Zahvala u cigli i tradiciji: U srcu Hrvatske niče spomen-kuća austrijskoj i njemačkoj zajednici
Općina Sirač nalazi se u blizini Daruvara i poznata je kao mjesto u kojem se kroz povijest naseljavalo njemačko i austrijsko stanovništvo. U mjestu djeluje i Udruga Nijemaca i Austrijanaca, koja posljednje tri godine provodi velik projekt – izgradnju Spomen-kuće posvećene Nijemcima i Austrijancima. Dosad su dovršene dvije faze radova, a trenutačno je raspisan natječaj za izvođača treće faze.

Spomen kuća Austrijancima i Nijemcima | Foto: Udruga Nijemaca i Austrijanaca Sirač
Sirač je općina smještena u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji u Hrvatskoj, a na sjeveru graniči s gradom Daruvarom. Ovo područje poznato je po tome što su se tijekom povijesti na njemu naseljavali pripadnici njemačke i austrijske nacionalne manjine. Upravo iz tog razloga posljednje tri godine traje izgradnja Spomen-kuće posvećene Austrijancima i Nijemcima, kojom upravlja Udruga Nijemaca i Austrijanaca Sirač. Do sada su završene dvije faze radova, a trenutačno se traži izvođač za treću fazu, odnosno nastavak radova, čija je vrijednost procijenjena na 108.356 eura.
Što je dosad izgrađeno?
Krajem 2022. godine položen je kamen temeljac za izgradnju spomen-kuće, a u lipnju 2023. godine objekt je već bio pod krovom, s ugrađenim prozorima, čime je završena druga faza izgradnje. Na površini od dvije tisuće četvornih metara izgrađena je kuća u tradicionalnom njemačkom stilu – niska, reprezentativna prizemnica s potkrovljem.
Prema riječima predsjednika Udruge, Josipa Krajcera, druga faza obuhvatila je izgradnju kompletne kuće, uključujući postavljanje krova i prozora, a vrijednost radova iznosila je približno 155 tisuća eura. Slijedi treća, završna faza, koja uključuje unutarnje uređenje, postavljanje instalacija, sustava centralnog grijanja te izradu fasade. Paralelno s time započinje i uređenje dvorišta.
Materijal za dvorište osigurala je Kufner grupa, dok je prijevoz donirao Jaković. Cilj je dovršiti sve radove, uključujući asfaltiranje dvorišta, do 31. svibnja. Predsjednik Krajcer najavio je da će se manifestacija Dani njemačke i austrijske kulture – Gastro u Siraču održati na novouređenom prostoru ispred Spomen-kuće, a svečano otvorenje planirano je za jesen, povodom desete obljetnice rada Udruge Nijemaca i Austrijanaca Sirač.

Spomen kuća Austrijancima i Nijemcima | Foto: Udruga Nijemaca i Austrijanaca Sirač
Tehnički opis
Nova zgrada s prizemljem i potkrovljem (P+Pk) tlocrtno ima dimenzije 8,77 x 19,74 metara, s dodatkom 3,34 x 8,41 metara. Krov je višestrešan, s nagibom od 40 stupnjeva, pokriven utorenim crijepom. Vertikalnu nosivu konstrukciju čine zidovi od blok-opeke debljine 30 i 25 cm, spojeni produžnim mortom te ojačani vertikalnim, horizontalnim i kosim armirano-betonskim (AB) serklažima. AB stupovi dimenzija 30 x 30 cm oslanjaju se na trakaste betonske temelje preko donje AB ploče i nadtemelja, navodi se u sustavu javne nabave.
Međukatna konstrukcija je polumontažna tavanska konstrukcija FERT 14 + 7 cm, dok je stubište izvedeno kao AB ploča debljine 13 cm. Krovna konstrukcija izrađena je kao roženičko-podrožnički sustav od piljene četinarske građe II. klase i čelika S235. Sastoji se od nazidnica dimenzija 14 x 14 cm, učvršćenih vijcima M16, rogova dimenzija 14 x 16 i 12 x 16 cm, duljih sljemenjača IPE 220, kraćih sljemenjača 16 x 24 cm te ostalih čeličnih elemenata. Sva drvena građa mora biti zaštićena fungicidnim i insekticidnim premazom, a čelični elementi antikorozivnim premazom.
Donja AB ploča debljine 10 cm armirana je mrežama Q257 i postavljena na batudi od drobljenog kamena frakcije 0-63 mm, u sloju debljine 25 cm. Nadtemelji visine 50–80 cm također su armirani mrežama Q257 i sidreni u temelje.
Temeljne trake duboke su 80 cm od konačne razine terena, a njihova širina određena je statičkim proračunom. Temeljne stope dimenzija 150 x 150 cm, dubine 80 cm, armirane su šipkama promjera Ø16 mm s razmakom od 20 cm. Sve AB konstrukcije izrađene su od betona C25/30, dok su temelji u zemlji izvedeni od nabijenog betona C16/20. Nosivost tla proračunata je na dopušteno opterećenje od 150 kN/m². U slučaju nepovoljnih svojstava tla, radovi se obustavljaju do nove procjene projektanta-konstruktora.

Spomen kuća Austrijancima i Nijemcima | Foto: Udruga Nijemaca i Austrijanaca Sirač
Zemljani radovi
Iskopi moraju biti izvedeni prema dimenzijama i kotama iz projekta, uz sprječavanje oštećenja susjednih građevina i tla. Potrebno je osigurati pravilnu odvodnju te kontrolirati kvalitetu temeljnog tla. U slučaju odstupanja, radovi se zaustavljaju do odobrenja projektanta.
Nasipi se izvode u skladu s važećim normama, a materijal se kontrolira ispitivanjima zbijenosti, granulometrijskog sastava i modula stišljivosti. Zbijenost se provjerava probno po slojevima, a obvezno i na završnom sloju.
Nijemci i Austrijanci u Hrvatskoj
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku iz Popisa stanovništva 2021. godine, u Republici Hrvatskoj živi 3.034 pripadnika njemačke i 365 pripadnika austrijske nacionalne manjine. Najviše Nijemaca živi na području Osječko-baranjske, Zagrebačke i Splitsko-dalmatinske županije, dok Austrijanaca najviše ima u Gradu Zagrebu, Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji.
Državni proračun Republike Hrvatske putem Savjeta za nacionalne manjine redovito financira programe udruga koje okupljaju pripadnike njemačke i austrijske manjine, s ciljem promicanja informiranja, izdavaštva, kulturnog amaterizma i očuvanja tradicije. Aktivne udruge su: Zajednica Nijemaca u Hrvatskoj – Zagreb, Njemačka zajednica – Zemaljska udruga Podunavskih Švaba u Hrvatskoj (Osijek), Zajednica Austrijanaca u Hrvatskoj – Zagreb, Narodni savez Nijemaca Hrvatske – Zagreb, Udruga Nijemaca i Austrijanaca Sirač – Sirač te Udruga Nijemaca i Austrijanaca Vukovar.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.