Pretraga

Zagreb gradi nove dolinske kanale u blizini velike bolnice: Ukupno 433 metra pod prometnicom

A- A+

U Zagrebu uskoro počinje izgradnja dolinskih kanala Vrtlarska – Vinogradske stube u četvrti Črnomerec, čime se unaprjeđuje podzemna infrastruktura grada. Projekt obuhvaća polaganje 433 metra javnih kanala pod prometnicom, uz izgradnju pristupnog puta i sustava drenaže, što će omogućiti bolje upravljanje oborinskim i otpadnim vodama te povezivanje postojećih objekata s gradskom kanalizacijom. Kanalizacijska mreža bit će izrađena od visokokvalitetnih PEHD cijevi, a svaki zavoj i priključak opremljen je revizijskim oknima za lakše održavanje i kontrolu sustava.

Dolinski kanal Vrtlarska – Vinogradi | Foto: Google Maps, Canva

U Zagrebu se gradi na sve strane, a uz velike i vidljive projekte, realiziraju se i oni manje istaknuti, u sjeni. Riječ je o podzemnim infrastrukturnim radovima koje oči građana možda i ne primjećuju, no koji su ključni za nesmetano funkcioniranje grada. Tako će u četvrti Črnomerec uskoro započeti izgradnja dolinskih kanala Vrtlarska – Vinogradske stube, smještenih u neposrednoj blizini velikog Kliničkog bolničkog centra. Prema objavi u sustavu javne nabave, Grad Zagreb je raspisao natječaj za izvođača radova na ovom projektu, čija je vrijednost 300.000 eura.

Važno je naglasiti da će se javni kanali izvoditi unutar koridora postojeće prometnice i na terenu smještenom u udolini, u ukupnoj dužini od 433,35 metara. Projekt je podijeljen na tri dionice: K1 (333,25 metara), K2 (37,80 metara) i K3 (62,30 metara).

Gradit će se i pristupni put

Za potrebe izgradnje i budućeg održavanja kanala predviđena je izgradnja pristupnog puta širine tri metra koji će pratiti trasu kanala i spuštati se dolinom do spoja na postojeći kolektor u Vrtlarskoj cesti. Uz kanal K1 planira se postavljanje drenaže od perforiranih cijevi promjera 16 centimetara, koje će biti spojene na novu kanalizaciju.

Izdvojeni članak

Neka zagrebačka naselja još uvijek nemaju kanalizaciju: Za 15 milijuna, 18 kilometara novih cijevi

Na ovom području već postoje različite instalacije: vodoopskrbni cjevovod promjera 100 milimetara, kanalizacija profila 60 centimetara, srednjotlačni plinovod ČE 100 NT, kao i elektroenergetske mreže niskog i srednjeg napona, telekomunikacijske instalacije te javna rasvjeta na drvenim stupovima. Kako bi prometnica pravilno odvlačila oborinske vode, nužno je uključiti i mješovite otpadne vode objekata koje gravitira na ovaj kanal. Izgradnjom ovog javnog kanala omogućit će se priključenje interne kanalizacije postojećih objekata na gradski sustav javne kanalizacije s dovodom do Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Time se podiže kvaliteta života stanovnika i doprinosi zaštiti okoliša.

Polaganje novih kanala

Projektna dokumentacija za izgradnju javnih kanala u potpunosti je usklađena s bitnim zakonima i podzakonskim aktima, uključujući Zakon o prostornom uređenju i Zakon o gradnji, kao i strukovnim normama. Odvodnja je planirana polaganjem novih kanala, pri čemu se poštuje postojeća kanalizacijska mreža i urbanistički plan područja. Otpadne i oborinske vode usmjerit će se novim kanalima do spoja na postojeći javni kanal promjera 60 centimetara u Vrtlarskoj cesti ili do okna s taložnicom smještenog na stacionaži 0+61,70 u dolini.

Za dimenzioniranje kanala koristit će se hidraulički podaci o oborini, s intenzitetom od 140 l/sek/ha, trajanjem od 25 minuta i trogodišnjim povratnim periodom. Sanitarne otpadne vode u ovom se projektu smatraju neznatnima u odnosu na oborinske.

Projektirani profili kanala su promjera 100, 60, 40 i 30 centimetara, a kanalizacija će biti u potpunosti vodonepropusna. Planira se ugradnja gravitacijskih PEHD cijevi od materijala PE-100, s glatkom unutarnjom i profiliranom vanjskom površinom, u skladu s normom HRN EN 13476-3 (oblik B) ili ekvivalentom. Cijevi dužine šest metara imaju integrirane elektrofuzijske spojeve, s unutarnjim promjerima od 300 do 1000 mm. Postavljaju se na pješčanu posteljicu granulacije 8–16 mm i zbijenosti 95 posto. Dimenzionirane su za prometno opterećenje SLW-60, odnosno nosivost SN 8 prema normi EN ISO 9969, a zavarivanje se izvodi u skladu s DSV 2207.

Izdvojeni članak

Ova elitna zagrebačka naselja guše se od smrada septičkih jama dok čekaju kanalizaciju

Kontrolna revizijska okna

Radi lakšeg održavanja, kontrole i čišćenja kanala, na svakom zavoju trase i mjestima priključenja postojećih i budućih kanala postavit će se kontrolna revizijska okna. Izrađuju se od PEHD materijala (PE-100), sukladno normi HRN EN 13598-2 razreda D ili ekvivalentnoj, s dubinom prilagođenom uzdužnom profilu i priključcima prema specifikacijama.

Svako okno sastoji se od dva dijela: tijela okna izrađenog od cijevi pune stjenke (DN 800, 1000 ili 1200, ovisno o promjeru) i armirano-betonske ploče s lijevanim željeznim poklopcem promjera 600 mm klase D 400, u skladu s HRN EN 124 ili ekvivalentom. Unutar okana ugrađene su PEHD penjalice, prolazna kineta i zavareno dno, dok su spojevi cijevi i okana izvedeni elektrofuzijskim spojnicama.

Okna se postavljaju u pripremljeni rov, na pješčano-šljunčanu podlogu ili armirano-betonsku ploču, ovisno o prisutnosti podzemne vode, te se zatrpavaju slojevima šljunka debljine 30 centimetara uz strogu kontrolu zbijenosti prema normi HRN EN 1610. Posebna pažnja posvećuje se pravilnom zatrpavanju oko okna, što osigurava stabilnost i dugotrajnost konstrukcije. Na dnu okna formira se kineta koja omogućuje nesmetani protok otpadnih voda, čak i tijekom sušnih razdoblja te u svrhu revizije kanala.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap