bukom se bore građani Rijeke pročitajte ovdje.