Pretraga

Čeka se treća sreća za obnovu fakulteta koji se u potresu pomaknuo za čak 10 cm

A- A+

Glavna zgrada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Rektorata čeka kompletnu obnovu vrijednu 13 milijuna eura, a u tijeku je potraga za izvođačem radova. Riječ je o zgradi koja se nalazi na adresi Trg Republike Hrvatske 14 i koja je nastradala u zagrebačkom potresu 2020. godine. Konstrukcijsko stanje zgrade je zabrinjavajuće, stara je i neotporna na potres, a njena je sanacija zahtijevan projekt zbog povijesne važnosti. U tijeku je i obnova triju pomoćnih zgrada fakulteta, od kojih je jedna vrlo blizu završetku sanacije. Zanimljivo, javna nabava za glavnu zgradu već je dva puta bila poništena, a uskoro ćemo saznati hoće li treća biti ‘sreća’.

Pravni fakultet u Zagrebu

Pravni fakultet u Zagrebu | Foto: Srednja.hr

U tijeku je treći krug potrage za izvođačem radova obnove glavne zgrade Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Riječ je o zgradi koja je oštećena u zagrebačkom potresu i koja se tada pomakla za čak 10 centimetara.

Nalazi se na adresi Trg Republike Hrvatske 14, gdje svoje urede ima i Rektorat. Do sada je javna nabava dva puta bila poništena zbog astronomskih ponuda potencijalnih izvođača, a uskoro će se saznati hoće li se iz trećeg pokušaja pronaći izvođač.

Izdvojeni članak

FOTO: Zgrada najstarijeg fakulteta u Zagrebu osvanula bez skela, pogledajte kako izgleda

Projekt od 13 milijuna eura

Vrijednost radova cjelovite obnove zgrade Pravnog fakulteta i Rektorata iznosit će 13.006.835 eura, a trenutačno se traži izvođač radova koji će imati vrlo delikatan zadatak sanacije povijesno važne zgrade. Izgrađena još 1859. godine prema projektu bečkog arhitekta Ludwiga von Zettla, a kroz povijest je imala više funkcija, od bolnice do tvornice duhana. Nakon potresa 1880. godine, zgrada je obnovljena i postala je domom Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Zagrebački potres djelovao je razorno, posebno u središnjem dijelu na stubištu i na prvom i drugom katu gdje su prostori i predavaonice fakulteta. Zbog oštećenja u potresu izvršene su hitne mjere sanacije podupiranjem konstruktivnih elemenata zapadnog stubišta. Također, u toj su zgradi do tada bile smještene najveće dvorane za nastavu, knjižnica i čitaonica te većina drugih fakultetskih službi.

Kako je zgrada povijesno važna, obnova konstrukcije mora biti u skladu sa zakonskim okvirom i konzervatorskim smjernicama. Odnosno, mora sačuvati bitne elemente graditeljskog nasljeđa, izvorne elemente oblikovanja i volumen zgrade.

– Zaključak je kako je potrebno izbjeći intervencije, u smislu potrebnog ojačanja konstrukcije, na zidovima južnog, istočnog i zapadnog pročelja, osim sanacije i popravka nastalih oštećenja s vanjske strane. Potrebne intervencije bi se događale s unutarnje strane zidova pročelja. Gledajući volumen cijele zgrade sagledana je potreba da se intervencije i potrebna ojačanja konstrukcije ne provode na prostoru ulaznog vestibula, prostoru centralnog stubišta i prostoru zapadnog stubišta, navedeno je u Elektroničkom sustavu javne nabave (EOJN).

Stara i neotporna na potres

Zgrada Sveučilišta i Pravnog fakulteta je izgrađena u vrijeme kad nije bilo propisa kojima bi se u proračunu uzimao utjecaj potresa kao opterećenja. Kasnijim obnovama, ne samo da se nisu pojačali zidovi, već su se uklanjali čime se umanjila otpornost na potres. Riječ je o zidanoj građevini s drvenim stropovima koja je doživjela starenje materijala, a izjela je i vlaga.

Izdvojeni članak

Ovaj zagrebački fakultet ‘opremio’ se solarnim elektranama: Stanari će profitirati od viška energije

Zgrada je puna nedostataka. Nosivi zidovi, koji bi trebali biti glavni elementi protupotresne konstrukcije, izvedeni su od neomeđenog zida. Stropne konstrukcije čine drveni grednici koji nema potrebna svojstva za povezivanje zidova te postoji velika opasnost od lokalnih mehanizma otkazivanja zidova izvan ravnine. Također, drvene grede su vrlo trule na pojedinim mjestima što oslabljuje njihovu nosivost. Dodatnu problematiku stvara i nepovoljno, močvarno tlo, dok je zgrada prema povijesnim spisima temeljena na hrastovim pilotima. Zbog toga je upitna nosivost temelja, osobito na potresno djelovanje.

Nabava propala više puta

Javna nabava za ove radove već je dva puta propala. Posljednji put se to dogodilo u studenom kada se na natječaj za izvođača radova javilo šest tvrtki, no sve one dale su ponudu s cijenom većom od predložene, piše srednja.hr. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih tada je zauzelo stav da ne može osigurati veća sredstva pa je Sveučilište poništilo javnu nabavu. Ista stvar dogodila se i godinu ranije, a hoće li treća javna nabava biti sreća, saznat će se uskoro.

Inače, tvrtke koje su se onda javile bile su: Kamgrad iz Zagreba, ING-GRAD iz Zagreba, Projektgradnja plus iz Gornje Vrbe kod Slavonskog broda te Spegra iz Splita. Uz njih stigla je ponuda turske tvrtke Feka Insaat Sanayi Ticaret, ali i zajednički ponuditelj nositelja Modulor iz Beograda s tvrtkama Modulor constructions iz Hrvatske i Srbije. Sve one ponudile su cijenu radova na više od procijenjenih 13 milijuna eura bez poreza, što je bilo previše.

Izdvojeni članak

Arhitektura nove fakultetske zgrade u Bogotí slavi tradiciju kolumbijskog košaraštva

Kako ide obnova ostalih sastavnica?

Proces obnove ostalih triju zgrada Pravnog fakulteta, smještenih u Nazorovoj, na Trgu Republike Hrvatske 3 i u Ćirilometodskoj ulici, napreduje u pravom smjeru, ali još se uvijek ne zna kad će biti završena njihova sanacija.

Pisali smo kako je zgrada na adresi Trg Republike Hrvatske 3 osvanula bez skela nekoliko godina nakon pokretanja postupka obnove. Nakon pada zavjese koja ju je prekrivala za vrijeme trajanja radova može se vidjeti da je nova, ružičasta nijansa zamijenila nekadašnju žutu, o čemu možete više možete pročitati ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap