Hrvatska je za vikend bila ‘meka’ arhitekture: Na jubilarnom izdanju velikog festivala, Španjolci su pokazali mega sportski projekt
Završili su još jedni Dani Orisa. Već više od dva desetljeća, ovaj veliki festival okuplja vodeća imena svjetske i domaće arhitekture i dizajna. Ove se godine slavilo jubilarno, 25. izdanje, koje je u zagrebačkoj Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog okupilo sudionike iz cijeloga svijeta. Posjetitelji su imali priliku slušati predavanja renomiranih arhitekata i iz prve ruke upoznati se s projektom sportskog centra u Tajvanu, iza kojeg stoji poznati španjolski ured RCR Arquitectes.

Dani Orisa | Foto: Damil Kalogjera, Canva
Hrvatska se može pohvaliti svojim sjajnim arhitektima, ali i fantastičnim događajima i festivalima. Jubilarno, 25. izdanje međunarodnog arhitektonskog festivala Dani Orisa održano je 27. i 28. lipnja 2025. u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Događaj je okupio gotovo 2000 posjetitelja iz Hrvatske i susjednih zemalja – Srbije, Slovenije, Crne Gore, BiH, Makedonije i Mađarske. Više od 40 izlagača predstavilo je inovativne proizvode i usluge, čime je festival još jednom potvrdio svoj status ključne platforme za razmjenu znanja i ideja.
Festival se kontinuirano održava od 2001. godine, a u dosadašnjih 25 izdanja ugostio je više od 400 renomiranih predavača iz cijelog svijeta. Dani Orisa su tako kroz godine izrasli u vodeći arhitektonski simpozij ne samo u Hrvatskoj, već i u regiji, promovirajući arhitekturu, ali i širu kulturnu scenu.
Plejada najpoznatijih arhitekata
Ovogodišnje izdanje festivala donijelo je predavanja vrhunskih svjetskih arhitekata i predstavnika prestižnih arhitektonskih studija. Među njima su se istaknuli: japanska arhitektica Kazuyo Sejima, Jette Hopp iz norveškog studija Snøhetta, Bevk Perović Arhitekti iz Slovenije, kao i RCR Arquitectes iz Španjolske. Hrvatsku su predstavljali Ivanišin. Kabashi. Arhitekti.
Predavanja su moderirali istaknuti hrvatski arhitekti – Mia Roth Čerina, Maroje Mrduljaš i Dinko Peračić. S druge strane, festival su podržali Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Zagreb, Turistička zajednica Grada Zagreba, Veleposlanstvo Danske, Norveške i Slovenije, te gotovo 50 partnerskih i medijskih pokrovitelja.

Dani Orisa | Foto: Damil Kalogjera
Hrvatski dobitnici i izlagači
Dobitnici ovogodišnje ORIS STO nagrade za izniman doprinos arhitekturi su Matija Bevk i Vasa Perović. Nagradu su uručili Nevena Tudor Perković, ravnateljica Uprave za razvoj kulture i umjetnosti Ministarstva kulture i medija, i Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba.
Također, u Koncertnoj dvorani Lisinski predstavljena je izložba ureda Ivanišin.Kabashi.Arhitekti – Ad Hoc retrospective. U povodu jubilarne godine, ovaj poznati zagrebački projektni ured predstavio je retrospektivnu izložbu koja obuhvaća gotovo sve njihove projekte. Izložba se sastoji od niza fotografija i triju maketa, čime se posjetiteljima pruža uvid u promišljanja i arhitektonski izričaj koji su oblikovali njihov dosadašnji rad.

Dani Orisa | Foto: Damil Kalogjera
Španjolci ‘pokazali’ i svoj mega projekt
U Oris Kući arhitekture otvorena je i izložba katalonskog arhitektonskog studija RCR Arquitectes. Fokus izložbe je bio njihov projekt Studentskog centra za sport i aktivnosti u Taichungu, Tajvan – jednog od najambicioznijih projekata studija i jednog od predavača festivala.
Zgrada se nalazi na novom kampusu Kineskog medicinskog sveučilišta, nasuprot Muzeja medicine koji je projektirao Frank Gehry. Objekt je namijenjen zdravlju i dobrobiti studenata, s prostorima za sport, restoranima i zonama za druženje. Arhitektura se temelji na konceptu otvorenosti – veliki krov štiti zgradu, a otvoreni obod povezuje unutarnji i vanjski prostor.
Također, sastoji od tri etaže: srednja razina je javni prostor s hodnicima koji povezuju gornji kat (restorani) i donji (učionice, sportske dvorane, trkaće staze). Sveukupno, riječ je o suvremenoj arhitekturi usmjerenoj na zajednicu, zdravlje i otvorenost prostora.

RCR Arquitectes | Foto: FB Dani Orisa
Dobitnica Pritzkerove nagrade
Posebnu pozornost izazvalo je gostovanje Kazuyo Sejime, dobitnice najprestižnije arhitektonske nagrade na svijetu – Pritzkerove nagrade. U sklopu predavanja predstavila je svoj impresivan opus, a posebno se istaknuo projekt Muzeja suvremene umjetnosti 21. stoljeća u Kanazawi (Japan), koji je realizirala zajedno s Ryueom Nishizawom, u sklopu studija SANAA.
Muzej, otvoren 2004. godine, zamišljen je kao prostor koji briše granicu između muzejske i društvene funkcije. Uz izložbene dvorane različitih proporcija i osvjetljenja, središnji dio zgrade obogaćen je staklenim unutarnjim dvorištima, dok rubne zone uključuju knjižnicu, dječju radionicu i predavaonice. Prometni prostori dizajnirani su tako da mogu služiti i kao dodatne izložbene površine, čime se stvara fluidan, višefunkcionalan prostor otvoren javnosti.

Kazuyo Sejima | Foto: baustela.hr
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.