Pretraga

Razmatraju se nove opcije samoobnove: Pravna struka treba dati odgovore na tri problema

A- A+

U najavi zakonske stimulacije samoobnove predstavljena su dva segmenta za ubrzavanje procesa obnove te rješenja kojima bi se konstrukcijska obnova olakšala, potvrđeno je u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Međutim, sve to još uvijek prate otvorena pitanja na koja bi pravna struka trebala dati konkretne odgovore.

Zakon o obnovi

Problem su neriješeni vlasnički odnosi i privremeno vlasništvo koje nakon obnove upisuje država | foto: Grad Zagreb

Naime, mnogi bi već krenuli sa samoobnovom, ali nemaju dovoljno sredstava. Cijeli se proces stoga nastoji potaknuti kroz mogućnost da građani sami ugovaraju izvođače, nadzorne inženjere i ostale aktere, a Ministarstvo bi te radove platilo kroz predfinanciranje, odnosno po predračunu, prenosi Poslovni dnevnik.

Štoviše, u razmatranju je još jedna opcija samoobnove – da se po određenoj formuli, koja je ugrađena iz drugog Programa mjera te po evidentiranim oštećenjima, na nekom objektu može uplatiti određeni iznos i to na ime pričuve te da se na taj način financira.

Izmjene i dopune Zakona o obnovi

Štoviše, građani će moći birati između više ponuđenih opcija, koje pak vrijede i za one objekte sa žutom naljepnicom, a moći će sami pokrenuti proces upravo zbog mogućnosti samoobnove i predfinanciranja. U skladu s tim, neće biti potrebno čekati nekoliko godina da se dođe na red zbog liste prioriteta.

Premijer Plenković smatra da će tek izmjene i dopune Zakona o obnovi zapravo ubrzat cijeli proces obnove i to kroz, kako stvari stoje, zaobilaženje nerješivih pitanja. Naime, tri problema predstavljaju neriješeni imovinsko-pravni odnosi, potom pitanje legalizacije te dan prebivališta na dan potresa koje je različito od adrese.

Štoviše, obveznom obnovom problem se rješava kroz prizmu zgrade kao konstrukcijske cjeline, čija se obnova financira 100 posto u omjerima države i Grada Zagreba, koji pak još nisu dogovoreni. Tako će građani sami rješavati financiranje cjelovite obnove, odnosno unutrašnje popravke.

Izdvojeni članak

Objavljen javni poziv za privremeno stambeno zbrinjavanje građana Grada Zagreba pogođenih potresima

Zakon na izglasavanju do kraja listopada

Prema riječima ministra Darka Horvata, novi zakon bi trebao biti na izglasavanju u Hrvatskom saboru i to do otprilike kraja listopada. Naime, do kraja idućeg tjedna trebala bi pristići mišljenja Vladinih resora, a za otvorena pravna pitanja se očekuje da će pravnici iz područja vlasništva i ostalih stvarnih prava uskoro predložiti konkretna rješenja.

Jedno je vezano uz privremeno vlasništvo koje nakon obnove upisuje država, potom za obnovu se predviđa za objekte koji nisu legalizirani, kao i ozakonjenje ako je na dan potresa u njoj prebivao vlasnik ili njegov srodnik. Osim toga, traže se i rješenja prema kojima nije moguće trgovati nekretninom sve dok se ne riješe imovinsko-pravni odnosi. Pojedini članovi Savjeta za obnovu predlažu da se ukine ugovorena financijska obveza, uključujući i zabranu otuđenja u roku od pet godina od primitka završnog izvješća, koje je djelo nadzornog inženjera o obnovi.

Izdvojeni članak

Veliki plan vrijedan 15 milijardi kuna za spašavanje potresom pogođenog i izumirućeg područja

Treći Program mjera

Štoviše, trebat će biti usuglašen i treći Program mjera obnove kao podzakonski akt i to do usvajanja u Saboru. Osim toga, pojednostavljena javna nabava postaje ključna za ubrzavanje procesa obnove. Očekuje se i novi pravilnik koji će riješiti žalbenu proceduru i to za vrijednost usluga i robe do milijun kuna te za vrijednost radova do 39 milijuna kuna.

Potrebna ubrzanja na tržištu već imaju pobornike restrikcija žalbenog postupka da bi se suzilo žalbene razloge. Međutim, za očekivati je da se zbog rizika korupcije u tom smislu propis neće krojiti. Suprotno tome, intencije koje se čuju idu u smjeru najmanje nekoliko ponuda kroz sustav e-dražbe.

Copy link
Powered by Social Snap