Hrvatski arhitekt upozorava: Tehnološke kompanije će nam ukrasti gradove
Hrvatska ima još jednog predstavnika na ovogodišnjem izdanju Venecijanskog bijenala, koji će se održati od 22. svibnja do 21. studenoga. Uz tim koji predvodi Idis Turato s projektom »Togetherness/Togetherless«, imamo i arhitekta Lovru Končara-Gamulina.
Ovaj doktorand na Technische Universität Wien i istraživač u Centre for Global Architecture, član je autorskog tima Petera Mörtenböcka i Helge Mooshammera čiji je projekt »Platform Austria«. Pod temom »Kako ćemo živjeti zajedno?«, projekt ispituje prostorne te društvene implikacije ispreplitanja digitalnih platformi i tehnoloških kompanija s gradovima u kojima živimo.
Lovro Končar-Gamulin kaže kako je tema kojom se bavi potpuno nova – platform urbanism. Za Jutarnji list otkrio je kako on i njegovi kolege ukazuju već neko vrijeme na činjenicu da arhitekti već dugo ne vode glavnu riječ kada su u pitanju vizije budućnosti gradova već digitalne platforme tehnoloških kompanija.
Pristaju da ih se “prati”
– Google u nekoliko svjetskih gradova projektira takozvane pametne četvrti gdje ljudima, među ostalim, garantiraju brži internet i niz sličnih usluga. No, njihovi stanovnici pristaju da ih se na neki način “prati”. Uber se planira ubaciti u javni prijevoz. Facebook već kreće u gradnju niskobudžetnih zgrada. Najkonkretniji je primjer Apple, iz kojeg već brendiraju čitave trgove. Preuzimaju kontrolu nad javnim prostorom i nevjerojatno je da im se to uistinu dopušta. Primjeri su Apple na Petoj aveniji u New Yorku ili Apple Piazzi Liberta u Milanu, gdje oni sami postavljaju elemente urbane opreme. Naša je želja podići svijest ljudi o toj pojavi jer nam se čini da je to što se događa za mnoge ljude još neopipljivo. Mnogi još ove platforme vide samo u mobitelima, a ne u urbanom prostoru, gdje su one itekako aktivne.
Pitanje javnog prostora
Važno je pitanje tko će u budućnosti biti vlasnik javnog prostora, hoće li se privatnim interesima omogućiti da se tako infiltriraju u javne trgove, kako i koliko žele. Sve te kompanije, iako obećavaju demokraciju, ustrojene kao autoritarne. Amazon ima zaposlenih više od milijun ljudi, no njih nekolicina odlučuje o budućnosti tvrtke, istaknuo je mladi arhitekt.
Za Jutarnji list je otkrio i kako se navedenim temama bavi i u svom doktoratu, točnije, tezom da će se digitalni i fizički prostor preklapati, što se već događa preko platformi za proširenu stvarnost.