Pretraga

Eurotower: Drugi najviši neboder u Zagrebu i dom zagrebačke burze

A- A+

Nalazi se na adresi Lučićeva 4, na križanju s Vukovarskom, a dizajnirao ga je isti arhitekt koji je dizajnirao Cibonu – Marijan Hržić. Uzimaju se dvije visine u obzir zato što je smješten na kosom terenu, 94 metra od kote ulaznog platoa ispred tornja (Lučićeva ulica), odnosno najviša visina 96 metra s druge strane, od ulaza u garažu (Humboltova ulica).

Eurotower | Foto: Eurotower.hr

Zemljište je još 2002. godine bilo predviđeno za neboder, a radovi su počeli u ljeto 2004. godine. Prvi prozor postavljen je u svibnju 2005. godine, dostizanje zadnjeg kata krajem kolovoza iste godine, a dostizanje pune visine krajem rujna 2005. godine. U potpunosti je neboder završen 2006. godine kada je dobio i nagradu za Poslovnu zgradu godine u Jugoistočnoj Europi. Investitor  je bio Josip Kordić, direktor tvrtke Hidrocommerce. Glavni izvođač radova konstrukcije zgrade je tvrtka Porr – Hrvatska, a glavni izvođač konstrukcije je Hidrocommerce.

Iznad zemlje su visoko prizemlje, galerija, 23 kata, i strojarnica. Ispod zemlje se nalazi pet katova podruma s 364 parkirališnih mjesta za djelatnike i posjetitelje. Katove poslužuje osam modernih brzih dizala za djelatnike i posjetitelje, jedan teretni lift, te dva stubišta. Ova je dobro proporcionirana zgrada obučena u dvostruku staklenu opnu s finim, naizgled nasumičnim uzorcima koji, međutim, omogućavaju fleksibilno pregrađivanje uredskog prostora.

Izdvojeni članak

10 najviših nebodera u Hrvatskoj

Zadnji kat je samo djelomično prekriven staklenom fasadom, većina kata ima rebra od staklenih ploha koja pod određenim kutom reflektiraju sunce. Pri određenim svjetlosnim uvjetima dijelovi ili strane nebodera drukčije reflektiraju svjetlo, pa je toranj za primjerice oblačnog vremena dvobojan odnosno sedefast kada je sunčano.

Udubine Eurotowera | Foto: Eurotower.hr

Atraktivan je izgledom, dobro osiguran i na dobroj lokaciji

Neboder je u oblika kvadra tlocrta 36 x 27.6 metara s pravokutno udubljenom fasadom na 5 mjesta. Udubine, odnosno uvučene konzole, nalaze se na dijametralno suprotnim stranama kvadra, jedna se proteže od prvog do trećeg kata, dvije od osmog do 10. kata, i dvije od 18. do 22. kata.

Kao armirano betonsku strukturu, obod nebodera drži 20 (5×4) betonskih stupova koji se prema vrhu stanjuju, a sigurnost predstavlja moderni umreženi sustav vatrodojave i kamera. Neboder ima 4 transformatora i pomoćni agregat. Sustav je projektiran tako da etaže mogu funkcionirati odvojeno ili tvoriti različite cjeline.

Poslovni kompleks je smješten na atraktivnoj lokaciji, jednako pristupačan iz središta grada, kao i iz smjera svih važnih gradskih prometnica. Do svih lokacija u gradskom središtu moguće je doći za vrlo kratko vrijeme osobnim vozilom ili javnim prijevozom. U okviru ova dva urbana poteza smještene su brojne gradske i državne institucije (koncerna dvorana Vatroslav Lisinski, Gradsko poglavarstvo, nekoliko fakulteta, brojna ministarstva Vlade RH), te poslovna i financijska središta (FINA, sjedišta Zagrebačke, Erste, Raiffeisen, BKS i Hypo banke).

Fasada Eurotowera | Foto: Eurotower.hr

Više o 10 najviših nebodera u Hrvatskoj pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap