Luksuzni zagrebački projekt star 20 godina dobio epilog: Zatražene lokacijske dozvole za 14 obiteljskih kuća
Veliki projekt izgradnje luksuznog naselja na Mullerovom bregu, u blizini nekadašnje Ciglane, nakon dugog niza godina napokon je dobio svoj nastavak. Prema podacima s Geoportala, zatražene su lokacijske dozvole za 14 obiteljskih kuća s dvije stambene jedinice. Mullerov breg, valovita zaravan iznad Ciglane na Črnomercu, nosi ime po poznatoj obitelji Müller, koja je bila vlasnik nekoliko legendarnih zagrebačkih objekata. Iako je ideja o projektu prisutna još od 2006. godine, kada je Miler grupa predvođena Antom Nobilom, Dankom Končarom i pokojnim Mićom Carićem kupila zemljište, dugo se čekalo na realizaciju, dok je priča o prenamjeni Ciglane, sada u mađarskom vlasništvu, i dalje pod velom tajne.

Mullerov breg | Foto: DAZ
Nakon nekoliko godina zatišja, veliki projekt izgradnje luksuznog naselja na zagrebačkom Mullerovu bregu, iznad Črnomerca, napokon dobiva svoj epilog. Prema podacima s Geoportala, zatražene su lokacijske dozvole za 14 obiteljskih kuća s dvije stambene jedinice. No, jedno od ključnih pitanja koje ostaje otvoreno jest – što će biti s poznatom Ciglanom u blizini i kada će ona biti u potpunosti srušena?
Mullerov breg
Mullerov breg je prostrana, valovita zaravan smještena iznad nekadašnje Ciglane u zagrebačkom Črnomercu, između Kustošijanske ulice i Ulice Črnomerec, dok njegov južni rub graniči s kompleksom Ciglane uz Ilicu. Ovaj prostor, površine 28,1 hektar, danas je uglavnom neizgrađen, s nekoliko kuća uz odvojak Kvaternikove ulice. Iako je dugo bio zapostavljen, sada je ponovno u fokusu zbog planova za izgradnju luksuznog stambenog naselja.
Topografija terena izuzetno je raznolika. Južni dio, koji se proteže uz Ciglanu, blago pada prema jugu, dok središnji dio čini strmi pokos nastao nekadašnjim iskopima gline, koji je danas potpuno obrastao gustom vegetacijom. Sjeverni dio ima blaži nagib, što omogućava lakše oblikovanje građevinskih zona, opisano je na stranici DAZ-a.

Mullerov breg | Foto: Geoportal screenshot
Kronologija projekta
Kako je bilo ranije najavljeno, na Mullerovu bregu, planira se izgradnja elitnog naselja koje će uključivati 84 luksuzne vile, poslovno-stambeni kompleks, vrtić, školu i sportsku dvoranu. Projekt je započeo prije gotovo 20 godina, kada je grupa investitora poznata kao Miler grupa – u kojoj su bili Anto Nobilo, Danko Končar te pokojni Mićo Carić – 2006. godine kupila zemljište površine 300 tisuća četvornih metara.
Iste godine je Grad Zagreb zemljište prenamijenio iz zelene zone u građevinsko područje. U 2010. godini izrađen je idejni projekt, a nagradu Društva arhitekata Zagreba dobili su Urbanistički institut Hrvatske i Radionica arhitekture. Međutim, projekt nije zaživio zbog nemogućnosti ishođenja dozvola za pristupne ceste. Iako su planovi bili ambiciozni, izgradnja nije mogla krenuti bez ključne prometne infrastrukture.
Godine 2014. jedan od investitora, Anto Nobilo, izjavio je za tportal.hr kako je projekt bio u zastoju zbog nepovoljnih tržišnih uvjeta, naglašavajući da u tom trenutku nije postojao dovoljan interes za luksuzne nekretnine. Sedam godina kasnije, situacija se promijenila. Vlasnici susjedne Ciglane, mađarski investitori, uspjeli su ishoditi lokacijske dozvole za cestovnu infrastrukturu koja omogućava pristup zemljištu Miler grupe. Nobilo je tada izjavio kako se situacija ‘na neki način riješila sama od sebe’, jer su nove prometnice povezale taj prostor s Ilicom. S novim lokacijskim dozvolama za Mullerov breg, ovo građevinsko ‘klupko’ počelo se polako odmotavati.

Mullerov breg | Foto: DAZ
Kultna Ciglana
Nekoć je Ciglana bila značajan gospodarski subjekt, zapošljavajući stotine radnika i proizvodeći opeku visoke kvalitete. Zahvaljujući obitelji Müller, koja ju je izgradila, cijelo je područje dobilo ime Mullerov breg. Međutim, već desetljećima zjapi prazna, služeći kao ilegalno odlagalište otpada i sklonište beskućnicima. Dodatno je oštećena u potresu, a početkom veljače srušena su dva dimnjaka visine 49,8 i 62,2 metra, o čemu smo već izvještavali. Trenutno je u vlasništvu mađarskih investitora, koji 2021. godine nisu bili u mogućnosti otkriti svoje planove za Ciglanu.
Ovaj prostor također je predmet gradskog projekta. Prema informacijama s web stranice Grada Zagreba, veći dio Ciglane smješten je u zonu mješovite namjene (M), jugoistočni dio u zonu infrastrukturnih sustava (IS), a manji južni dio u zonu javnog parka (Z1).
– Postupak provedbe gradskog projekta reguliran je člankom 101. Generalnog urbanističkog plana Grada Zagreba. Temeljem posebnog programa, Gradska skupština donosi odluku o realizaciji projekta. Ključni cilj projekta Ciglana jest prenamjena stare industrijske zone u modernu urbanu cjelinu koja objedinjuje javne i društvene sadržaje, kvalitetna prometna rješenja te spaja novu i staru arhitekturu, uz očuvanje memorije prostora, piše na službenoj stranici Grada Zagreba.

Ciglana | Foto: Grad Zagreb
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.