Novo lice Maksimira: Stadion nije jedino što će se graditi, projektanti bi mogli biti stranci
Novi stadion Maksimir dio je šireg urbanističkog rješenja koje će valjat isplanirati za prostorni obuhvat od 23 hektara koji je u trenutnom stanju samo dijelom iskorišten. Sastoji se od tri zone, A, B i C, a u širem obuhvatu je i željeznički terminal te okretište javnog prijevoza Borongaj. Za potrebe uređenja sportsko-rekreacijskog centra i nogometnog stadiona mogao bi se izmjestiti, a više bi se trebalo znati po provedbi natječaja do kraja ove godine.

planovi za stadion Maksimir | foto: Nina Šantek, Bauštela.hr
U veljači ove godine, predstavljen je projekt novog stadiona Maksimir. Obznanjeno je tada da će država i Vlada zajednički financirati projekt, da bi gradonačelnik Tomislav Tomašević rekao nešto više o planovima za cijelu zonu, a cjelokupno rješenje procjenjuje se, moglo bi koštati oko 260 milijuna eura.
Rekao je kako uz stadion plan sadrži cjelovito rješenje za sportsko-rekreacijski centar Svetice, oko kojega se Grad posljednjih mjeseci usuglašavao s više sportskih saveza. Riječ je o skupu investicija koje bi Svetice pretvorile u najveći sportski kompleks u smislu sportske infrastrukture nakon Univerzijade, na zemljištu koje je sada u punom vlasništvu Grada Zagreba. Iako će, poznato je, zbog prirode financiranja projekta ideja stadiona morati biti usuglašena s Vladom od strane zajedničkog povjerenstva.
Višedesetljetni imovinsko-pravni spor
Gradonačelnik Tomislav Tomašević podsjetio je, spor za izgradnju stadiona konačno je riješen nakon 27 godina, otkad je cjelokupni obuhvat Svetica konačno u vlasništvu Grada Zagreba, bez ‘plombi’ i daljnjih sporova. Sada je u planu uređenje stadiona, za koje je usuglašeno da će biti ‘pedeset-pedeset’ zajednička investicija Grada i države, no pripremljeni su i planovi za uređenje prostora koji okružuje stadion.
– Gledat će se idejno rješenje samog stadiona, ali će se ispitati i urbanistički smještaj stadiona i terena na cijelom prostoru Svetica, a u planu su i druge sportske građevine. Ono što smo odlučili je da na obuhvatu zahvata neće biti komercijalnih građevina, no namjeravamo graditi druge objekte za sport i rekreaciju, rekao je na konferenciji za medije gradonačelnik.

stadion Maksimir u trenutnom stanju je ruglo | foto: Bauštela.hr
Međunarodni natječaj za 23 hektara
Projekt je podijeljen na dvije zone, unutar užeg i šireg obuhvata, koje će biti predmet međunarodnog urbanističkog natječaja. U uži obuhvat spadaju zone A, B i C koje se prostiru na 23 hektara, a tu se sprema nekoliko novih sadržaja. U zoni A bio bi novi atletski stadion uz postojeću stazu, s natkrivenom tribinom za oko 2 tisuće gledatelja i pomoćnim prostorima, no i još jedan važan sportski centar.
Kako Zagreb i dalje nema rukometnog doma, tu bi se mogao naći i rukometni centar s velikom dvoranom za oko 5 tisuća gledatelja i manjom za oko 350, iako je bilo dosta previranja oko toga treba li Hrvatskoj uopće rukometni dom. Kako bilo, u zoni A u planu je još jedna dvorana za futsal i košarka, za okvirno 3 tisuće gledatelja. Uz bazen bi se dakle gradila još tri sportska objekta, a dok plan misle predložiti Vladi iz Grada Zagreba, kaže Tomašević, spremni su i osigurati sredstva iz gradske blagajne.
Zona B prekriva prostor gradskog bazena Svetice, koji će na tom mjestu i ostati, a zona C u stvari je ključna za sve nogometne fanove, odnosno odnosi se na nogometni stadion. Tomašević je javnost podsjetio kako je u postojeći stadion koji je, kako je rekao ‘skoro pa ruglo’ grada, po procjenama se dosad uludo ulupalo oko 130 milijuna eura – iako stadion nema ni natkrivene tribine.
Novo mjesto za željeznički terminal?
Zona D pak zahvaća okretište Borongaj, ispod kojega se predviđa izgradnja podzemne garaže, kao i izmještanje obližnje stanice za vlak s ciljem da se povežu svi oblici prijevoza, odnosno za tramvaji, vlak, autobusi i automobili. Uz javnu garažu ispod okretišta od 1.500, grad planira i garažu ispod sportsko-rekreacijskih sadržaja od 800 mjesta.
Javni natječaj Svetice bio bi dakle dvostupanjski međunarodni natječaj, a uključivao bi s jedne strane natječaj za rješenje nogometnog stadiona, a s druge za sportsko-rekreacijski centar. Prema hodogramu, ove godine trebao bi se raspisati i provesti, da bi stadion, u skladu s planom, mogao biti otvoren 2029.. K tome se zna i da će Dinamo biti korisnik, ali da za model upravljanja tek treba raspisati natječaj. Ovdje pogledajte kako je izgledao stadion u Kranjčevićevoj pred rušenje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.